Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yolcu Uçaklarının hızları ne kadardır?

Yolcu Uçaklarının hızları ne kadardır?
  • 08.06.2018

Günümüz itibarıyla Uluslar arası mesafelerin neredeyse tamamına yakını uçaklarla sağlanmaktadır. Özellikle denizaşırı ve okyanus ötesi ülkelere gemiyle seyahat oldukça uzun sürmesi sebebi ile birinci tercih uçak olmaktadır.

Yolcu uçakları ilk kullanılmaya başlandıkları günden itibaren sürekli geliştirilmiştir. Gerek güvenlik alanında olsun gerekse taşıdığı yolcu kapasitesi açısından olsun oldukça ilerleme kaydedilmiştir. Bunun yanında uçakların havadaki seyir hızları da belirli ölçülerde artırılmış ayrıca gideceği mesafede maksimum seviyelere çıkarılmıştır.

Uçaklar her ne kadar kara yolu ulaşımından 5-10 kat arası daha hızlı bir ulaşım sağlamasına rağmen gidilecek yere en kısa zamanda gidilmesi için hızlı uçaklar yapılmaya özen gösterilmiştir.

original_boeing_777-200lrYolcu uçakları içinde en hızlı uçak olarak tanıtılan ve bir dönemde kullanılan Concorde uçakları günümüz uçakların neredeyse 2 katı bir hıza sahipti. Yolcu sayısı bakımından günümüz yolcu uçaklarından oldukça az yolcu taşıyan bu uçak muhteşem bir hızla gideceği yolu kat etmekte idi. Fakat daha sonra yaşanan bazı talihsizlikler sebebi ile Concorde uçakları artık kullanılmamaktadır. Örneğin Concorde uçağının saatteki hızı 2150 kilometrelik bir hıza erişmekte idi.

Bunun dışında Rusya tarafından üretilen Tu-144 tipi uçak ise 2430 kilometrelik bir hıza ulaşmıştır.

Bu iki uçak küçük çaplı yolcu taşıma uçaklarıdır. Bunun dışında bir de günümüz yolcu taşımacılığında kullanılan büyük uçaklara bakalım.

Genel itibarıyla günümüzde kullanılan yolcu uçaklarının hızları 1000 kilometreye kadar çıkmakla birlikte bugün itibarıyla dünyanın en büyük yolcu uçağı olan Airbus A380 yolcu uçağının hızı saatte 1020 kilometre’dir.

Bu büyük çaplı yolcu uçaklarının seyir hızları ise daha düşüktür. Genel olarak 900-950 kilometre arası bir seyir hızı ile uçuş yapmaktadırlar.

1Uçaklar piste inişi ne kadar hızda yaparlar?

Uçaklar genel itibarıyla piste yaklaşırken ve inişe geçerken hız düşürmekte olup, yolcu uçakları pistle buluştuğu anda ortalama hızları 220 ila 250 kilometre civarındadır.

Uçaklar kaç kilometre hızla kalkış yaparlar?

Uçakların kalkış yapabilmesi için pistte en az 200 kilometrelik bir hıza ulaşması gerekmektedir. Ortalama olarak kalkış hızlarıda 230 ila 240 kilometre civarındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Ahmet diyor ki:

    Şunu okuyan kimse de dememiş ki kilometre hız birimi değil, bir şey yazıyorsunuz öncesinde birim öğrenin bari .

YORUM YAZ