Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yemen ülkesi özellikleri

Yemen ülkesi özellikleri
  • 06.05.2015

Yemen ülkesi Arabistan yarımadasının en güney kısmında bulunan toprak bakımından orta büyüklükteki ülkelerden bir tanesidir.

Yemen-1Yemen’in özellikleri nelerdir?

Başkenti San’a olan ülke 1990 yılına kadar Güney ve Kuzey Yemen olarak ayrı iki ülke iken 1990 yılında birleşerek tek ülke halini almıştır. (Kuzey Yemen 1918 yılına kadar Osmanlı Egemenliğinde kalan bir yer olmuştur. Güney Yemen ise bağımsızlığını Birleşik Krallıktan 1967 yılında kazanabilmiştir) Başkent San’a’nın nüfusu yaklaşık olarak 2 milyon civarındadır.

Yemen ülkesinin toplam yüzölçümü 527.968 kilometrekaredir (Ülkemiz’in büyüklüğünün yaklaşık 2/3’ü kadardır.

Ülke nüfusu yaklaşık olarak 27.000.000 civarındadır (2015). Ülkenin büyük çoğunluğunu Araplar oluşturmaktadır.

Ülkenin %99’luk kısmı Müslüman olup geri kalan kısım ise diğer din ve inançlara tabidir. Müslüman nüfusun 1/3’lük kısmı Şii 2/3’lük kısmı ise Sünni’dir.

Kişi başına düşen milli gelir seviyesi 1-2 bin dolar aralığında olup gelir seviyesi düşük bir ülkedir.

Para birimi Yemen Riyali’dir.

Yemen olarak bilinen ülkenin ismi Yemen Cumhuriyeti’dir.

Yemen-3Yer olarak Ortadoğuda Arap yarımadasında Umman Denizi ile Aden körfezi ve Kızıldeniz kıyısında bulunmaktadır. Doğusunda Umman, Kuzeyinde ise Suudi Arabistan bulunmaktadır. Toplam olarak iki ülke ile komşudur. Buda biraz önce belirtmiş olduğumuz gibi Umman ve Suudi Arabistan’dır.

Ülke okuma yazma oranı açısından düşük seviyeye sahip bir ülkedir. Okuma yazma bilenlerin oranı toplam nüfusa göre %65-70 aralığındadır. Yani ülkenin 1/3’lük kısmı okuma yazma bilmemektedir.

Ülkede çıkarılan madenler petrol, doğalgaz, mermer, kaya tuzu, kömür, altın, kurşun, nikel, bakırdır.

Çöl iklimi hâkim olan ülkede arada sırada kum fırtınaları görülmektedir.

Ülke ekonomisi büyük oranda tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Ülke nüfusunun büyük bir oranı tarım alanında çalışmaktadır.

Üretilen tarım ürünleri ise şunlardır:

Tahıl

Pamuk

Muz

Hurma

Kahve

Meyve ve Sebze

YemenHayvancılığında önemli olduğu ülkede en çok bulunan hayvanlar; deve, sığır, koyun, keçidir.

Balıkçılıkta ülkede yaygın olarak yapılan işlerden bir tanesidir.

Yukarda bu ülkenin yeraltı kaynakları olarak petrol ve doğalgaz olduğundan bahsetmiştik. Fakat bu iki yeraltı kaynağının ülke ekonomisindeki yeri %10 civarına ancak çıkabilmektedir.

Yemen ülkesi yönetim olarak toplam 22 ile ayrılmıştır.

Zaman zaman iç savaşların olduğu bir ülke olan Yemen ülkesi en son yine bir iç savaş yaşamaktadır. 2012 yılında yönetime gelen Hadi’nin ülkenin ekonomik sorunlarını çözememesi nedeniyle Şii Husiler tarafından 2014 yılı Eylül ayında yine bir çatışma başlatmış ve bu çatışmalar halen devam etmektedir.

Yararlanılan kaynaklar;
Dış İşleri Bakanlığı resmi web sitesi (mfa.gov.tr)
wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ