Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Zeus Heykeli özellikleri

Zeus Heykeli özellikleri
  • 02.08.2015

Zeus heykeli dünyada bugüne kadar yapılmış olan en ünlü heykellerden bir tanesidir. Hatta Dünyanın 7 harikası listesine girmeyi başarabilmiş nadir heykellerden bir tanesidir. Zaten dünyanın yedi harikası listesine giren birkaç heykelden bir tanesidir. Bildiğimiz kadarı ile bir tanesi Rodos heykelidir. Günümüzden yaklaşık olarak 1500 yıl önce tamamen yok olmuştur. Yunanistan Olimposta yapılan bu heykel yaklaşık olarak 700-750 yıl burada kalmış ve daha sonra Bizans’a taşınmıştır. Burada aşağı yukarı 250 yıl kadar kalmış ve daha sonra çıkan bir yangın sonucu tamamiyle yok olmuştur.

Zeus Heykeli-3Zeus Heykelinin özellikleri nelerdir?

Zeus Heykelinin yapılmasındaki en önemli pay olimpiyatlara aittir. Olimpiyatların önem kazanması sebebiyle o bölgeye yakın olan ve küçük bir konumda bulunan bir tapınağın yıkılarak yerine bir tapınak yapılması kararlaştırılmış ve daha sonra bu tapınağın içerisine tanrıların tanrısı Zeus’un heykeli yapılmıştır.

 Yapılış tarihi M.Ö. 450’li yıllarıdır.

Zeus heykelini yapan heykeltıraş o dönemin en ünlü heykeltıraşlarından bir tanesi olan ve Atina’da Parthenon tapınağı için Athena heykeli yapmış olan ünlü heykeltıraş Phidias’tır.

Zeus heykelinin boyu yaklaşık olarak 12 metre uzunluğundadır.

Alt kısmının genişliği ise 7 metre kadardır.

Zeus’un bu dünyaca ünlü heykeli tahtta oturur şekilde yapılmış bir heykeldir. Buna rağmen yapılmış olduğu tapınağın neredeyse tavanına değecek şekilde yapılmıştır.

Zeus heykelinde Zeus elinde Zafer Tanrıçası Nike’ı tutar vaziyettedir.

Zeus Heykeli-1Ayrıca sol elinde ise, üzerinde değerli metallerden yapılmış kakmalar bulunan ve üzerinde bir kartal bulunan asa bulunmaktadır.

Zeus’un heykelinin bir parçası olan taht heykelden daha dikkat çekici bir özelliğe ve güzelliği sahiptir. Çünkü tahtın yapılışında kullanılan malzemeler oldukça ilgi çekicidir. Tahtın yapılışında altın, fildişi ve abanozdan yapılmış çok sayıda değerli taş kullanılmıştır.

Zeus heykelinin oturtulduğu tahtta ayrıca yunan tanrıları ve sfenks gibi hayvanların oyma figürleri de bulunmakta olup, son derecede iyi şekilde yapılmıştır.

Zeus heykelinin derisinin fildişinden yapıldığı, saç ve sakallarının ise altından olduğu bilgisi bulunmaktadır.

Ayrıca bu heykelin yapımında kullanılan fildişi yapımı bazı parçaların çatlamaması içinde zaman zaman özel bir yağ ile yağlandığı hususuna da dikkat çekilmektedir.

Zeus heykelinde bulunan elbiselerin dahi altından yapıldığı yine bazı kaynaklarda geçmektedir.

Zeus heykelinin yok olması ile ilgili olarak şu bilgiler verilmektedir;

Zeus Heykeli-2Dönemin Roma İmparatorunun olimpiyatları dinsizlik olarak görmesi ve bu nedenle durdurması sonucunda bazı zengin Yunanlılar tarafından Zeus heykelinin Bizans’a kaçırıldığı ve Bizans ta 460’lı yıllarda çıkan bir yangın sonucunda tamamen yok olduğu söylenmektedir.

Zeus heykelinin günümüze kadar kalmaması ve günümüzden çok uzun zaman önce yok olması sebebiyle hakkında fazla bilgi bulunmasa da Yunanistan da Olimpos’da yapılan bazı araştırmalar neticesinde bu heykele ait bazı parçalar bulunmuştur. Heykelden kalmış olduğu belirlenen bu birkaç parça heykelden kalan son parçalar olup Fransa ülkesinde Paris’de ki bir müzede sergilenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ