Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Zümrüt taşı özellikleri

Zümrüt taşı özellikleri
  • 05.07.2015

Zümrüt dünya üzerinde bulunan en değerli taşlardan bir tanesidir, ayrıca takı ve ziynet eşyası olarak kullanılan yakut, safir ve elmas ile birlikte en çok kullanılan değerli taşlardandır. Elmas, safir ve yakut gibi değerli taşlara nazaran biraz daha yumuşak bir taştır.

Zümrüt-3Zümrüt’ün özellikleri nelerdir?

Zümrüt taşı beril mineralinin bir türüdür.

Rengi yeşildir.

Yapı itibariyle saydam bir yapısı vardır.

Zümrüdün mohs sertlik skalasındaki değeri 7-7,5 civarındadır (yukarda da değinmiş olduğum gibi diğer 4 önemli mücevher taşlarından en yumuşağıdır). Bu nedenle diğer değerli taşlara nazaran daha kırılgan bir yapıya sahiptir.

Zümrüt taşının diğer değerli taşlardan farklı olan özelliği ışığı fazla kıramamasından dolayı parlaklığının az olmasıdır. Bu nedenle değeri de diğer taşlara nazaran biraz daha azdır. Parlaklığı da yine diğer mücevherat taşlarına nazaran azdır.

Zümrüt-1Dünya üzerindeki en kaliteli zümrütler Kolombiya ülkesinde bulunmaktadır. Ve birçok ülkede bu ülkeden zümrüt ithal etmektedir.

Zümrüt taşının bir ziynet eşyası ve mücevher olarak kullanılması çok eski zamanlara dayanmaktadır. Birçok medeniyette kullanmıştır. Özellikle Eski Mısır medeniyeti zümrüdü kullanma yoğunluğu bakımından en önde gelen medeniyettir.

Günümüzde zümrütler en çok yüzük, kolye, küpe, gerdanlık, bileklik gibi takılarda kullanılmaktadır. Diğer taşlara nazaran biraz daha ucuz olması sebebiyle maddi açıdan fazla para ayıramayan kişiler için ön plana çıkan değerli bir taş konumundadır.  Fakat özellikle takılarda elmastan sonra en çok zümrüt taşının kullanıldığı bilgisi mevcuttur.

Bazı kaynaklarda zümrütlerin çok nadir olarak kusursuz olduğundan bahsedilmiş ve genel olarak zümrüt kusurlarının yağlanma yöntemi ile gizlendiği zümrütlerin kusuru ise içerisinde iz ve damarlar bulunmasındandır. Bunu yağlama yöntemi ile kapatırlar ve gizlerler.  

Zümrüt özellikle eski medeniyetlerde bir zenginlik alameti ve işareti olarak kabul edilmiştir.

Zümrüt-2Zümrüt taşının insanlar açısından ölümlü etkilerinin olduğuna inanılmakta olup bunlardan bazıları şu şekildedir;

Örneğin zümrüdün sevgi duygusunu artırdığı, insanlar arasında mutluluk duygusunu yükselttiği, ayrıca zümrüdün aile bağlarını güçlendirdiği söylenmektedir. Bedeni sağlık açısından ise insanlarda bağışıklık sistemini, sinir sistemini güçlendirdiği belirtilmektedir.

Yeşilin en eşsiz rengine sahip olması en önemli özelliğidir. Açık yeşil ve karanlık yeşil arasında renkleri vardır.

Zümrüt çıkarılan ülkeler; Mısır, Hindistan, Güney Afrika, Norveç, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’dir. 

Yararlanılan kaynaklar;

mta.gov.tr (Maten Tetkik Arama resmi web sitesi)

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ