Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yelken balıklarının özellikleri nelerdir?

Yelken balıklarının özellikleri nelerdir?
  • 14.12.2015

Yelken balıkları özellikle kılıç balıklarına çok benzemelerinden dolayı sıkça karıştırılan iki balık türünden bir tanesidir. Fakat dikkatlice bakıldığı zaman ve bazı özellikleri bilindiği zaman karıştırılması mümkün değildir. Yelken balığının yazımıza konu etmemizdeki en önemli sebeplerden bir tanesi bu balığın önemli bir özelliğinden kaynaklanmaktadır. Evet, Yelken balığının bu önemli özelliği denizlerdeki en hızlı balık olmasından dolayıdır. Yelken balığı aynı zamanda karadaki hayvanlar içinde de en hızlı hayvan olma konusunda çita ila yarışır bir hıza sahip bulunmaktadır. Şimdi yelken balıklarının hem hızları hem de diğer özellikleri hakkında madde madde kısa olarak özelliklerine değinelim.

Yelken balıklarıYelken balıklarının özellikleri nelerdir?

-Yelken balıklarının en önemli özellikleri hızları olup yukarda da değinmiş olduğumuz gibi denizlerdeki en hızlı canlı olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Bu balıklar saatte yaklaşık olarak 110 kilometrelik bir hıza erişebilmektedir. Bu özelliğinden dolayı avları olan balıklar av olmaktan zor kurtulmaktadırlar.

-Yelken balıkları bu ismini üst yüzgeçlerinin yelkene benzemesinden dolayı almışlardır. Ve bu üst yüzgeçleri sayesinde kılıç balıklarından ayrılması kolaylaşmaktadır. Çünkü kılıçbalıklarının üst yüzgeci ile yelken balıklarının üst yüzgeci birbirlerine benzemezler.

-Yapısal olarak kılıç balıklarına oldukça çok benzemekte ve birçok benzer tarafları bulunmaktadır. Özellikle burunlarında bulunan kılıç şeklindeki uzun sivri yapılarıdır.

Yelken Balığı-Yelken balıklarının ortalama yaşam süreleri 12-13 yıl kadardır.

-Yelken balıkları çok hızlı hayvanlar olması sebebiyle balıkçılar tarafından en zor yakalanan balık türlerinden bir tanesidir. Hatta bazı balıkçılar bu balığın yakalanmasının oldukça zor olduğunu hatta imkânsız olduğunu belirtmektedirler. Fakat bazı balıkçılar tarafından da yakalandığı gözlemlenmiştir.

-Yelken balıkları büyük balıklardan bir tanesidir. Boyları oldukça uzun balıklardan bir tanesi olup boylarının uzunluğu ortalama olarak 2,5 ila 3 metre arasında olabilmektedir. Hatta bugüne kadar ölçülmüş olan en uzun yelken balığının boyunun 3,5 metreden daha fazla olduğu belirtilmektedir.

-Yelken balıklarının ağırlıkları da boyları ile doğru orantılı olarak 100 kilograma kadar çıkabilmektedir.

Yelken balıkları-1-Yelken balıklarının en çok avladığı balık türleri arasında sardalya balıkları gelmektedir. Özellikle çok büyük sürüler halinde bulunan sardalya balıkları bu balıkların en çok tercih ettikleri balık türlerinden birisidir. İzlemiş olduğumuz birkaç kısa belgesel de sürekli olarak sardalya balıklarını avladıkları gösterilmektedir.

-Yelken balıkları Atlantik Okyanusunda (Atlas Okyanusu) ve Pasifik Okyanusunda (Büyük Okyanus) yaşamaktadır.

Yararlanılan kaynaklar:

bilimgenc.tubitak.gov.tr

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ