Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Zehirli ok kurbağası (Dünyanın en zehirli canlısı) özellikleri

Zehirli ok kurbağası (Dünyanın en zehirli canlısı) özellikleri
  • 17.07.2015

Zehirli ok kurbağası kurbağa türlerinden bir tanesidir. Fakat bu kurbağayı diğer kurbağalardan ayıran en önemli özellik çok güçlü bir zehre sahip olmasıdır.

Evet, zehirli ok kurbağasının zehri dünya üzerindeki bütün canlılardan daha etkili ve daha güçlüdür. Çoğumuzun zehirli hayvan dendiği zaman ilk akla gelen yılan veya akrep gibi hayvanların zehirleri güç itibariyle bu hayvanın zehrinin yanına dahi yaklaşamazlar.

Zehirli ok kurbağası-1Zehirli ok kurbağası dünya üzerinde zehiri en güçlü olan canlıdır. Zehrinin gücünü kıyaslamak ve örneklerle açıklamak gerekirse şöyle bir örnek vermemiz zehrin gücünü kolayca anlamamıza yardımcı olacaktır:

1-Zehirli ok kurbağasının vücudunda bulunan zehir yaklaşık olarak 150 insanı öldürebilecek güce sahiptir. Eğer zehirli ok kurbağasının vücudundaki zehir fareler üzerinde kullanılır ise aşağı yukarı 30.000 civarındaki fareyi öldürebilecek güçtedir.

2-Bu Kurbağanın zehirleri o kadar güçlüdür ki sadece bu hayvana dokunmak dahi birçok canlıyı öldürebildiği gibi insanları da felç etmeye yetmektedir.

3-Eğer bu kurbağanın zehri insan kanına karışır ise yapacak hiç bir şey yoktur. Sadece 60 saniyeden daha kısa sürede o insan ölür.

4-Bilinen en etkili zehirden dahi 250 kat daha etkin olduğu bilinmektedir.

Zehirli ok kurbağası-2Peki, dünyanın en zehirli hayvanı olma özelliğine sahip olan zehirli ok kurbağasının diğer özellikleri nelerdir?

Zehirli ok kurbağaları aslında çok küçük kurbağa türleridir. Boylarının ortalaması yaklaşık olarak 2-3 cm civarındadır. Bu kadar küçük olmalarına karşın bu kadar büyük güç sahibi bir zehiri taşımaktadırlar.

Bu kurbağa türünün yaşam alanı Amerika kıtasıdır. Amerika kıtasının orta ve güney kısımlarında yaşamaktadır.  Özellikle Kolombiya ülkesinde yaşamaktadırlar.

Dünya üzerinde bilinen 170-180 arasında türü bulunmaktadır.

Zehirli ok kurbağası-3Bu zehirli kurbağa türleri içerisinde en çok tanınan türleri mavi ve sarı ok kurbağası türleridir.

Türlerine göre değişik ve parlak renkleri bulunmaktadır.

Zehirli ok kurbağası’nın İngilizce ismi “Dort Poison Frog” dur.

Bu kurbağa türünün en önemli yiyeceği karıncalar olarak belirtilmektedir.

Yumurta ile çoğalırlar, dişi ve erkek her ikisi birlikte yumurtaları korurlar.

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

tubitak.gov.tr (Tubitak resmi web sitesi)

national geographic belgesel kanalı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ