Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yüksek Mahkemeler hangileridir?

Yüksek Mahkemeler hangileridir?
  • 18.04.2015

Ülkemiz yasalarına göre düzenlenmiş olan 6 adet yüksek mahkeme bulunmaktadır. Her ne kadar çeşitli kaynaklarda farklı rakamlar verilmiş ise de toplam yüksek mahkeme sayısı 6 adettir. Bazı kaynaklarda Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile Sayıştay gibi kurumlar yüksek mahkeme olarak belirtilmiş ise bunların herhangi bir mahkeme yani yargılama sıfatları yoktur. HSYK Hâkim ve Savcıları atayan görevlendiren ve idari soruşturmalarını yapan bir kamu kurumudur. Nitekim Sayıştay’da bir denetleme ve benzeri işlere bakan devletin bir kurumudur.

Yüksek Mahkemeler Şunlardır:

Anayasa mahkemesi

Yargıtay

Danıştay

Askeri Yargıtay

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi

Uyuşmazlık Mahkemesi 

Anayasa MahkemesiAnayasa Mahkemesi nedir? Görevleri Nelerdir?

Anayasa adı üstünde bir ülkenin en üst seviyedeki yasalarını oluşturan yasalar topluluğudur. TBMM tarafından yapılan hiçbir yasa (kanun) veya kanun hükmündeki kararnameler vb. yasalar Anayasa ile ters düşemez. Çıkarılacak bütün yasaların Anayasaya uygun olması şarttır. İşte çıkarılan yasaların Anayasaya uygun olup olmadığı konusunda çelişkileri gideren mahkemede bu mahkemedir. Anayasa Mahkemesinin en önemli görevi budur, bunun haricinde ise bazı görevlerde verilmiştir.  Örneğin son zamanlarda yine bazı bireysel başvuruları inceleyerek karara bağlamaktadır.

Devletin bazı üst düzey yöneticilerini YÜCE DİVAN makamı olarak Yargılar.

Siyasi Parti kapatılması davaları da Anayasa Mahkemesinin baktığı önemli davalardandır.

Yine siyasi partilerin mal edinmeleri ile gelir ve giderlerine tespiti bu mahkeme yapılır.

Yasama dokunulmazlığı ve milletvekilliğinin düşmesi yine Anayasa mahkemesince karara bağlanan durumlardır.

YargıtayYargıtay nedir? Görevleri nelerdir?

Yargıtay Adli mahkemeler tarafından verilen kararların son inceleme yeridir. Adli Mahkemelerce verilen kararlar temyiz edildiğinde Yargıtay tarafından incelenir ve Yargıtay’ca karara bağlanır. Yani Adli Mahkemelerin üst mahkemesi Yargıtay’dır.  Bunun haricinde ise bazı davalara ilk derece mahkemesi gibi bakar.

Yüksek Mahkemeler içerisinde baktığı dosya sayısı bakımından en çok işin olduğu yüksek mahkemedir.

DanıştayDanıştay nedir? Görevleri nelerdir?

Danıştay İdari Yargı tarafından verilen kararların son inceleme merciidir. Yani İdare Mahkemeleri ve Vergi mahkemeleri tarafından verilen kararlar temyiz edilir ise bu davalar Yüksek Mahkeme olarak Danıştay bakar.

Danıştay’ın ayrıca aynı Yargıtay gibi ilk derece mahkemesi olarak baktığı önemli davalarda bulunmaktadır.

Askeri Yüksek İdare MahkemesiAskeri Yargıtay nedir? Görevleri nelerdir?

Askeri Yargıtay Askeri mahkemelerce verilen kararların son inceleme mercidir. Yani Askeri mahkemece verilen kararlar temyiz edildiği zaman bu kararlara Askeri Yargıtay bakar ve kesin olarak karara bağlar.

Yine Askeri Yargıtay’da bazı davalara ilk derece mahkemesi olarak bakabilmektedir.

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi nedir? Görevleri nelerdir?

Askeri kişileri konu alan idari işlemler ile ilgili olarak meydana gelen uyuşmazlıkların inceleme merciidir.

Burada tarafların asker olup olmadığına bakılmaksızın konusu askeri işlemler ile ilgili ise yine Askeri Yüksek İdare mahkemesi görev alanına girmektedir.

Uyuşmazlık mahkemesiUyuşmazlık mahkemesi nedir? Görevleri nelerdir?

Uyuşmazlık mahkemesi yukarda saymış olduğumuz Adli, Askeri, İdari yargı kurumları içerisinde görevlerden dolayı oluşabilecek uyuşmazlıklara bakan mahkemeye verilen isimdir. Uyuşmazlıkların son inceleme merciidir.

Konu yüksek mahkemelerin hangileri olduğuna ilişkin açılmış bir konu olduğu için konu hakkında fazla detaya inmeden kısa kısa bilgiler verilmiştir. Özellikle Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay gibi yüksek mahkemelere sitemizde ayrıca konu açılacak ve detaylı bilgiler verilecektir.

Yararlanılan kaynaklar:

Anayasa Mahkemesi Resmi Web Sitesi (anayasa.gov.tr)

Yargıtay Resmi Web Sitesi (yargıtay.gov.tr)

Danıştay Resmi Web Sitesi (danistay.gov.tr)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ