Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yolcu Uçaklarının havada kalma süreleri ve yapabileceği en uzun mesafe nedir?

Yolcu Uçaklarının havada kalma süreleri ve yapabileceği en uzun mesafe nedir?
  • 01.01.2016

Günümüz insanları artık ulaşım için çok fazla zaman kaybetmek istememekte ve özellikle uzun yollar da hem vakit kaybetmemek hem de uzun yolların vermiş olduğu yorgunluktan ve sıkıntıdan kurtulmak için uçakları tercih etmektedirler.

Uçak Pisti inişiYine günümüzde artık uçaklar ülkeler arası seyahatler le birlikte kıtalararası seyahatte yapabilecek seviyededirler.

Özellikle yolcu uçakları mesafe ne kadar uzak olursa olsun tek seferde istenilen yere gidilebilmesi ve herhangi bir şekilde yolda mola ve yakıt ikmali yapmadan istenilen yere varılabilmesi amacıyla uzun süre havada kalabilecek miktarda yakıt ve donanıma sahip bir şekilde yapılmıştır. Tabi bu uçakların yapılış ve kullanılış amacına göre değişiklik gösterse de günümüz uçakları hiç durmaksızın 19 saate kadar yolculuk yapabilmekte ve yaklaşık olarak 15-16 bin kilometrelik bir yolu tek seferde kat edebilmektedirler. 

boeing-777-200lrEn uzun mesafe ve en uzun süre hava da kalma rekoru nedir, hangi uçağa aittir ve bu yolculukla ilgili bilgiler nelerdir?

Yine günümüz itibarıyla Dünya üzerinde yolcu uçakları içerisinde bir defada en uzun mesafe giden ve en uzun süre havada kalma rekorunu elinde bulunduran uçak Boing 777-200 LR sınıfı uçaktır. 

2005 Yılında yapılan Bu uçuş Hong Kont’tan kalkış yapılmış ve Pasifik Okyanusu geçilerek Atlantik Okyanusu ve Amerika birleşik devletleri üzerinde Londra’ya inilmiştir. 

Bu uçuş tam olarak 22 Saat 42 dakika sürmüştür.

21.601 kilometrelik uçuş mesafesi kat edilmiştir.

Uçuş mesafesi uzun olduğundan dolayı uçakta toplam 4 pilot görev yapmış ve uçağa 2 adet ilave yakıt deposu konmuştur.

Uçak Kalkış AnıBu uçuşta 153 tona yakın yakıt kullanılmıştır. (uçak iniş yaptığında iki saat yetecek kadar yakıtta bulunmakta idi) 

Ortalama 879 Kilometrelik hız yapılmıştır. 

İşte görüldüğü üzere insanoğlu yolcu uçakları ile neredeyse 1 gün havada seyahat edebilecek duruma gelmiştir. Muhtemelen uçağın yakıt deposunun artırılmasıyla birlikte bu süre zamanla daha da uzayacaktır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ