Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Zigana Geçidinin ve Zigana Tünelinin özellikleri nelerdir?

Zigana Geçidinin ve Zigana Tünelinin özellikleri nelerdir?
  • 03.12.2015

Ülkemizin en önemli ve ismi en çok duyulan geçitlerinden bir tanesidir. Ülke insanlarımızın birçoğu bu geçidi bilmektedir. Özelikle bulunduğu bölge insanları tarafından oldukça iyi bilinen bir geçittir. Peki, Zigana geçidinin özellikleri ve önemi nedir? madde madde verelim.

ZiganaZigana geçidi nerededir, önemi ve özellikleri nelerdir?

-Zigana geçidi Kuzey Anadolu Dağları üzerinde bulunan bir geçittir.

-bulunduğu yer Karadeniz bölgesinde bulunmakta olup, Gümüşhane ilimizin sınırları içinde bulunmaktadır. Gümüşhane ilimize uzaklığı yaklaşık olarak 60 kilometre civarındadır. Diğer taraftan Trabzon ilimize uzaklığı ise 120 kilometre civarında bulunmaktadır.

-Yüksekliği (rakımı) yaklaşık olarak 2000 metrenin üzerindedir. Bu durumunda verdiği sebep dolayısıyla neredeyse yılın 5-6 ayını karla kaplı olarak geçirmektedir. Ayrıca geçitte bir tane de kayak tesisi bulunmaktadır.

-Zigana geçidi Doğu Karadeniz ile Orta Anadolu yayları arasında bir geçiş noktası durumundadır. Ve bulunduğu yer ormanların en yoğun olduğu yerlerden bir tanesidir.

-Zigana geçidinin oldukça derin yamaçlarının bulunmasından dolayı bazı bölümleri oldukça tehlike arz edebilmektedir.

-Zigana geçidi oldukça zor bir geçittir. Gerek yolların tehlikeli olması gerekse hava şartlarından dolayı kaza, ölüm, yaralanma riskinin çok olduğu geçitlerden bir tanesi olmuştur. Bu sebeplerden dolayı 1970’li yılarda Zigana geçidine bir tünel yapımı başlamıştır ve bu tünele Zigana tüneli adı verilmiştir. Aşağıda özelliklerini vereceğimiz üzere halende kullanılmaya devam etmektedir. Fakat bu tünelden sonra ikinci Zigana tüneli yapımı ile ilgili bazı çalışmalar ve projeler geliştirildiği bilgisi de bulunmaktadır.

Zigana TüneliZigana tünelinin özellikleri nelerdir?

-Zigana geçidinin tehlikeli ve zor bir geçit olması sebebiyle yapılmıştır.

-Yapım tarihi 1975 yılı olup ancak 1990 yılında yaklaşık 2 yıl süren bir çalışma sonucunda bitirilmiştir. (Şunu belirtmekte fayda vardır ki Zigana tünelinin bitim tarihi bazı kaynaklarda farklı yıllar olarak verilmektedir)

-Yer olarak Erzurum Trabzon karayolu üzerinde bulunmaktadır. Trabzon ilimize uzaklığı yaklaşık 50 kilometre civarındadır.

-Tünelin uzunluğu yaklaşık olarak 1700 metredir.

-Yüksekliği 8,5 metre olan tünelin genişliği ise yaklaşık 11 metredir.

 Yararlanılan kaynaklar:

kgm.gov.tr

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ