Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yüksek değerdeki sayılar hangileridir?

Yüksek değerdeki sayılar hangileridir?
  • 07.09.2015

Günümüzde en yüksek değerli sayıların paralar için kullanıldığını bilmekteyiz. Örneğin Dünya nüfusu için bile milyar sayısı kullanılır iken para miktarlarında bu katrilyon veya kentilyona kadar çıkabilmektedir.

500 kentilyonÇoğumuz Bu kentilyondan sonra ne geleceğini belki de hiç duymadık. Acaba bundan büyük miktarlar için kullanılan bir kelime var mıdır veya isim verilmiş midir? 

Eğer bir sayı aşağıdaki yanındaki kadar sıfır alır ise ismi ona göre söylenir. 

Örneğin 15 rakamının yanında 48 tane sıfır var ise bu 15 kendesilyon olarak okunur. 

Veya 3 sayının arkasında 30 tane sıfır varsa veya 3 sayısından sonra 30 basamaklı bir sayı var ise bu nonilyon olarak söylenir yani 3 nonilyon deriz. 

Aşağıya hem yüksek değerdeki sayıları hemde hangi sayıda kaç sıfır olduğuna ilişkin bilgileri verelim, örneğin milyarda kaç sıfır vardır? Trilyonda kaç sıfır vardır? katrilyonda kaç sıfır vardır? veya kentilyon, sentilyon da kaç sıfır vardır? sorularına da cevap verelim. 

Bin 3 Sıfırlı
Milyon 6 Sıfırlı
Milyar 9 Sıfırlı
Trilyon 12 Sıfırlı
Katrilyon 15 Sıfırlı
Kentilyon 18 Sıfırlı
Seksilyon 21 Sıfırlı
Septilyon 24 Sıfırlı
Oktilyon 27 Sıfırlı
Nonilyon 30 Sıfırlı
Desilyon 33 Sıfırlı
Undesilyon 36 Sıfırlı
Dodesilyon 39 Sıfırlı
Tredesilyon 42 Sıfırlı
Katordesilyon 45 Sıfırlı
Kendesilyon 48 Sıfırlı
Seksdesilyon 51 Sıfırlı
Septendesilyon 54 Sıfırlı
Oktodesilyon 57 Sıfırlı
Novemdesilyo 60 Sıfırlı
Vigintilyon 63 Sıfırlı
Sentilyon 303 Sıfırlı

Eski 20 MilyonDünyamızda bugüne kadar yapılmış veya isim verilmiş olan 20’den fazla değer bulunmaktadır.  Yanında bir tane 0 bulunan değer 10 yani “On” ismiyle anılmakta iken bugüne kadar isim verilmiş olan en yüksek sıfırlı sayısı 303 tane sıfır rakamından oluşan “Sentilyon” isimli sayıdır. Eğer bu basamakta bir sayıya isim verildi ise muhtemelen bu sayının herhangi bir işte kullanılmasından dolayıdır. Muhtemelen herhangi bir madde veya olay veya daha başka bir şey sayı itibarıyla sonuna 303 tane sıfır gelebilecek kadar büyüklükte bir sayıdır.

Yukarda yazmış olduğumuz gibi sitemizde bu yazıyı hazırlamadan önce ismini duymuş olduğumuz en büyük basamaklı sayı olarak kentilyon ismindeki sayıları bilmekte idi fakat yukarda ki listeye baktığımız zaman kentilyon sayısının bu sıralamada ne kadar küçük kaldığını görmekteyiz özellikle vigintilyon ve sentilyon yanında oldukça küçük bir değer olduğu karşımıza çıkmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Efe Giray diyor ki:

    Sentilyon yakında paralar halinde olursa : A.101 gibi harcaharca bitmez :)

    1. He bitmez diyor ki:

      Öyle bir biter kii. 200 sentilyon değerindr bi banknot olsa sakız parası 1 sentilyon olur.

YORUM YAZ