Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yüzme sporu özellikleri ve Yüzme stilleri nelerdir?

Yüzme sporu özellikleri ve Yüzme stilleri nelerdir?
  • 06.09.2015

Yüzme sporu gerek spor dalları içinde gerekse dünyanın en büyük organizasyonu olan olimpiyatların en önemli sporlarından bir tanesini oluşturmaktadır. Yüzme sporunun tarihide çok eskilere dayanmaktadır. Çünkü yüzmek için illaki deniz olması gerekmiyor küçük havuzlar, göller, bazen barajlar gibi su birikintileri veya akarsular olması yeterlidir. Günümüzde birçoğumuz artık yüzmeyi bilmekteyiz. Fakat bunu spor olarak yapan çok az kişi bulunmaktadır. 

Kelebek yüzmeŞimdi Yüzme sporu hakkında genel bilgiler verelim. 

Yüzme sporu ve yüzme yarışmaları uluslararası standartlarda olan 50 metre boyundaki ve 8 kulvardan oluşan havuzlarda yapılmaktadır. 

Yüzme yarışmaları bireysel yapıldığı gibi ekip olarak ta yapılmaktadır. 

Yüzme sporundaki en önemli iki faktör kulaç atmak ve ayak çırpmaktır. Bu ikisi yüzme sporunun en temel iki öğesini oluşturmaktadır. 

Peki bu iki faktör neden bu kadar önemlidir? 

Yüzme genel olarak kulaçlar ve ayaklar ile yapılmaktadır. Tabi insanlar sadece ellerini kullanarak da yüzebilirler, sadece ayaklarını kullanarak da yüzebilirler veya uyuma tabir edilen sırtüstü durma yoluyla ve vücut hareketleri ile de yüzme yapabilirler fakat yüzme kulaç ve ayaklar kullanılarak yapılan bir spordur. 

Burada bir yüzme olayında yüzmeyi sağlayan temel hareket kulaç hareketleridir. Kulaç hareketleri bir yüzme yarışmasına katılan sporcuya gittiği mesafenin %90′lık kısmını gitmesini sağlayan harekettir, ayak çırpma ise sadece %10′luk katkı sağlamaktadır. (Tabi bunlar haricinde birkaç tane daha etki eden faktör var ise de bu iki faktöre nazaran katkı oranı az olduğundan bu ikisi baz alınarak yüzdelik değerler verilmiştir) 

Sırtüstü YüzmeYüzme sporunda kaç stil vardır?

Yüzme sporunda toplam 5 tane stil bulunmaktadır.

Serbest stil yüzme (yüzme sporları arasında en çok ilgi çeken yüzme stilidir)

Kurbağalama yüzme

Kelebek stil yüzme

Sırtüstü yüzme

Karışık yüzme (Karışık yüzme yukardaki 4 stilinde beraber yapıldığı yüzme stilidir) 

KurbağalamaYüzme sporunda hangi mesafelerde yüzme yapılmaktadır?

Günümüz uluslararası yarışmalarda yüzme kategorisinde bulunan toplam 6 kategori bulunmaktadır.  Bunlar 50 metreden 1500 metreye kadar olan aşağıdaki mesafelerdir.

50

100

200 metre

400

800

1500

Tabi bunlar haricinde bazı özel yüzme yarışlarının da yapıldığına şahit olmaktayız, örneğin boğazın iki yakası arasında yapılan bazı yüzme yarışmaları veya buna benzer yarışmalar. 

Yararlanılan kaynaklar:

tyf.gov.tr (Türkiye Yüzme Federasyonu resmi web sitesi)

wikipedia.org

fına.org (Dünya Yüzme Fedarasyonu resmi web sitesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. İsimsiz diyor ki:

    Çok Teşekkürler Bunu Hazırlayanın Çok Yardımı Dokundu.

YORUM YAZ