Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Zenginleştirilmiş Uranyum Nedir? Özellikleri nelerdir?

Zenginleştirilmiş Uranyum Nedir? Özellikleri nelerdir?
  • 23.04.2015

Dünya haberlerinde sık sık uranyum ismini duymaktayız. Özellikle İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmaları dünya siyasi gündemini sık sık meşgul etmektedir. Acaba uranyumun hangi özelliği bu denli önem arz etmektedir. Dünya ülkelerini bu derece korkutan durum nedir?

DZenginleştirilmiş uranyum-3ünya üzerinde çok az miktar da bulunan uranyum madeni dünyanın en önemli madenlerinden bir tanesidir, bu maden çok büyük oranda enerji sağlayan çok değerli bir madendir ayrıca aşağıda ayrıntılı şekilde anlatacağımız gibi nükleer silah yapımındaki ana hammadde olması sebebiyle dünya barışı için tehlike oluşturmasından dolayı dikkatle takip edilen bir madde niteliğindedir.

Uranyumun belli amaçlarda kullanılması için kesinlikle bir dizi çalışma yapılması gerekmektedir. Uranyumdan silah yapılması ve nükleer enerji üretmede kullanılması için uranyumun zenginleştirilmesi gerekmektedir.

Nükleer santrallerde kullanılan uranyumda zenginleştirilmiş uranyumdur. Bu nedenle uranyumun zenginleştirilmesi oldukça önemlidir.

Zenginleştirilmiş uranyum-1Uranyumun zenginleştirilmesi nasıl ve ne şekilde yapılmaktadır?

Uranyum günümüzün en önemli ve en değerli enerji kaynağından birisidir. Özellikle büyük enerji ile çalışma esasına dayanan makinalarda kullanılan uranyum maddesi ayrıca son derece tehlikeli olan nükleer bomba yapımında da ana maddeyi oluşturmaktadır.

Uranyumun özellikle büyük enerji için kullanımında kesinlikle U235 oranının artırılması gerekmektedir.

Zenginleştirilmiş uranyum tabiri de Uranyum 235 oranının belli çalışmalar sonucunda oranının belli oranlara çıkarılmasına denmektedir.

Uranyum %99,284 oranında U238 izotopu %0,72’lik kısmı ise U235 izotopundan oluşmaktadır.

Zincirleme füzyon gerçekleştirme kabiliyeti sadece U235 izotopunda bulunmaktadır. Bu nedenle hem yakıt amaçlı hem de nükleer bir bomba olarak kullanılabilmesi için kesinlikle U235 oranının belli bir seviyeye çıkarılması gerekir.

Zenginleştirilmiş uranyum nükleer silahlarda kullanıldığı gibi elektrik üretiminde de çok önemli bir yakıtı oluşturur.

Zenginleştirilmiş uranyum tesisleri Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından kontrol altında tutulmaktadır.

Zenginleştirilmiş uranyum-4Derecelendirme

1-Az zenginleştirilmiş uranyum (AZU)

235U değeri %0,9 ile %2 arası

Az zenginleştirilmiş uranyum CANDU gibi ağır su ile çalışan reaktörlerde kullanılmaktadır

2-Orta zenginleştirilmiş uranyum (OZU)

235U değeri %2 ile %20 arası

Orta zenginleştirilmiş uranyumlar ise özellikle hafif sulu reaktörlerde kullanılmakta ayrıca sivil ve askeri araştırma reaktörlerinde kullanılmaktadır.

Zenginleştirilmiş uranyum-23-Yüksek zenginleştirilmiş uranyum (YZU)

235U değeri %20’den fazla

Yüksek zenginleştirilmiş uranyum genel olarak uçak gemilerinde ve balistik denizaltılarda kullanılmaktadır. İtme gücü oluşturmak için reaktörlerde yakıt olarak kullanılır.

Yine Zenginleştirilmiş uranyum değeri %85 veya daha fazla 235U içerir ise bu nükleer silah için en uygun değer anlamına gelir. Genel itibariyle %20’den sonra zenginleştirilmiş uranyumun tamamı nükleer silah için kullanılabilir ise de iyi derecede sayılmaz.

En iyi derecesi yukarda belirtmiş olduğumuz gibi %85 üzerinde olan değerdir.

Yararlanılan kaynaktlar:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı resmi web sitesi

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ