Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yarımada, Takımada ve Kıstak nedir?

Yarımada, Takımada ve Kıstak nedir?
  • 15.08.2015

Bu yazımızda yarımada, takımada ve kıstak konularını ele almakla birlikte bu üç konu ada ile doğrudan bağlantılı olması sebebiyle adaya kısa bir şekilde değinilecektir. Ada hakkında genel bir yazı yazdığımız için ada bu konuya dâhil edilmemiştir.

Ada, çevresinin tamamı su ile çevrili olan kara parçasına verilen isimdir. Adanın ne olduğu dünya üzerindeki insanların neredeyse tamamına yakını tarafından bilinmektedir.

Şimdi sırası ile yarımada, takımada ve kıstak nedir? Özellikleri nelerdir? Ayrı ayrı bakalım.

YarımadaYarımada nedir? Özellikleri nelerdir?

Yarımada kelime anlamı olarak üç tarafı su ile çevrili olan kara parçasına verilen isimdir. Ülkemizin Anadolu toprakları bir yarımadadır. Çünkü kuzeyi, güneyi ve batısı su ile çevrili olup sadece doğu kısmı karadır. Bunun haricinde dünya üzerindeki Danimarka ülkesi, İspanya ülkesi, Portekiz ve İtalya ülkeleri birer yarımada ülkesidir.

Ülkeler haricinde bir ülkenin belli başlı bazı toprakları da yarımada olabilmektedir. Örneğin ülkemizde bulunan “Gelibolu Yarımadası” ülkemize ait olan küçük bir yarımadadır. Bunun gibi birçok ülkenin de topraklarının bir kısımları yarımada olma özelliği taşıyabilmektedir.

TakımadaTakımada nedir? Özellikleri nelerdir?

Takımadalar adı üstünde takım oluşturan birden fazla adanın tamamına verilen isimdir. Genel itibarıyla tanım olarak iki veya daha fazla adanın oluşturduğu adalar topluluğuna denmektedir.

Ege denizinde bulunan ve komşumuz olan Yunanistan’a ait olan birçok ada takımada olma özelliğini taşımaktadır.

Dünya üzerinde bazı ülkeler vardır ki bu ülkeler takımada ülkeleri olarak adlandırılmaktadır. Örneğin Japonya devleti bir takımada devletidir. Endonezya devleti yine bir takımada devletidir, en çok bilinen İngiltere’nin bulunduğu Birleşik Krallık bir takımada devletidir. Bunlar haricinde yine Filipinler devleti bir takımada devletidir. Kayıtlarda bulunan dünyanın en büyük takımadası ise Kuzey Kanada olarak gösterilmektedir.

KıstakKıstak nedir? Özellikleri nelerdir?

Kıstak ada ile doğrudan ilgili olan bir coğrafi terim olması sebebi ile konumuza dahil edilmiştir.  Kıstak (Berzah) iki adet kara parçasını birbirine bağlayan dar yola veya kara parçasına verilen isimdir. Örneğin Kıbrıs adasını ülkemize bağlayan bir kara olsa bu bir kıstak olurdu.

Kıstaklara bazı durumlarda deniz ulaşımını kısaltmak adına belirli ölçülerde kanal açılabilmektedir. Veya ulaşımı kısaltmaktan ziyade deniz ulaşımı sağlamak adına açılabilmektedir.

Ülkemizde bilinen en önemli kıstak türü Datça Yarımadasında bulunan “Datça Yarımadası Kıstağı”dır.

Dünya üzerinde çok sayıda kıstak bulunmaktadır. Bunların en güzel örnekleri veya en çok bilinen örnekleri şunlardır;

Yunanistan’da bulunan Mora Yarımadası’nı Yunanistan ülkesine bağlayan “Korint Kıstağı”

Mısır ülkesini Afrika’ya ve Asya’ya bağlayan “Süreş Kıstağı”

Kuzey ve Güney Amerika’yı bağlayan “Panama Kıstağı”

Dünya üzerinde özellikle “Birleşik Krallık” ile “Amerika Birleşik Devletleri”nde diğer ülkelere nazaran oldukça çok sayıda kıstak bulunmaktadır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ