Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Zemzem suyu özellikleri ve faydaları nelerdir?

Zemzem suyu özellikleri ve faydaları nelerdir?
  • 26.09.2015

Zemzem suyu Suudi Arabistan ülkesinin Mekke şehrinde Harem-i Şerifte bir kuyudan çıkan suya verilen isimdir. Bu suyu dünyadan ayıran en önemli özellikle Müslümanlarca kutsal sayılan bir olmasından ileri gelmektedir.

Zemzem suyun Türkçe karşılığı “dur dur” demektir. Yani Türkçede “dur dur suyu” anlamına gelir. Bu su aynı zamanda Hemze, Tahire, Şarabü’l Ebbar ve Tayyibe ismiylede bilinmektedir.

Zemzem suyu kutsal bir su olduğundan bu suyun hac ziyareti sırasında veda tavafından ve iki rekât namazdan sonra Kâbe’ye bakarak içmek ve üstüne dökmenin sünnet olduğu kayıtlarda geçmektedir.

Zemzem suyu çıkışıZemzem suyunun bazı özelliklerine geçmeden önce şunu belirtmekte fayda vardır. Zemzem suyunun yazımızda belirteceğimiz özelliklerinden birçoğu inanışa göre söylenen özelliklerinden havidir. Bazı çalışmalarla bazı özellikleri kanıtlanmış olsa da halen bazı özellikleri hususunda kesin olmayan kanıtlara veya kayıtlara dayanan bilgilerde içermektedir. Örneğin aşağıda belirteceğimiz gibi zemzem suyunun sürekli olarak kullanılmasına karşın suyunda bir azalmanın olmadığı ve bu suyun nereden geldiğinin bilinmediği hususu zemzem suyunun kaynağın neresi olduğu suyun nereden geldiği hususunda günümüz itibarıyla yeterli araştırma yapılmadığını göstermektedir. Yoksa şu günümüz teknolojisi ile zemzem suyunun kaynağını bulamamak gibi bir durumun söz konusu olmayacağı düşüncesi birçok insanda bulunmaktadır. Hatta bu durumun Suudi Arabistan ülkesinde bu hususta yeterli araştırma yapılmadığından kaynaklandığı görüşü de en yaygın görüşlerindendir.

Ayrıca dünya genelinde de bilim çevreleri tarafından da zemzem suyu hakkında fazla bir çalışma ve araştırma yapılmadığı görülmektedir. Bundan ziyade zemzem suyunun olduğu bölgeye yani Mescidi Haram’a girmek sadece Müslümanlara serbesttir. Kaynaklarda Mescidi Harama Müslümanlar dışında girmenin yasak olduğu bilgisi de bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı da hem çıktığı yer hakkında hem de zemzem suyunun özellikleri hakkında yabancı ülkelerce araştırma yapılması olanağının az olduğu bilinmektedir.

Zemzem suyu-1İnanışa ve yapılan bazı araştırmalara göre zemzem suyunun özellikleri ve sırları nelerdir?

-Zemzem suyu bir yer altı suyudur. Yukarda açıkladığımız üzere zem zem suyunun büyük oranda kullanılmasına karşın bitmemekte ve kaynağı bilinmemektedir. Zemzem suyunun zaman zaman suyun debisinde bir azalma görülse de sonra eski halini almaktadır.

-Zemzem suyu bilindiği üzere Arap Yarımadasındaki en kurak yerlerden bir yerde çıkmaktadır.

-Zemzem suyunun çıkmış olduğu kuyu yaklaşık olarak 1,5 metre çapındadır.

-Zemzem suyu tüm Müslümanlarca kutsal sayıldığından özellikle hac veya diğer ziyaretler için Mekke’ye gelen Müslümanlarca hediye olarak bulundukları ülkelere götürülmektedir.

-Yine bazı kaynaklarda zemzem suyunun ezan okunduğu zaman berraklaştığı, çan çaldığı zaman karardığına ilişkin mucizelerinde varlığından söz edilse de bilimsel bir kanıt ortaya konmamaktadır.

-Yine bazı bilim adamlarınca zemzem suyunun başka bir suyu karıştırılması halinde karıştırılan suyunda zemzeme dönüştüğü hususlarında beyanlarının olduğu görülmüştür. Ayrıca 1 bardak zemzem suyunun 1 kova şebeke suyuna katıldığı zaman şebeke suyunu da temizlediği görüşü de bulunmaktadır. (Hatta bunun bir alman bilim adamı tarafından dile getirildiğine ilişkin haberler verilmiştir)

Zemzem suyu kuyusu-Zemzem suyunun şifa verdiği ve insanlara dinçlik verdiği yine kayıtlarda geçen özelliklerindendir.

-Yine bazı bilim insanlarınca zemzem suyunun fiziksel ve kimyasal özelliklerinin dünyadaki diğer sulardan farklı olduğuna ilişkin beyanlar da bulunmaktadır.

– WHO yani Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre zemzem suyu dünyanın en sağlıklı sularından bir tanesi olarak belirtilmiştir.

-Zemzem suyunun diğer sulara nazaran içeriğinde daha az kükürt içeren bir su olduğu, içeriğinin ise besleyici mineraller bakımından zengin olduğuna ilişkin bazı raporlar bulunmaktadır.

-Yapılan araştırmalarda zemzem suyundaki kalsiyum ve magnezyum oranın yüksek olduğu görülmüştür.

-Ayrıca Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir araştırmaya göre içerisinde mikroorganizma ve bakteri bulunmayan tek su olduğu söylenmektedir.

Zemzem suyu-Kalsiyum ve magnezyum oranları yüksektir.

– Amerika’da yapılan test sonuçlarına göre; içinde mikroorganizma ve bakteri bulunmayan tek sudur.

İslam İnancına göre ise zemzemle ilgili söylenen bazı sözleri şöyle sıralayabiliriz;

–Zemzem Suyu’nun Allah’ın İbrahim (A.S)’e bir ikramı olduğu,

-Dünya üzerinde çıkan en hayır ve en kutsal su olduğu ve dünyadaki en kutsal topraklardan çıktığı,

-Zemzem suyunun açları doyurduğu

-Cennet suyu olduğu,

-Bedene kuvvet verdiği, hastalıklara şifa olduğu,

-Zemzem suyu içmenin günahlara kefaret olduğu ve ikramının sünnet olduğuna inanılmaktadır.

-Zemzem yaklaşık 4000 yıl önce çıktığına inanılmaktadır.

-Ayrıca zemzem suyunun yakınında bulunan bazı kuyular da ki suya göre daha mineralli olmasının birkaç farklı kaynaktan beslenmesi olduğu ve bu kaynaklardan gelen suların birleşerek zemzem suyunu oluşturduğu kanısı da önemli bir yere sahiptir.

Zemzem suyu-2Zemzem suyu kuyusu tam olarak nerededir?

Zemzem kuyusu Kâbe’nin tam olarak 21 metre yanındadır. Zemzem kuyusunun üzeri tavaf alanı ile kaplı olup zemzem kuyusunun üzeri tavaf alanı ile örtülü olup zeminin altındadır. Zemin tavanı ile zemzem kuyusu arasında 1,56 metre mesafe bulunmaktadır.

Kuyunun derinliği ne kadardır?

Zemzem kuyusundaki su zemzem kuyusunun ağız kısmından yaklaşık olarak 4 metre aşağısındadır.

Zemzem suyunun tam olarak derinliğinin 30 metre civarında olduğu bilgisi bulunmaktadır.  Bu 30 metrelik kısmın yaklaşık olarak 12-13 metresi taşlarla örülmüştür geri kalan 17 metreye yakın kısmı ise taşlar oyularak kazılmıştır.

Yararlanılan kaynaklar:

dergipark.ulakbim.gov.tr

buski.gov.tr (Bursa Belediyesi Su İşleri web sitesi)

wikipedia.org

trthhaber.com (TRT Haber Kanalı web sitesi)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Orhan diyor ki:

    Paylaşılmayan ya da izine tabi olan bilgi, Bilgi değildir üstüne sade bir kahve içiniz. Unutmayın bilgide bir sadaka çeşidir.

YORUM YAZ