Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yüksek atlama sporu rekorları, kuralları ve özellikleri

Yüksek atlama sporu rekorları, kuralları ve özellikleri
  • 01.02.2015

Yüksek atlama sporu atletizm spor dallarından bir tanesi olup, atletizmin atlama katagorisinde yer almaktadır. Ülkemizin bu alanda isim yapmış ve önemli bir sporcu çıkaramamış ayrıca herhangi bir uluslararası başarısı da bulunmamaktadır.

Yüksek atlama sporu genel itibariyle karşımıza Uluslararası en büyük organizasyon olan olimpiyat oyunlarında çıkmaktadır. Onun dışında fazla rastlamadığımız ve özellikle malzemeleri nedeniyle her yerde ve herkesin yapamayacağı atletizm sporlarından bir tanesidir.

Yüksek atlama sporunda amaç iki direk arasında bulunan ve sabit olmayan çıtanın üzerinden bu çıtayı düşürmeden en yüksek yükseklikten atlama esasına dayanan bir atletizm sporudur. Koşarak hız kazandıktan sonra sağlam iki dik sehpanın arasındaki çıtanın üzerinden atlayarak yapılır. Bu atlamada prensip vücudun çıtanın üzerinden düşürmeden geçmesidir.

Yüksek atlamada atletleri ayıran en önemli faktör ayak ve bacak kaslarının güçlü olması ve esnekliğidir. Ne derece boy önemli bir avantaj gibi görünsede yapılan çalışmalar neticesinde boy faktörünün o kadar önemli olmadığı kanaatine varılmıştır.

Yüksek atlama çıtası ve sehpasıYüksek atlama sporu kurallarına geçmeden önce ilk olarak yüksek atlama için kullanılan malzemelere ve pist saha gibi alanların bilgisini ve özelliklerini verelim.

Atlama alanı çıkış, noktası koşu pisti ve atlama sehpası gibi bölümlerden oluşmaktadır.

Çıkış noktası ile atlama sehpası arasındaki mesafeye hızlanma sahası adı verilmekte olup, 15 metreden az olmayacak şekilde yapılmaktadır.

Hızlanma sahası ayrıca düz olmayıp yarım daire şeklindedir.

Atlama sehpasının özelliklerine gelince, atlama sehpası sert ve bükülmeyen ağaç veya madenden yapılmaktadır. Aradaki mesafe 3,66-4,02 metredir.

Atlama çıtası 2 kilogram ağırlığı geçmeyecek şekilde yapılır. Atlama çıtasının uç kısmı ise kare, yuvarlak veya üçgen şeklinde olabilmektedir.

Düşme minderi ise yeterli kalınlıkta olan 4 metre eninde ve 5 metre uzunluğunda bir minderdir.

Sporcu ayakkabıları ise plastik ve lastik çivili ayakkabılar olup topuk kalınlığı 6 mm’yi taban kalınlığı ise 13 mm’yi geçemez. Çünkü yüksek topuklu ve yüksek altı bulunan ayakkabılar sporcuya diğer sporculara karşın üstünlük sağlayabilmektedir.

Yüksek Atlama Straddle (binme)Yüksek atlamanın genel özellikleri ve kuralları nelerdir?

Yüksek atlama sporunda amaç üzerinden atlanılan çıtayı düşürmemektedir. Çıta oynayabilir, sallanabilir düşmediği sürece üzerinden atlanılan değer için atlayış geçerli sayılır.

Yüksek atlama sporunda sporcu yani atlet başarısız olana dek atlayış yapabilme hakkına sahiptir. Fakat arka arkaya 3 atlayışta da başarısız olursa bir daha atlama şansı verilmez.

Yüksek atlama sporunda atlet tek ayağı ile sıçramak zorundadır, eğer iki ayağı ile sıçrar ise o atlama başarısız sayılır,

Yine atlet çıtayı aşmadan düşerse başarısız sayılır,

Atlama esnasında çıtayı düşürür ise yine başarısız atlama yapmış olur.

Yüksek atlama sporunda atlama şekilleri ile ilgili en popüler atlama şekilleri veya teknikleri iki tanedir. Bunlar Binme adı verilen Straddle ve Fosbury Flash teknikleridir. Binme tekniği yüzün aşağıya dönük şekilde çıtayı geçmesi diyebiliriz, Fosbury Flash tekniğinde ise önce baş daha sonra vücut çıtayı geçerek omuz üstüne düşme tekniğidir.

Yüksek Atlama Fosbury Flash tekniğiYüksek atlama sporu Türkiye ve Dünya rekoru nedir?

Erkeklerde dünya rekoru 2,45 Metre ile Kübalı Yüksek atlamacı Javier Sotomayor’a aittir. 1993 yılında kırdığı bu rekor halen kırılamamıştır.

Bayanlarda dünya rekoru ise 2,09 metre ile Bulgar sporcu Stefka Kostadinova’ya aittir. Bu rekoru 1987 yılında kırmış olup aradan uzun yıllar geçmesine rağmen halen kırılamamıştır.

Erkekler Türkiye rekoru 2,26 ile Metin Durmuşoğlu’na aittir. Bu rekoru 2002 yılında kırmıştır.

Bayanlarda Türkiye rekoru ise 1,94 metre ile Burcu Ayhan’a aittir. Burcu Ayhan bu rekoru 2011 yılında kırmayı başarmıştır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı www.ozelliklerinedir.com sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ