Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yaz Lastiği yasal diş derinliği

Yaz Lastiği yasal diş derinliği
  • 10.09.2018

Daha önce sitemizde yayınladığımız bir yazımızda yaz ve kış lastiklerinin ilk alındığında yani sıfır lastiklerde diş derinliğinin ne kadar olduğu konusuna değinmiştik. Ve ayrıntılı olarak açıklamıştık. Bu yazımızda ise yasal olarak kabul edilen ve belli bir diş derinliğini kaybetmiş lastiklerin artık trafikte kullanılamayacağı diş derinliği konusuna değineceğiz.

Yaz lastiği diş derinliğiLastik diş derinliği lastiklerdeki en önemli konudur diyebiliriz. Çünkü eğer kullanımı için belli bir zaman geçmedi ise yani lastiğin son kullanma tarihi dolmadı ise bakacağımız en önemli şey lastiklerin diş derinliğidir. Çünkü artık tüm ülkelerde bir lastiğin kullanılabilmesi için belirli bir diş derinliğine sahip olması gerekmektedir. Bu belirlenen diş derinliğine sahip olmayan araçlar trafiğe çıkamamaktadır. Fakat ne yazikki bazı bilinçsiz sürücüler lastikteki dişler neredeyse bitene kadar bu lastiği kullanmakta ısrarcı olmaktadır. Kabak diye nitelendirilen bu lastikler artık diş derinliği bulunmayan ve diş derinliği sıfırlanmış lastiklerdir.

Yaz lastiği diş derinlikYasal yaz lastiği derinliği ne kadardır?

Ülkemiz yasalarına göre bir lastiğin trafikte kullanılması için yasal diş derimliği 1.6 milimetredir. Bu diş derinliği yasalara göre en az bulunması gereken diş derinliğidir. Kesinlikle şunu karıştırmamak gerekirki yasal olarak 1.6 milimetre en az diş derinliği olarak kabul edilmiş olmasına karşın özellikle büyük lastik üretici firmaları güvenli bir sürüş için kesinlikle bu değerlere inilmemesi gerektiğini belirtmektedirler. Örneğin dünyanın önde gelen lastik üreticisi firması konumunda bulunan Continental lastik firmasının bu konuda belirttiği ve güvenli bir sürüş için uygun gördüğü lastik diş deriliği yaz lastiklerinde 3 milimetre olarak belirtilmiştir. Bu da ek bir bilgi olarak verilmiştir. Fakat ben sonuna kadar kullanırım demeniz halinde devletin bu konuda koymuş olduğu lastik diş derinliği 1,6 milimetredir.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ