Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yoğunluğu (öz ağırlığı) en fazla (en ağır) olan element hangisidir?

Yoğunluğu (öz ağırlığı) en fazla (en ağır) olan element hangisidir?
  • 13.09.2015

Bazı elementler vardır ki öz ağırlıkları oldukça yüksektir. Biz insanların genel itibarı ile öz ağırlığı en yüksek olarak bildiğimiz elementler demir, çelik, altın gibi katı elemenler ile sıvılar içinde ise civa en iyi bildiğimiz maddelerin başında gelmektedir. Evet, bu maddeler de öz ağırlığı yüksek olan maddeler olmasına karşın dünyadaki en yüksek öz ağırlığa sahip olan maddeler bunlardan hiç biri değildir. Dünya üzerinde keşfedilmiş olan en yoğun kimyasal element Osmiyum elementidir. Bu osmiyumu dünyanın en ağır maddesi ve elementi yapmaktadır. 

Osmiyum-2Osmiyum elementinin özellikleri nelerdir?

Osmiyum elementinin yoğunluğu yani öz ağırlığı 22,59’dır. (Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü web sitesinde ise osmiyum elementinin almış olduğu en yüksek  öz ağırlık değerinin 22,61 olduğu bilgisi bulunmakta olup, genel ve ortalama bilgi bu elementinin özağırlığının cm3’te 22,59 gram olduğudur)

1 litre hacmindeki bir Osmiyumun öz ağırlığı tam olarak 22,59 kilogramdır. Yani şöyle izah edelim.  2,5 litrelik bir kola şişesinin içerisi osmiyum elementi ile doldurulsa bu kola şişesini çoğumuz tek elimizle kaldıramayız çünkü 2,5 litrelik bir kola şişesi hacmindeki osmiyum elementinin ağırlığı 2,5 x 22,59 = 56 kilo 475 gramdır. Yani 50 kilogramlık bir un çuvalından daha ağırdır.

Bu dünyadaki keşfedilmiş en yoğun elementtir.

Osmiyumun atom numarası 76 olup 1803 yılında bulunmuştur.

Osmiyum-1Bu element yaklaşık olarak 3033(C)  derecede erir ve 5012 (C) derecede de kaynamaktadır.

Osmiyum elementinin rengi gümüş rengine yakın bir renktir.

Mohs sertliği 7’dir.

Osmiyum elementinin ismi Yunancadan gelmektedir. Yunanca osme olan kelimenin Türkçe karşılığı “koku” dur.

Osmiyum elementi havada belli bir miktarın üstünde bulunması halinde insan vücuduna zararlı olan bir elementtir. Örneğin 1 metreküplük bir hava içerisinde ortalama 10 gram civarında bulunması halinde insan bedenine büyük zararlar verebilmektedir.

Osmiyum elementinin keşfi 1803 yılı olup bu tarihten sonra araştırmalara başlanılmıştır. Ülkemizde de az miktarlarda Osmiyum elementi bulunan bölgelerin varlığı hakkında bilgiler bulunmakta ise de bu kesin bir bilgi değildir.  

Tükenmez kalem ucuOsmiyum elementi saf halde kullanılamaz çünkü içeriğinde zehirli madde bulunmaktadır. Bu nedenle bazı karışımlar kullanılarak bazı alanlarda ve bazı maddelerin yapımında kullanılmaktadır. Osmiyum elementinin kullanıldığı alanlardan bir tanesi “Tükenmez kalemlerin uçlarında bulunan küçük toplardır”  bunun haricinde özellikle mikroskop ile incelenmek üzere yapılan yağlı doku preparatlarının boyanmasında kullanılan bir maddedir. Yine tıpta platin ile birlikte birleştirilerek bazı protezlerde kullanılmaktadır.  Bunlar haricinde parmak izi incelenmesinde de yine osmiyum elementinin kullanıldığı bilinmektedir.

Osmiyum platin grubu metallerden bir tanesi olup, dünyada bulunduğu bazı yerler şöyledir. Güney Afrika ülkesi, Rusya ülkesi ve Kanada ülkesi bu madenin en çok bulunduğu yerlerdir.

Osmiyum tozuOsmiyum elementini ticari açıdan da oldukça değerli bir element olup günümüz itibarıyla osmiyum elementi tozunun gramının 100 Amerikan Doları civarında olduğu söylenmektedir. 2015 yılı itibarıyla altının gramı 110 TL iken osmiyum elementinin gramı 300 TL civarındadır. Yani altının üç katı oranında bir değere sahiptir.

Dünyanın en yoğun elementini söylemişken bunu takip eden ikinci ve üçüncü en yoğun elementlerini de şu şekilde sıralayabiliriz:

İkinci en yoğun elemen iste İridyum elementi olup öz ağırlığı yaklaşık olarak Osmiyuma çok yakın değerdedir 22,56 kilogram.

İridyumun erime noktası 2466 C, kaynama noktası ise 4428 derecedir.

Üçüncü en yoğun element ise platindir. Platinin yaklaşık olarak öz ağırlığı 19,45 kilogramdır.

Platinin erime noktası 1768 C, kaynama noktası ise 3825 C’dir.

Yararlanılan kaynaklar:

Wikipedia.org

mta.gov.tr (Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü resmi web sitesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Arda diyor ki:

    siteniz ilginç , bilinmedik bilgileri araştırıp nerdeyse hepsini bize sunuyor bu çok güzel bir şey özellikle bu dönemlerde öğrencilerin dikkatini çeker öğretmenlerin dersi anlatmakda kolaylık vericeğini düşünüyorum umarım bir aksilik çıkmaz ve uzun bir süre bize bu bilgileri verirsiniz :)

YORUM YAZ