Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yemek borusu özellikleri

Yemek borusu özellikleri
  • 04.07.2015

Yemek borusu vücudumuzun iç organlarından bir tanesidir.

Yemek borusu isminden de anlaşılacağı üzere yediğimiz yemeklerin ağzımızdan sonra mideye transferini sağlayan organdır.

Yemek borusu her ne kadar sindirim sisteminin bir parçası gibi düşünülse de sindirim sistemi ile ilgili fazla bir görevi veya bir fonksiyonu yoktur. Çünkü yenilen yemeklerin burada sindirilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece yenilen yemeklerin mideye ulaşmasını sağlayan bir kanaldır. Burada yutmuş olduğumuz yemeklerin sindirilmesi veya başka bir sebeple yiyeceklerle alakalı bir durum söz konusu değildir.

Yemek Borusu-2Yemek borusu nerededir?

Yemek borusu ağız ve mide arasında bulunur. Ağız ve mide arasındaki yemek geçişini sağlayan organdır.

Yemek borusunun görevleri nelerdir?

Yemek borusunun tek görevi vardır oda ağızdan alınan ve çiğnenen veya yutulan gıdaların mideye ulaşmasını sağlamaktır. Bunun dışında herhangi bir işlevi veya görevi bulunmamaktadır. Şunu tekrar belirtmekte fayda vardır.  Yemek borusu kesinlikle sindirim sisteminin bir parçası değildir. Sadece alınan ve yutulan gıdaların mideye ulaşmasını sağlar.

Yemek borusu gıdaların mideye ulaşması için belli hareketler yaparak gıdaların yemek borusu içindeki hareketini sağlar.

Yemek Borusu-1Yemek Borusu özellikleri nelerdir?

Yemek borusu içten dışa doğru şekilde olan örtü, düz kas ve bağ bir dokudan oluşmuştur.

Yemek borusunun uzunluğu yaklaşık olarak 25 santim civarındadır.

Çapı ise yaklaşık olarak 2 santim kadardır.

Yukarda belirtmiş olduğumuz gibi yemek borusu gıdalar içerisinden geçerken gıdaların ilerlemesini ve mideye ulaşımını sağlamak için hareket eder yani prestaltik hareketler denilen bir hareketler yapar.

Ağız ve mideyi birleştiren organdır.

Gıdalar yemek borusundan geçer iken kesinlikle sindirim olmaz.

Yemek borusu ağız yoluyla beslenen neredeyse tüm canlılarda bulunmakla birlikte boyutları canlının boyutları ile orantılı olarak uzun veya kısa olmaktadır.

Yemek Borusu-3Yemek borusu ile ilgili olan hastalıklar ve rahatsızlıklar nelerdir?

Yemek borusundaki en sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesi “Yemek Borusu Yanıkları”dır. Genel olarak yediğimiz ve içtiğimiz gıdaların sıcaklığını dışardan anlayamadığımız ve aniden içme sonucunda oluşan bu yanıklar yemek borusu rahatsızlıklarında ilk sırada yer almaktadır.

Yemek borusu rahatsızlıklarından bir tanesi de “Yemek Borusu Darlığı” dır. Yani yemek borusunun olması gereken daha dar olması durumudur. Bazı cerrahi yöntemler ile genişletilerek hastanın normal şekilde yaşam sürmesi sağlanabilmektedir.

Yemek borusunda görülen diğer bir rahatsızlık ise “Akalazya” adı verilen rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık üstte yemek borusunun gıdaları mideye ulaştırmak için yapmış olduğu kas hareketlerinin bulunduğundan bahsetmiştik. İşte yemek borusu eğer bu hareketleri yapamıyor ise bu dediğimiz rahatsızlık var demektir.

Yemek borusu rahatsızlıkları içinde en önemlisi ise “Yemek Borusu Kanseri”dir. Yemek borusu kanseri kanser türleri içerisinde bulunan kanser türlerinden bir tanesidir. Özellikle yutma zorluğu çekmek en büyük belirtisidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ