Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Zebraların özellikleri nelerdir?

Zebraların özellikleri nelerdir?
 • 22.11.2015

Zebralar özellikle Afrika hayvanları belgesellerinde sık sık karşımıza çıkan yabani hayvanlardan bir tanesidir. En çok dikkatimizi çeken özelliklerinin başında atlara benzer olmaları ve vücutlarının tamamını kaplayan siyah beyaz renkli çizgileridir. Özellikle büyük kediler olan Aslan ve kaplan gibi hayvanların avları olan hayvanlardan bir tanesidir. Bu özellikleri sayesinde birçoğumuzun kafasında yer etmiş olan bir hayvandır. Acaba zebraların özellikleri nelerdir? Madde madde sıralayalım.

Zebralar ana resimZebraların özellikleri nelerdir?

-Hayvanlar içinde atgiller ailesine mensup olan bir türdür. Aynı zamanda atların yakın akrabalarıdır.

-Vücutlarının tamamı siyah beyaz çizgilerle kaplıdır. Bu çizgiler sayesinde hemen hemen herkes tarafından bilinir. Başka bir hayvanla karıştırılması söz konusu değildir. Fakat hiçbir zebranın vücutlarındaki bu siyah beyaz çizgiler birbiri ile aynı değildir. Hatta sayıları dahi birbirlerinden farklıdır. Bu sayede zebraları birbirinden ayırt edebilmekte mümkün olabilmektedir.

-Zebraların yaşam alanları Afrika kıtası ile sınırlıdır. Sadece Afrika kıtasına özgü bir hayvandır.

-Zebraların ortalama boy uzunlukları 1 metre ile 2 metre arasında değişiklik göstermektedir.

Zebralar-Zebraların ortalama ağırlıkları ise 250 ila 400 kilo arasında değişiklik göstermektedir. Zebra türleri içinde en büyük zebra türü ise Grevy zebrası olup bu zebranın ağırlığı yaklaşık olarak 450 kilograma kadar çıkabilmektedir.

-Zebralar otçul hayvanlardır.  Bu sebepten dolayı otların bol olduğu seyrek ağaçlı bölgeler en çok yaşadıkları ve beslendikleri bölgelerdir.

-Zebralar gruplar halinde yaşarlar. Büyük gruplar oluşturarak otlaklarda karınlılarını doyururlar.

-Zebralar her nedendir bilinmez ama Afrika’nın diğer önemli bir otçul hayvanı olan ve çok sayıda sürülerden oluşan antiloplar ile birlikte sürü oluşturabilmektedir.

-Zebralar atgiller ailesinin bir üyesi olduğundan aynı atlar gibi yeleleri bulunmaktadır.

Zera ve Timsah-Zebralar yine çok hızlı koşan hayvanlardan bir tanesidir. Oldukça hızlı koşarlar bu sayede yakalanmaları da oldukça güçtür. Ayrıca atlara nazaran daha kuvvetli bir yapısı bulunmaktadır. Koşma hızları yine atlarla aynı düzeydedir.

-Vücutlarının şekli ve yapıları atlarınkine çok benzemektedir.

-Zebralar bazen At ile çiftleşebilirler bu durumda yeni bir tür ortaya çıkar ki bina “Zebrat” ismi verilir. Aynen Eşek ile atın birleşiminden olan hayvana da “katır” dendiği gibi.

-Zebraların yiyecek bulmak için kilometrelerce yol kat ettiği ve sonrasında tekrar yaşamış olduğu bölgeye geldiği bilinmektedir. Bu yiyecek bulma yolculuğunun bazı durumlarda onlarca kilometreyi bulduğu görülmüştür.

-Zebralarda gebelik dönemi yaklaşık olarak 1 yıl kadardır. Yavru Zebralar ise doğuma müteakip annelerinin peşlerinden bir an olsun ayrılmazlar.  Genel olarak her doğumda 1 yavru dünyaya getirmektedirler.

-Şu bilgiyi de ayrı bir bilgi olarak vermekte fayda vardır. Denizler de yaşayan ve çizgileri neredeyse zebra çizgisi ile aynı olan “Zebra” isimli bir balık türü de bulunmaktadır. Zebra ya benzer çizgilerinden dolayı bu isim verilmiştir.

-Zebralarda birçok hayvan gibi çiftleşme döneminde dişiler için bazı kavgalar ve küçük oyunlar oynamaktadırlar.

-Zebraların yaşam süreleri ortalama olarak 20-25 yıl civarındadır.

Zebra ve Aslan-Zebraların en büyük düşmanları olan hayvanlar yukarda belirtmiş olduğumuz gibi büyük kediler olan Kaplan, Aslan ile birlikte özellikle uzun yürüyüşlerinde nehirleri geçerken ve suç içerken karşılaştıkları timsahlardır. Ama bunlar arasındaki en büyük düşmanları Aslanlardır.

Yararlanılan kaynaklar:

TRT Belgesel Kanalı-Çizgili Göçmenler “Dust and Stripes” isimli belgesel

Wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Cebeci çilingir diyor ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

 2. mehmet3978 a diyor ki:

  Merhaba bağ bahçe işleri için zebra almak istiyorum fiyatları ne kadar acaba ? Attan çok güçlü oldukları yazıyor çünkü.

  1. Xxx diyor ki:

   Bağı korumaya da üç aslan al tam olsun

 3. evden eve nakliyat diyor ki:

  blog bilgilendirmesi başarılı teşekkürler admin BİZİ AYDINLATTIĞIN İÇİN

 4. 1bilgidaha diyor ki:

  Youtube üzerinden hayvanlar vs bilgiler veren bir topluluk kanalı olarak sitenizdeki yazılar ve makaleler hoşumuza gitmiştir. Eğer izniniz olur ise sitenizden bazı yazıları seslendirmek isteriz

  1. admin diyor ki:

   Aynı calısma tatafımıızcada dusunuldıgunden üzgünüz

 5. Yavuzhan diyor ki:

  merhaba okul ödevim için güzel yazılarınıza ihtiyacım var fakat copy paste yapamıyorum yapma şansımız var mıdır acaba ?

 6. Irmak diyor ki:

  Gerçekten çok güzel bilgiler vermişsiniz çok teşekkür ederim ☺️ ama sizden bir ricam var acaba daha çok hayvanın bileğilerinizde verirseniz çok sevinirim

YORUM YAZ