Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3.köprü) özellikleri nelerdir?

Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3.köprü) özellikleri nelerdir?
  • 18.12.2016

İstanbul boğazı üzerine yapılmış olan 3.köprüdür. Bu köprü bazı özellikleri ile dünya üzerindeki asma köprüler içinde ilk sıralarda yer almaktadır. Şimdi Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan üçüncü köprü konumundaki Yavuz Sultan Selim Köprüsünün özelliklerini maddeler halinde verelim.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü-2Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3.köprü) özellikleri nelerdir?

-İstanbul boğazına yapılmış olan 3.köprüdür. Bilindiği üzere İstanbul Boğaz Köprüsü (Boğaziçi Köprüsü) birinci yapılan, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ikinci yapılan köprülerdir.

-Üç köprü içinde en kuzeye yapılmış olan ve en kuzeyde bulunan köprüdür. Karadeniz’e en yakın Marmara denizine en uzak köprüdür.

-Güzergâhı Avrupa Yakası’nda Sarıyer’in Garipçe Mahallesi ile Anadolu yakasındaki Beykoz ilçesinin Poyrazköy semtinde bulunmaktadır.

-Temeli 29 Mayıs 2013′te atılmıştır.

-Köprü 26 Ağustos 2016′da gerçekleştirilen resmî tören ile hizmete açıldı. Törene Türkiye ile birlikte bazı ülke başkanları katılmıştır.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ışıklandırma-Köprünün ihalesine 5 firma katılmış İtalyan firması olan İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu en az süreyi vererek ihaleyi kazanmıştır. (Yap İşlet ve Devretme süresi olarak 10 yıl 2 ay 20 gün)

-Köprünün yapımı için güzergâh boyuncu kesilen ağaçlar tartışma konusu olmuş olup, Orman ve Su İşleri Bakanlığına göre 250 Bin civarında ağaç kesildiği beyan edilmiştir. Batı bazı kuruluşlar tarafından bu sayının daha çok olduğu beyan edilmiştir. Bunun haricinde Köprünün ismi ve köprüyü kullanan ağır vasıta sürücüleri de güzergâh uzunluğu açısından tartışma konusu olmuştur.

Şimdi Yavuz Sultan Selim (3.köprünün) sayısal özellikleri nelerdir? Bakalım:

-Köprünün uzunluğu 1875 metredir.

-Genişliği 59 metredir. (Dünyanın en geniş asma köprüsü olma özelliğine sahiptir. Yapıldığı tarih itibarıyla)

-4 şerit gidiş 4 şerit karayolu (otoyol), 1 gidiş ve 1 geliş demiryolu hattı (Hızlı Tren Hattı) bulunmaktadır.

-Kule Yüksekliği karadan 322 metre denizden ise 329,5 metredir.

-İki ayak üzerindedir.

-Toplam maliyeti 8,5 milyar Türk Lirası olarak beyan edilmiştir.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü-1-Köprü inşaatında toplam olarak 8000 civarı kişi çalışmıştır. Bu sayı içindeki mühendis sayısının ise 700 civarında olduğu bilgisi vardır.

-Toplam 53 çelik tabliye kullanılış olup bunlardan en ağırının ağırlığı 923 tondur.

-2016 yılında bu köprüyü kullanan araç sayısı günlük olarak 110.000 adet olarak açıklanmıştır.

-Köprünün gösteri amaçlı kullanılması için 4000 civarında led armatür. Döşenmiş ve bu döşemeyi de 7 kişilik endüstriyel dağcı gerçekleştirmiştir.

Yararlanılan kaynaklar;

Wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ