Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yeşil Anakonda yılanı özellikleri nelerdir?

Yeşil Anakonda yılanı özellikleri nelerdir?
  • 08.06.2018

Anakonda yılanlarını duymayanımız neredeyse yok denecek kadar azdır. Çünkü bu yılan oldukça ünlü ve popüler olan bir yılandır. Adına birçok filmler yapılmıştır. Bir çok efsaneye de örnek olmuştur. Anakonda yılanları yılanlar içinde en çok ilgi uyandıran yılan türlerinden de bir tanesidir. Bundaki en önemli etken anakonda yılanlarının büyüklükleridir. En önemli özelliği de budur. Anakonda yılanları dünya üzerindeki yılanlar içinde en büyük yılan olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Ağırlık ve boyut itibarıyla en büyük olmasına karşın uzunluk itibarıyla ikinci sırada yer alan bir yılan türüdür. Ama “Dünyanın en büyük yılanı hangisidir” sorusunun doğru cevabı “Anakonda” dır. Anakondalar içinde ise en büyüğü “Yeşil Anakonda” dır.

Bu yazımızda en önemli özelliklerinden iki tanesi olan büyüklüğü ve avlanma yöntemi ayrı başlıklar altında verildikten sonra özellikleri maddeler halinde verilecektir.

Yeşil Anakonda-3Yeşil Anakondaların büyüklüğü ne kadardır?

Yeşil Anakondaların yakalanmış olan en büyük olanı yaklaşık olarak 5 metredir. Ağırlık olarak ise 98 kilogram ölçülmüştür. Fakat kaynaklarda bu yılanın ağırlığının 250 kiloya kadar çıktığı belirtilmektedir. Dünyanın en büyük ve en ağır yılanıdır. Yukarı da da belirtmiş olduğumuz gibi en uzun değildir. İkinci en uzundur.

Yeşil Anakonda nasıl avlanır?

Anakondaların avlanma yöntemi avının vücudunu sarar sıkar, kemiklerini kırar ve boğularak ölmesini sağladıktan sonra bütün olarak yutar. Çok büyük avları dahi yutabilir örneğin bir ineği bile yuttuğu olmuştur. Sindirimi oldukça uzun sürdüğünden aylarca avlanmadan yaşayabilmektedir.

Anakondalar avına kendini doladıktan sonra kurtulma şansı neredeyse sıfırdır.

Yeşil Anakonda-1Yeşil Anakondaların Özellikleri nelerdir?

Yeşil Anakondalar zehirsiz yılanlardır. Zehir bulunmaz. Fakat kasları oldukça güçlü olduğundan avlarını boğarak öldürürler.

Anakonda’nın anlamı Tamilce “Fil Katili” dir.

Yeşil Anakondalar su altında oldukça uzun süre kafasını yukarı çıkarıp burun delikleri su üstüne kalacak şekilde 10 dakika kadar durabilmektedir.

Bu yılan türü ayrıca çok iyi bir yüzcü olarakta tanınmaktadır. Zaten bilimsel adı Eunectus murinus olup, Eunectus, iyi yüzücü anlamındadır.

Anakondalar daha zinde olabilmek için vücut ısılarını yükseltmek amacıyla ağaçlara tırmanırlar.

Yeşil AnakondaAnakondalar Nasıl Ürerler?

Anakondalarda çiftleşme birden fazla erkeğin yaklaşık olarak iki hafta ile 1 ay boyunca dişiye sarılı kalmak yoluyla olmaktadır. Erkekler bu şekilde birbirleri ile güç savaşı yaparlar. Dişi güçlü olan erkekle çiftleşmektedir.

Anakondalar bir seferde yaklaşık 30 ila 80 adet yumurta bırakmakta olup, yumurtadan çıkan anakondalar yaklaşık olarak 60 santim uzunluğunda olmaktadır.

Yavru anakondalar yumurtadan çıktıktan sonra hem yüzmeyi hem de avlanmayı bilecek yapıda olurlar.

Yeşil Anakondanın dişileri hamilelik boyunca hiç beslenmezler. Oldukça koruyucu bir içgüdüsü bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ