Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yerkabuğu (Taşküre) özellikleri

Yerkabuğu (Taşküre) özellikleri
  • 02.08.2015

Dünyamız çoğumuzun bildiği üzere birkaç katmandan oluşmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi Yerkabuğu olarak bildiğimiz litosfer isimli katmandır.  Aynı zamanda yer kabuğu “Taşküre” ismi ile de bilinmektedir. Özellikle insanoğlunun en çok bilgi sahibi olduğu yerküre katmanı da yine bu katmandır. Çünkü yerkürenin en dış katmanı bu katmandır. Bu sebepten dolayı en çok bildiğimiz ve bilgi sahibi olduğumuz yine bu katmandır.

Yerkabuğu-1Yerkabuğunun özellikleri nelerdir?

Canlıların üzerinde yaşamış olduğu tabaka bu tabakadır.

Yerkabuğu dünya katmanları içerisinde en dışta bulunan katmandır. Katmanlar Sırasıyla Çekirdek, Manto ve Taşküre olmak üzere genel manada 3’e ayrılmaktadır.

Yerkabuğunun kalınlığı 35-40 kilometre olarak belirtilmektedir. Fakat bu kalınlık yer yer değişiklik göstermektedir. Örneğin denizlerde bu kalınlık neredeyse 8-10 kilometreye kadar düşer iken, bazı yerlerde 70 kilometreye kadarda çıkabilmektedir. Fakat genel olarak taşkürenin kalınlığı ortalama olarak 33-34 kilometre olarak verilmektedir. Mantonun kalınlığı 2900 kilometre, Çekirdek bölümünün kalınlığı ise yaklaşık olarak 3400 kilometre civarındadır. Bu sebeple taşküre bu üç katman içinde kalınlığı en az olan tabakayı oluşturmakta olup yine sıcaklığı en düşük olan tabaka yine bu tabakadır. (Fakat bazı kaynaklarda ortalama kalınlığının 50 kilometre civarında olduğu ve 100 kilometreye kadar çıkabildiği bilgisi mevcut ise de genel kanı olarak bizim verdiğimiz bilgiler kabul görmektedir)

Yerkabuğu-2Yerkabuğundan aşağıya doğru inildikçe her 33 metrede 1 derece sıcaklık artışı olmaktadır.

Kabuk ile manto arasındaki sınıra veya bölüme “ Mohorovicic Süreksizliği” ya da “Moho” denilir.

Taşküre yerkürenin katmanları içerisinde en çok bilgi edinilen katman konumundadır. Çünkü incelemesi ve ulaşması en kolay olan katman bu katmandır. Özellikle alt katmanlara gerek teknolojik durum gerekse bu katmanların yapısı gibi unsurlar sebebiyle incelenmesi çok daha zordur veya imkansıza yakındır.

Yerkabuğu-3Taşkürenin en üst kısmına “sial” alt kısmına ise “sima” adı verilmiştir.

Yerkabuğu iki kısımdan meydana gelmektedir. Bu kısımlar Granitik bileşimindeki kayaçlardan meydana gelen yapı ve bazalt bileşimindeki kayaçlardan meydana gelen bazaltik yer kabuğudur.

1- Granitik yer kabuğu: Yer kabuğunun üst kısmında yer alır ve oluşumunda silisyum ve alüminyum elementleri öndedir. Balazik kabuğa göre biraz daha hafif yapıdadır. Yoğunluğu aşağı yukarı 2,8 gram/cm3’tür.

2-Bazaltik yapı: Silisyum ve magnezyumlu unsurlar yoğun şekilde bulunduğu bir yapı olması sebebiyle Granitik yapıya göre daha ağırdır. Taş kürenin iç kısmında bulunur. Aynı zamanda okyanus tabanlarında bulunur. Okyanusal kabuk ismi verilir. Fakat Atlas ve Hint okyanuslarında çok az miktarda granitik yapı bulunmakta olup bazaltik yapı bunun altında bulunmaktadır. Büyük okyanusta ise hiç granitik yapı bulunmamaktadır. 

Yararlanılan kaynaklar:

deu.edu.tr (Dokuz Eylül Üniversitesi web sitesi)

wikipedia.org

eba.gov.tr

dicle.gov.tr (Dicle Üniversitesi web sitesi)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
YORUM YAZ