Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Zürefaların özellikleri nelerdir?

Zürefaların özellikleri nelerdir?
  • 17.07.2015

Dünya üzerinde en ilgi çeken hayvanlardan bir tanesi olan zürafaları birçoğumuz hayvanat bahçesinde görmüşüzdür. Bu hayvanlar gerek büyüklüğü gerekse boyu ve boynu nedeniyle en çok dikkat ve ilgi çeken hayvandır.

Zürafa Afrika kıtasına özgü bir hayvan olup diğer ülkelerde ise sadece hayvanat bahçelerinde görmek mümkündür.

Zürefa-1Zürafaların özellikleri nelerdir?

Dünya üzerindeki en uzun kara hayvanı olma özelliğine sahiptir. Dünyadaki hiçbir hayvanın boyu zürafalardan daha uzun değildir. (Fakat dünya üzerindeki en uzun hayvan değildir, çünkü denizlerde yaşayan birçok balık zürafadan daha uzundur. Örneğin bazı köpek balıkları ve dünyanın en büyük hayvanı olma özelliğine sahi olan mavi balinaların boyları 20-30 metreye kadar çıkabilmektedir)

Zürafaların boyları aşağı yukarı 5-6 metreye kadar olabilmektedir. Bunun büyük kısmını ise uzun boyunları oluşturmaktadır.

Zürefa-2Zürafaların yaşamış olduğu kıta kara kıta olan Afrika kıtasıdır. Özellikle güney ve kuzey Afrika bölgeleri zürafaların en çok yaşadığı bölgedir.

Yaşam alanları savan ve otlaklarının bulunduğu bölgeler ile akasya ağaçlarının olduğu açık ormanlardır.

Ortalama olarak erkek zürafaların boyları dişi zürafalara nazaran biraz daha uzundur. Yaklaşık yarım metre kadar fazla bir uzunluğu bulunmaktadır. Genel itibari ile dişi zürafalar 4-5 metre boyunda iken erkeklerde boy ortalamaları 4,5 metre ile 5,5 metre arasında bir ortalamaya sahiptir.

Zürafaların ağırlıkları ortalama olarak 1500 kilo yani 1,5 ton civarındadır.

Zürefa-3Bugüne kadar kayıt altına alınabilmiş en büyük ve en uzun boylu zürafa olma rekoru 5 Metre 92 santim uzunluğunda ve 2 ton ağırlığında olan bir zürafaya aittir.

Zürafaların gerek erkeğinde gerekse dişisinde boynuz bulunmaktadır. Fakat vücutlarına göre oldukça küçüktür.  Dişilerin ki erkeklerin boynuzuna nazaran daha küçüktür. Boynuzları kemik değil kıkırdaktır fakat bu kıkırdaklar kemikleşmiş bir yapıdadır.

Zürafalar nedendir bilinmez ses teli olmayan tek hayvan olarak bilinmektedir. Aslında durum böyle değildir çünkü bu hayvanlarda ses telleri vardır fakat fazla gelişmemiştir.

Zürafaların dilleri siyah olup uzunluğu yaklaşık olarak 30-40 cm civarındadır

Zürefa kalbiZürafaların bir de kalplerinin çok büyük olması önemli özelliklerindendir. Bu hayvanın kalbi diğer hayvanlara nazaran oldukça büyüktür. Bunun sebebi ise boylarının ve boyunlarının uzunluğundan dolayıdır. Çünkü baş kısmına kanın ulaşması ancak büyük bir kalp ve yüksek bir kalp pompalama gücü ile mümkündür.

Zürafaların uyku süreleri oldukça azdır. 24 saat olan bir günün, ortalama olarak 15 dakika ile 2 saatlik kısmını uyuyarak geçirirler.

Dünya üzerinde en fazla zürafanın olduğu ülke Kenya ülkesidir. Dünya üzerinde bulunan zürafa nüfusunun yaklaşık 1/3’lük kısmı bu ülkede bulunmaktadır. Dünya üzerinde bulunan zürafa sayısının ne kadar olduğu kesin olarak bilinmese de yaklaşık rakamın 100.000 ila150.000 arasında olduğu yönünde tahmin bulunmaktadır. 

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

national geographic belgesel kanalı

ZİYARETÇİ YORUMLARI
YORUM YAZ