Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yeşil Mercimek ve Nohut özellikleri

Yeşil Mercimek ve Nohut özellikleri
  • 26.03.2015

Mercimek ve nohut birbirlerine çok yakın olan bazı özellikleri açısından benzer bitkiler olması nedeniyle tek başlık altında anlatmanın daha faydalı olacağı düşüncesi ile bu iki bitkiyi aynı konu başlığı altında almaya karar verdik. 

Bu iki bitki özellikle ülkemizde Güneydoğu Anadolu bölgesi ve İçanadolu bölgesinde fazla yağış gerektirmeyen bitkiler olması nedeniyle nadas yerine ekilen bitkilerden en önemli iki tanesidir. 

Yeşil MercimekMercimek nedir özellikleri nelerdir?

Mercimek çoğumuzun bildiği baklagillerden bir tanesidir. Mercimeğin 4 tane türü bulunmaktadır. Bunlar; Kahverengi, Kırmızı, Sarı ve Yeşil Mercimektir.

Ülkemizin birçok bölgesinde özellikle Kırmızı ve Yeşil Mercimek tarımı yapılır.

Mercimek bitkisinin fazla yağış istememesi, kuraklığa dayanıklı olması ve genelde birçok toprak türünde yetiştiğinden çiftçiler tarafından rağbet edilir.

Burada Yeşil mercimek hakkında genel bilgi vereceğiz.

Yeşil Mercimek özellikle Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgesindeki bütün illerde tarımı yapılan bir bitkidir. İç Anadolu bölgesinde genel olarak Yeşil Mercimek, Güneydoğu Anadolu bölgesinde ise çoğunlukla kırmızı mercimek tarımı yapılır.

Mercimek henüz yetmeden yani tam olgunluğa erişip taneleri sertleşmeden çerez niyetine yendiği, tıpkı nohut gibi 10-15 günlük bir dönemi vardır. Bu dönem sonucunda sertleştiğinden artık yemeklik olarak kullanılır.

Mercimek bitkisinin küçük süpürgeye benzer bir dalında yaklaşık olarak 20-30 mercimek tanesi bulunur. Bazı mercimekler kabuklarında çift şekilde yer alır.

Mercimek halen çoğu bölgemizde yolunarak toplanmaktadır, bazı yerlerde ise makinalaşma ile makine ile yolunmaktadır. Yolunduktan sonra patoz ve döven yardımı ile tanesi sapından ayrılır, sapları kes yapılarak hayvan yemi olarak değerlendirilir. 

Nohut bitkisiNohut nedir özellikleri nelerdir? 

Nohut ülkemizde yetiştirilen önemli tahıl ürünlerinden bir tanesidir. Aşağı yukarı Anadolu’nun çoğu bölgesinde yetişen, suyu fazla aramayan, toprağa da fazla dikkat etmeyen genelde çoğu toprakta yetişebilen bir bitkidir.

Nohut ülkemizde en çok İç Anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir.

Ülkemizde nohut hem kuru halde hem de yeni olgunlaştığı dönemde tüketilebilen bir tahıldır.

Büyükşehirlerde arabaları ile yeşil nohut satan satıcıları çoğumuz görmüşüzdür. Nohutun bu şekilde tüketim zamanı çok kısıtlı bir zaman olup 10-15 gün arasındadır.

Nohut besin olarak kullanılmak için yetiştirilir. Ülkemizin birçok yerinde nohut yemeği yapılır. Ayrıca özellikle Çorum ilimizde olmak üzere Nohuttan çeşit çeşit leblebi yapılır ve bu çerez olarak tüketilir.

LeblebiNohut bitkisi neredeyse 30-50 cm arasında bir boya sahiptir. Ayrıca bir o kadarda yerin altında kökü bulunabilir. Nohut kökü genelde tek kök halinde olup yolumu zamanında yerden yolunarak hasat edilir. Tabi günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte Nohut yolumu artık Makine ile gerçekleştirilmektedir.

Nohut ülkemizde Temmuz-Ağustos aylarında hasat edilecek olgunluğa erişir. Yolunduktan sonra Patoz veya Düven yardımı ile tanesi ile kabuk ve çöpü birbirinden ayrılır. Nohut bitkisi kes yapılarak hayvan yemi olarak ta kullanılır. 

Yararlanılan kaynaklar;

Wikipedia.org

Tarım Bakanlığı Resmi Web sitesi (tarim.gov.tr)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı www.ozelliklerinedir.com sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ