Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yün ve yün kumaşlarının özellikleri nelerdir?

Yün ve yün kumaşlarının özellikleri nelerdir?
  • 27.12.2015

Yün hepimizin bildiği gibi koyundan üretilmekte olan doğal bir üründür. Bu sebepten dolayı özellikle tekstilde kullanılan ve vazgeçilmez tekstil ürünleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yün bazı önemli özelliklerinden dolayı birçok tekstil ürününde kullanılmaktadır. Yün ve Yün ürünlerinin özellikleri nelerdir maddeler halinde kısa kısa bakalım.

YünYün ve yün ürünlerinin özellikleri nelerdir?

-Yün günümüzde gerek işlenerek gerekse herhangi bir işlemden geçirilmeden sadece temizlenmek yoluyla (Yatak ve yorgan içinde) kullanılabilmektedir.

-Yün yatak ve yorgan içinde özellikle tüm köy ve kasabalarda tek kullanılan madde olması sebebiyle önem arz etmektedir. Tabi günümüzde tekstil sektörünün gelişmesi ile birlikte tam yünün yerini tutmasa bile yatak ve yorgan içlerinde diğer bazı ürünler de kullanılmaktadır.

-Yün sadece koyundan elde edilen bir maddedir.

-Doğal bir üründür.

-Yüksek kıvrımlılık yapısı bulunmaktadır.

-Yünün kalitesi lifin inceliği ile doğru orantılıdır. Lif ne kadar ince ve uzun olur ise ö denli kalitede ve ince kumaşlar elde edilir.  Yünler içinde en makbul olan yün yine bu özelliği taşıyan lifi uzun ve ince yapıda olan yünlerdir.

Merinos koyunları-Yünün yine kalitesi elde edildiği koyun türüne göre de değişiklik göstermektedir. Bazı koyun türlerinden elde edilen yün çok kaliteli olmamasına karşı özellikle ülkemiz de de yetişen merinos türü koyunlardan elde edilen yün oldukça kaliteli ve oldukça sık kullanılan yün çeşididir. Dünya üzerinde yünü çok iyi olan koyun türleri mevcut bulunmaktadır. Hatta bazı koyun türleri sütünden ve etinden ziyade aynı zamanda yünü içinde beslenilmektedir.

-Yünden elde edilmiş olan kumaşlar yumuşak bir yapıya sahiptir.

-Nem çekme özelliği oldukça yüksektir. Yaklaşık olarak normal şartlarda yani kuru iken gelen ağırlığının neredeyse iki katı kadar nem çekebilme özelliğine sahiptir.

-Yapı itibarıyla esnek bir yapısı bulunmaktadır.

Yün Yatak-Yün vücudumuzdaki sıcaklığı dışarı geçirmeyen veya bu konuda son derece iyi olan bir üründür. Bu özelliğinden dolayı özellikle kışlık giyeceklerin neredeyse tamamına yakınında yün veya yün karışımı ürünler kullanılmaktadır.

-Çok büyük oranda nem çekmesine karşın bunu vücuda hissettirmeme gibi bir özelliği de bulunmaktadır.

-Dışarıya sıcak geçirgenliğinin son derece az olmasından dolayı aynı zamanda yatak ve yorganlarda büyük oranda kullanılmaktadır. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ