Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yumurta özellikleri nelerdir?

Yumurta özellikleri nelerdir?
  • 16.10.2015

Yumurta, yumurta ile üreyen bütün canlıların dişilerinin embriyoyu korumak amacıyla meydana getirdiği, geneli oval olan maddelere verilen isimdir.

Aralarında kümes hayvanlarının da bulunduğu birçok kuş türü tarafından meydana getirilen yumurtayı bilmeyenimiz yoktur. Bütün dünya da belli hayvanlara ait yumurtalar besin olarak kullanılmaktadır. Balık yumurtasından, kuş yumurtasına ve dünyadaki en büyük yumurtalardan bir tanesi olan deve kuşu yumurtasına kadar büyüklüğü çok çeşitli olan yumurtalar bulunmaktadır.

Fakat dünya üzerinde en çok kullanılan ve tüketilen yumurta tavuk yumurtasıdır. Neredeyse tüm ülkelerde tavuk yumurtası tüketilir ve birçok yemek yapımında ana yemek olmakla birlikte yemeğe karıştırılan bir malzeme olarak önümüze çıkmaktadır.

Yumurta-1Yumurtanın özellikleri nelerdir?

-Neredeyse tüm hayvanların yumurta yapısı birbirine benzemekte olup, aşağı yukarı hepsinde iç kısmı koruyan dış bir yapı bulunmaktadır. Sert bir yapı olan dış kısım yumurtanın içeriğini dış etkenlere karşı korumaktadır.Bazı canlı yumurtalarında ise iç kısmı koruyan çok sağlam yapılı zarlar varken bazı yumurtalarda ise bu dış zar oldukça hassastır.

-Yumurta dünya üzerinde en çok tüketilen besinlerden bir tanesi olup, neredeyse bütün ülkelerin damak tadına hitap etmektedir.

-Yumurtalar hazır yumurta olarak tüketildiği gibi, pastörize ve yumurta tozu olarak da üretilmekte ve tüketilmektedir.

-Yapılan araştırmalar sonucunda tüm besinler içinde en iyi ve en kaliteli proteinin yumurtada olduğu anlaşılmıştır.

Yumurta3-Yumurta aynı zamanda içerisinde gerekli olan amino asitleri dengeli ve yeterli miktarda içeren bir besindir.

-İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu ve vücudumuza gerekli olan A, B, C ve D vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamini yüksek oranda içeriğinde bulunduran bir besindir.

-Yumurta hem yetişkinler için gerekli olduğu gibi özellikler çocuklar için son derece önemli olan bir besindir. Çünkü yumurta çocukların hem fiziksel hem de zihinsel açıdan gelişmesi için çok faydalıdır.

-50 gramlık bir yumurtada aşağı yukarı 70 kalori, 6 gram protein, 5 gram yağ ve 1 gram karbonhidrat bulunmaktadır.

-Halk arasında yumurtanın en sağlıklı yerinin beyaz kısmı olduğu bilinir ise de yumurtanın hem sarısı hem de beyazı aynı oranda faydalıdır. Çünkü yumurtanın sarısında vitamin ve yağ bulunmakta iken beyaz kısmında ise büyük oranda protein bulunmaktadır.

Yumurta-2-Yumurtayı yağda pişirmek mi yoksa rafadan olarak mı tüketmek gerekir diye bir soru sorulacak olursa büyük kanaate göre yumurtanın rafadan olarak yenmesi özellikle proteinin tam olarak vücuda alınımı açısından tavsiye edilmektedir.

-Yumurta günümüzde ki en ucuz gıdalardan bir tanesi olması sebebiyle özellikle ülkemizde her evde her zaman bulunan besinlerden bir tanesidir. Özellikle sabah kahvaltılarında çok sık olarak tüketilmektedir. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ