Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yengeç özellikleri

Yengeç özellikleri
  • 26.01.2015

Yengeçler şekilleri itibariyle en çok ilgi çeken deniz canlılarının başında gelmektedir, aslında bu hayvanlara ne derece deniz canlısı demek doğru olur bilemiyoruz ama bu yengeçlerin birçok türü tatlı sularda ve karada yaşamaktadır.

Yengeçler on bacaklı ve kabuklu hayvanlar katagorisinde yer almaktadır. Kıskaçları nedeniyle kendilerine özgü bir görünüşleri vardır yine bu hayvanla aynı aileden gelen ıstakozlarında benzer kıskaçlar bulunmaktadır.

Dünya genelinde yaklaşık olarak 3500′den fazla türü bulunduğu bilgisi bulunmaktadır.

Mavi YengeçYengeçlerin özellikleri nelerdir?

Yengeçlerde 5 çift yani 10 adet bacak bulunur. (bacak sayılarından dolayı 10 ayaklılar grubu üyesidir-Kıskaçlarda bu sayıya dahil olarak gösterilmektedir)

Kıskaçları oldukça güçlüdür. Bu kıskaçları sayesinde avlarını avlarlar, kendilerini korurlar ve avlarını parçalamak için kullanılar.

Yukarda belirtimş olduğumuz gibi bu canlıların çoğu denizde olmak üzere karada yaşayan türleride bulunmaktadır.

Yengeçlerin yaşam alanı belli bir kıta ile veya bellibir ülke ile sınırlı olmayıp dünyanın tüm kıtalarına, bölgelerine ve yerlerine dağılmışlardır.

Yengeçlerin iskeletleri sağlam yapıdadır ve kalındır. Bu sayede bir çok tehlikeden kendilerini koruyabilirler.

Yengeçlerin ön tarafında iki adet göz bulunmaktadır.

Yengeçlerde iki adette anten vardır.

Yengeçlerde kuyruk vardır ama oldukça kısadır.

Yengeçlerin beslenmesi genel itibariyle su yosunları ile olmakla birlikte küçük kabuklular, solucanlar, yumuşakçakalarlar, mantarlar, bakteriler ve buna benzer canlılarlada beslenir. Yani Yengeçler hem otçul hemde etçil canlılardır.

Japon Örümcek YengeciYengeçlerin belirgin bir büyüklükleri yoktur, bir çok türü olup türlerine göre büyüklükleri değişmektedir. Örneğin boyutları çok küçük olan yarım cm’den daha küçük olan yengeçler olduğu gibi boyları neredeyse 3-4 metreye kadar çıkabilen yengeç türleride bulunmaktadır.

Yengeç türleri içerisinde en büyük ebatlara sahip olan yengeç türü Japon Örümcek Yengecidir. Bu yengeçin boyu 4 metreye kadar çıkabilmekte ağırlığıda 20-25 kg olabilmektedir. Aslında Japon Örümce Yengeci’ni ayrı bir konuda vermek daha iyi olurdu fakat yengeçleri anlatırken kısa bilgi olarak vermenin daha iyi olacağını düşündük. Ayrıca bu japon yengeçleri dünya üzerindeki en büyük eklembacaklı olma özelliğine sahiptir. Genel itibari ile Okyanuslarda yaşamakta olup 500-600 metre derinliklerde bulunurlar.

Yaşam süreleri yine türlerine göre çok değişiklik göstermektedirler. Örneğin bir mavi yengecin ömrü 2-3 yıl ile sınırlı iken, tatlı su yengeçlerinde bu süre 5 yıl, kırmızı yengeçlerde ise 30 yıl kadardır.

Yengeçlerin bir diğer ilgi çeken özellikleri yürüyüşleridir. Yengeçler düz olarak yürüyemezler. Yürüyüşleri yan yandır. Bunun sebebi ise yengeçlerin bacak yapılarıdır. Yengeçlerin bacakları ileri geri hareket edemezler bu sebeple yan yan hareket ettirirler. Yürüyüşleri nedeniyle kum üzerinde veya toprak üzerindeki izlerin bir yengece ait olduğu kolayca anlaşılabilmektedir. Ayrıca yengeçlerin bacaklarındaki kaslar çift çift çalıştıklarından dolayı adımlarını çift çift atar.

Yengeçler yumurta ile üreyen canlılardır. Eşleşmeden sonra yumurtalarını vücutlarının alt kısmında bulunan karın bölgesinde taşımaktadırlar.

Erkek ve dişileri ancak karın bölgelerinin yapısıyla ayırt edilebilmektedir. Erkek yengeçlerin karınları daha düz olmasına karşın dişilerde daha belirgindir.

Yengeçler eti çok lezzetli ve besin değeri yüksek olan canlılardandır. Bu nedenle dünyanın birçok bölgelerinde avlanmaktadır. Etinin değerli bir besin kaynağı olması sebebiyle ve o kadar çok bulunmaması nedenlerinden dolayı her yerde bulunmaz. Ancak lüks Restoran ve otellerde bulunabilmektedir.

Kırmızı YengeçlerEk bilgi olarak Kırmızı Yengeçler hakkın şaşırtıcı bir bilgi verelim, Pasifik okyanusunda bulunan Kribati Mercan adasında yağmurların başlaması ile birlikte dev kırmızı yengeçler çiftleşmek için ortaya çıkarlar ve neredeyse adayı istila ederler. Yaklaşık olarak 100 milyon yengeç “aşk mevsimi” olarak adlandırılan 6 haftalık çiftleşme döneminde müthiş bir görüntü sunarlar. Neredeyse adanın tamamı kırmızı yengeçlerden geçilmez olur. Daha sonra yuvalarına dönerler.

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ