Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yuğ nedir? Özellikleri nelerdir?

Yuğ nedir? Özellikleri nelerdir?
  • 06.12.2015

Yuğ kelimesi birçoğumuzun özellikle tarih derslerinden anımsadığı kelimelerden bir tanesidir. Yine çoğumuz yuğ ’un ne olduğunu bir cümle ile tanımlar iken bazılarımız ise Yuğ kelimesinin ne anlama geldiğini bilmekle birlikte hakkında fazla bilgi sahibi olmadığımız bir konu olduğunun farkındayızdır.

Yuğ, eski Türklerde ölen kişinin arkasından yapılan törene verilen isimdir. Genel anlamı ile bu şekilde tanımladığımız Yuğ birçok yerde ölen kişinin arkasından yakılan “ağıt” içinde kullanılmaktadır. Fakat Yuğ kesinlikle ölen kişinin ardından yapılan aralarında ağıt gibi birçok merasimi de kapsayan gelenekler bütününe verilen isimdir.

Şimdi eski Türker’de yuğ töreni nasıl yapılırdı ve özellikleri nelerdi? Maddeler halinde tek tek verelim.


KopuzYuğ törenleri nasıl yapılır? Bu törende neler olur? Özellikleri nelerdir?

-Yuğ törenleri Türk ve Altay halk kültüründe olan ve ölen kişinin arkasından yapılan cenaze törenidir.

-Yuğ törenlerinde Ağu, yuğu ve sagu ismi verilen koşuklar okunurdu.

-Eski Türklerde de birçok kültürde olduğu gibi cenaze törenleri oldukça önem arzetmekte idi bu sebeplerden dolayı yuğ törenlerine son derece önem verilmiştir. Bir kişi öldüğü zaman ölen kişi bir çadıra konur ve arkasından koyun, at veya sığır gibi hayvanlar kurban edilirdi.

-Ölünün bulunduğu çadır çevresinde atlar ile 9 kez tur atılırdı. (Bu hareketle ölünün ruhunun gökyüzüne çıkacağı düşünülür veya inanılırdı)

Yuğ törenleri-Akabinde ölen kişi toprağa gömülür ve gömüldüğü yere bazı heykelcikler dikilirdi.

-Yine ölen kişinin savaşlarda öldürdüğü kişi kadar mezarının çevresine taş dikilir ve bu taşlara “Balbal” ismi verilirdi. (Yine bu balbal isimli taşlar birçok sınavda ve bilgi yarışmalarında soru olarak çıkmıştır)

-Eski Türklerde ölünün arkasında yapılan yuğ törenlerinde kopuz çalınır ve bu kopuzu çalmak için davet edilen Yuğcu adı verilen Yuğcular bulunmakta idi. Bu yuğcular kopuz çalar aynı zamanda dansta ederlerdi.

-Yuğ törenlerinde aynı zamanda beyaz giysiler çıkarılır yerine siyah giysiler giyilirdi.

-Yuğ törenlerin de ayrıca yüz yırtmak, başa kül dökmek, saç yolmak gibi davranışlarda yapılmakta idi.

Yuğ töreni-1

-Yuğ törenlerinde toplanan ve cenazeye gelen kişilere yemek veya aş verilirdi. Bu aşa ve yemeğe ise “ölü aşı” “Yuğ Besen” ve Uygur Türklerinde “Üzüt Aşı” gibi isimler vermiştir.

-Günümüzde halen devam eden ve cenazeye gelen kişilere cenaze sahipleri tarafından dağıtılan helva kültürü çok eskiye dayanmakta olup yuğ törenlerinde de bu helva dağımı bulunmakta idi. Gövenç adı verilen bu helva o günden günümüze kadar bir kültür ve gelenek olarak gelmiştir. Özellikle helva yapıp dağıtmanın çok derin anlamları bulunmaktadır. Ölümden sonra yeniden diriliş inancı o günde bulunduğundan dolayı ateş, su ve undan yapılan helva önemli bir yere sahipti. Ölümden sonra yeniden dirilişi ifade etmekte idi. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ