Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Zirkonyum diş nedir, özellikleri nelerdir?

Zirkonyum diş nedir, özellikleri nelerdir?
  • 18.12.2015

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte doğada bulunan zirkonyum elementi kullanılarak yapılan dişe verilen isimdir. Zirkonyum diş tanım olarak porselen diş ve köprülerin alt yapısını oluşturan metallerin yerine kullanılan bir maddedir. Zirkonyum diş birçok avantajı sebebiyle birçok kimse tarafından tercih edilen dişlerden bir tanesidir. Zirkonyum maddesi kullanılarak yapılan bu diş ile ilgili bazı önemli özellikler aşağıya maddeler halinde verilmiştir.

Zirkonyum dişler-1Zirkonyum dişlerin özellikleri, faydaları, zararları nelerdir?

-Temel yapım maddesi zirkonyum elementidir. Zirkonyum elementi içeriğine katılan bazı maddeler sayesinden diş teknolojisinde kullanılmaktadır. Kesinlikle saf zirkonyum diş yapımında kullanılmaz.

-Rengi beyazdır.

-Zirkonyum dişler korozyon ve sıcaklığa son derece dayanıklı dişlerdir (Bu birçok kişi tarafından tercih edilme sebeplerinden bir tanesidir), özellikle sıcak ve soğuk hassasiyetini en aza indirici bir özelliği bulunmaktadır.

-Işığı iyi bir şekilde geçirmesinden dolayı şeffaf bir görünüm sunmaktadır(bu özellikte yine önemli özelliklerinden ve tercih sebeplerinden bir tanesidir)

-Metale alerjisi olan kişilere son derecem uyum sağlar (önemli özelliklerinden bir diğeri)

Zirkonyum dişler nasıl-Görünümü son derece doğaldır, özellikle diğer metal destekli kaplamalara nazaran daha güzel bir görünüm ortaya çıkar.

-Zirkonyum dişler aynı zamanda diş etinde leke yani koyu bir leke bırakmazlar. Ayrıca diş etine de zarar verme olasılığı minimum seviyede olup diş eti ile de son derece uyumludur.

-Zirkonyum dişler aynı zamanda uzun süre dayanabilen diş türlerinden bir tanesidir, çünkü bu dişler çok sağlam bir yapıya sahip olduklarından kolay kolay bozulmazlar ve insanların uzun süre kullanmasına olanak sağlarlar. Ayrıca çok sağlam olması sebebiyle kırılma riski en az olan diş çeşitlerinden birisidir, fakat bu kesinlikle kırılmayacağı anlamına gelmemelidir. Ve durum göz ardı edilmemelidir. Ama şu bir gerçektir ki kırılması oldukça zor dişlerden bir tanesi zirkonyum diştir.

Zirkonyum diş-Zirkonyum dişler dayanıklı dişler olması sebebiyle baskının yoğun olduğu azı dişi dâhil tüm dişlerde rahatça kullanılabilmektedir.

-Zirkonyum dişler diş dünyasında en değerli dişlerden birisi olarak kabul görmektedir.

-Zirkonyum dişler ana dişi adı verilen dişlerimiz ile son derece uyumlu olup renkleri de ana dişimize oldukça yakındır ve ana dişimizden farklı bir diş olduğu çok zor fark edilir. Zirkonyum dişlerinin en çok tercih edildiği diş kısmı ön dişlerdir. Özellikle görünen ön dişlerin zirkonyumdan yapılması tavsiye edilmektedir.

-Zirkonyumdan yapılmış dişler son derece pürüzsüz olması sebebiyle hem görünüm açısından iyi olmakta hem de sigara, çay, kahve gibi dişin doğal rengini bozan içecekler için kişilerdeki diş lekelenmelerinin en az olduğu diş türüdür. Özellikle bu dişlerin renk değiştirmeyeceği bilgisi birçok kaynakta geçmektedir.

Zirkonyum dişler-2-Zirkonyum dişler yine pürüzsüz dişler olması sebebiyle diş taşı oluşumunu da minimum seviye de tutmaktadır.  Ayrıca dişlerde plak oluşumu olmayacağı hususu birçok diş tedavisi kaynaklarında belirtilmektedir.

-Yine zirkonyum dişler yemek yerken veya içerken herhangi bir tat değişikliğine sebebiyet vermemektedir. Aynı zamanda herhangi bir koyuya da neden olmamaktadır. 

-Oldukça hafif bir yapıya sahiptir.

-Zirkonyum dişler diğer bazı dişlere nazaran masraflı ve pahalı olan diş türlerinden biridir. Bu dişlerin en büyük dezavantajı olarak bunu göstermek mümkündür. Fakat özellikle diş estetiğine önem verenlerce bu rağmen çok sıklıkla tercih edilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ