Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yeşilırmak özellikleri

Yeşilırmak özellikleri
  • 24.01.2015

Ülkemizin en önemli akarsularından bir tanesi olan Yeşilırmak akarsuyu ülkemiz topraklarında doğup ülkemiz topraklarında denize dökülen akarsulardan bir tanesidir. Ülkemizde ki Kızılırmak, Fırat ve Dicle akarsuları ile birlikte en çok bilinan akarsuların başında gelmektedir.  

Yeşilırnak nehri özellikleri:

Yeşilırmak nehri ülkemizin İç Anadolu bölgesinde doğmakta kaynağını bu bölgemizden alarak birkaç il sınırlarını dolaştıktan sonra Karadeniz bölgesinden Karadenize dökülmektedir. 

Yeşilırmak-1Yeşilırmak nehri uzunluk itibariyle bir Kızılırmak , Bir Fırat veya bir Dicle nehri kadar uzun olmasa da ülkemizdeki akarsuların bir çoğundan uzun bir akarsudur. Toplam uzunluğu 519 kilometredir.  (Aşağı yukarı Kızılırmak nehrinin yarısı kadar bir uzunluğa sahiptir bilindiği üzere Kızılırmak nehrinin uzunluğu 1150 kilometre civarındadır) 

Yeşilırmak nehrinin doğduğu ilimiz Sivas ilidir. Sivas ilimizin kuzey kısmında bulunan Kösedağ’ın eteklerinde doğmaktadır.  Yaklaşık olarak Kösedağın 2800 metre yüksekliğinden kaynak alarak başlamaktadır. 

Yeşilırmak Tokat Amasya ve Samsun illerinden geçerken çeşitli akarsularla birleşir. Nehir başlıca 3 kolun birleşmesinden meydana gelir. Kelkit Çayı nehrin en büyük koludur 

Yeşilırmak nehri Karadeniz bölgesinde Samsun ilimize bağlı olan Çarşamba ilçesinden denize dökülmekte olup ayrıcı burada ülkemizin en önemli alüvyol ovası olan Çarşamba ovasının oluşmasınıda sağlayan akarsu olma özelliğini taşımaktadır. 

Hasan Uğurlu BarajıYeşilırmak nehri üzerinde ülkemizin önemli hidroelektrik santrallerinin bulunduğu 4 önemli baraj bulunmaktadır. Bu barajlar Hasan Uğurlu Barajı, Suat Uğurlu Barajı, Ataköy ve Almus Barajları’dır. 

Yeşilırmak nehri ve üzerinde bulunan barajlar sayesinde sulama yapılmaktadır. Ayrıca yine bu barajlarda bulunan hidroelektrik santralleri sayesinde elektrik üretimi yapılabilmektedir. Yeşilırmak nehrinin su taşıma kapasitesi az olması ve düzensiz olması nedeniyle taşımacılık yapılamamaktadır.

Hasan Uğurlu Barajı kurulu güç itibari ile ülkemizin en büyük 10. Hidroelektrik santrali olma özelliğine sahiptir, Yıllık kurulu gücü 500  MegaWattır. (Bu kurulu güç ülkemizin en büyük hidroelektrik Santrali olan Atatürk Barajı Hidroelektrik santralindeki kurulu gücün yaklaşık olarak 1/5’i kadardır)

Suat Uğurlu Barajı Hidroelektrik Santralinin kurulu gücü  ise 69 MW’tır.

Almus Barajı Hidroelektrik Santralinin kurulu gücü ise 27 MW’tır.

Ataköy Hidroelektrik Santralinin kurulu gücü ise 5,5 MW civarındadır.

Görüldüğü üzere özellikle Hasan Uğurlu Barajı yüksek kapasiteli bir hidroelektrik Santrallerimizden bir tanesidir. Diğerleri ise küçük olarak nitelendirilen hidroelektrik santralleridir. 

Yeşilırmak nehri 519 kilometrelik yol güzergahında toplam 3 ilimizin topraklarından geçmektedir. Bu illerimiz sırasıyla Tokat, Amasya ve Samsun illeridir.

Suat Uğurlu BarajıYeşilırmak bu illerimizden geçerken bazı akarsular ile birleşir.  Toplam üç kolun birleşmesinden oluşan Yeşilırmak akarsuyunun en büyük kolu Kelkit çayıdır. 

Yeşilırmak nehrinin toplam yağış alanının genişliği 35.000 kilometrekaredir. Bu büyüklük ülkemiz topraklarının yaklaşık olarak 1/22’lik kısmına tekabül etmektedir. 

Yeşilırmak nehrinin antik çağdaki isminin İris olduğuna ilişkin bazı kayıtlar bulunmaktadır. 

Yeşilırmak nehri akarsu rejimi bakımından düzensiz olan akarsularımızdan bir tanesidir. 

Ortalama debisi saniyede 120 metreküp’tür. 

Bugüne kadar ölçülmüş en yüksek debisi ise 1914 metreküp/saniye’dir.

Yine ölçülmüş en olan en düşük debisinin ise 1,80 metreküp/saniye’dir. 

Yeşilırmak nehrinin düzensiz rejimi nedeniyle çeşitli zamanlarda bazı bölgelerde taşkınlara neden olduğu görülmektedir. Özellikle rejimin düzensizliğini bir nebze gidermek açısından akarsu üzerine bazı baraj yapım projeleri ve çalışmaları da sürmektedir. 

Yararlanılan kaynaklar:
Orman ve Su işleri Bakanlığı web sitesi (ormansu.gov.tr)
Elektrik Üretim A.Ş web sitesi (euas.gov.tr)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ