Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Zıpkın Füze Sistemi Özellikleri

Zıpkın Füze Sistemi Özellikleri
  • 26.01.2015

Askeri alanda artık birçok ülke kendi silahını kendi yapmaya başlamıştır, çünkü özellikle silah alanında dışa bağımlı olmanın ne kadar dezavantajlı bir durum olduğu tüm dünya ülkelerince farkına varılmış bir gerçektir. 

Ülkemizde artık bazı silahları kendi imkanları ve kendi işgücü ile yapmaya gayret göstermektedir. Ülkemizde füze sistemleri açısından son yıllarda epey bir gelişme göstermeye başlamıştır, özellikle hava savunma sistemi ve kısa mesafeleri füze sistemleri alanında kendi ürettiği füze sistemleri bulunmaktadır. Bunlar içinde en önemlilerinden bir tanesi olan Zıpkın Füze Sistemi silahlı kuvvetlerimiz envanterine girmiştir.

Zıpkın-2Zıpkın füzeleri 2004 yılından itibaren ordumuzda kullanılmaya başlanmıştır. Bu silahın üretim aşaması çok öncelere dayanmaktadır. Yapılan ilk çalışmaların 1989 yılına kadar gittiği bilinmektedir.

ASELSAN tarafından tamamen milli imkanlarla üretilmiştir.

Ülkemizin hava savunma sistemlerinin yine yerli üretim olan Atılgan füze sistemi ile birlikte en önemli kısmını oluşturmaktadır.

Peki bu Zıpkın Füze sistemi nedir? Nasıl ve ne şekilde kullanılmaktadır, etkisi ve menzili ne kadar?

İşte tüm yönleriyle Zıpkın Füze sistemi özellikleri:

Türk yapımı bir füze sistemidir.

Kaideye Monteli bir sistem olup Stinger füzesi kullanan bir silahtır.

Zıpkın füze sisteminin bütün kontrolleri bilgisayar tarafından yapılamkadır. Ayrıca tüm algılayıcılarıda yine bilgisayar desteklidir.

Bu füze sisteminin amacı hava savunma amaçlıdır. Alçak irtifalı hava hedefleri için dizayn edilmiş ve yapılmıştır.

Halen ordumuzda bu füze sisteminden yaklaşık olarak 100-200 adet arasında bulunmaktadır.

Zıpkın-1Yukarda bu sistemin kaideye monteli bir sistem olduğundan bahsetmiştik, bu sistem ülkemiz ordusunda kullanılmakta olan Land Rover Defender markalı arazi araçlarına monte edilerek kullanılmaktadır. Bu araç sayesinde çok kısa ürede çok hızlı ve uzun mesafede yer değişimi yapabilmektedir. Ayrıca sadece bu araç olmayıp çok çeşitli araçlarada monte etme imkanı bulunmaktadır.

Toplam personel sayısı oldukça azdır. Nişancı ve Nişancı yardımcısı olmak üzere iki personeli bulunmaktadır.

Çok kısa sürede hedef bulma kabiliyeti bulunmaktadır.

Yapılan testler sonucunda çok isabetli bir oran elde edilmiştir. İsabet oranı son derece yüksek bir silahtır. 

Zıpkın hava savunma sisteminde kullanılan stinger füzelerinin toplam menzilleri 8 kilometredir.

Bu silahta her zaman atışa hazır 4 adet stinger füzesi bulunmaktadır.

Zıpkın Uzaktan KumandaTamamının bilgisayar destekli olduğundan bahsetmiştik, bu sayede uzaktan kumanda imkanı da bulunmakta olup aşağı yukarı 50 metre uzaklıktan kontrol etme olanağı sunmaktadır.

Ayrıca silahın Termal ve Günışığı kamera sistemide bulunmakta olup bu özellikle hedef belirlemede çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Yine lazer ile hedeflerin ne kadar uzakta olduğunu, mesafesinin ne kadar olduğunu çok az hata payı ile saptayabilmektedir.

Ayrıca kendisini koruyabilme amacı ile birde makinalı tüfek silahı bulunmakta olup bu silahta son derece etkili olan bir silahtır. Yaklaşık olarak 750 metrelik bir mesafesi bulunan 12,7 milimetrelik makinalı bir tüfektir. Bu makinalı tüfekte çok fonksiyonlu bir makinalı tüfek olup gündüz ve gece hedef tespit edebilme, izleme, mermilerin tüfeğe otomatik olarak sürülebilmesi gibi son derece faydalı özellikleri bulunmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar:

aselsan.com.tr (ASELSAN Resmi internet Sitesi)

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ