Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yarasaların özellikleri

Yarasaların özellikleri
  • 17.07.2015

Yarasalar özellikle şekilleri ve yüz hatları nedeniyle çirkin hayvan olması sebebiyle dünyadaki sevilmeyen hayvanlardan bir tanesidir. Birçok kişide yarasayı görmeye dahi dayanamaz. Özellikle yarasalar korku filmlerinin başkahramanlarından birisi olmuştur. Yarasa adam olan “Batman” filmi o kadar sevilmesine karşın ne yazık ki yarasalar halen sevilmeyen hayvanlar listesinde başlarda bulunmaktadır.

Yarasa-3Yarasaların özellikleri nelerdir?

Yarasalar çok türü bulunan hayvanların başında gelmektedir. Dünya üzerinde yaklaşık olarak 1000 civarında yarasa türü bulunmaktadır.

Yarasaların büyüklükleri türlerine göre değişmekle birlikte 5 cm ile 1,5 metre arasında değişiklik göstermektedir (kanatları açık durumdaki boyları)

Yarasalar yaşam alanı geniş olan hayvanlardan bir tanesidir. Neredeyse dünyanın tüm bölgelerinde yaşamaktadırlar. Tropikal bölgeler yarasaların en yoğun olduğu bölgelerdir.

Yarasalar Uçan Memeli hayvanlardır. ( Birçoğumuz yarasaların özelliklerini bilmememize rağmen bulmaca kitaplarında uçan memeli hayvan sorusu sıklıkla çıkması sebebiyle uçan memeli hayvan hangisidir? gibi sorulara büyük çoğunluğumuz “Yarasa” cevabını veririz)

Bilim adamlarınca yarasalar, uçmalarına karşın kuş kategorisinden ziyade memeli kategorisinde incelenmektedir.

Ülkemizde birçok insan gibi dünyadaki birçok insanda yarasaların kör olduğu yönünde yanlış bir bilgi sahibidirler. Yarasalar kesinlikle kör değildir. Hatta o kadar çok türlerinin olmasına karşın türlerinin hiçbiri kör değildir. Meyve ile beslenen türler haricindeki türlerin görme duyularının fazla gelişmediği bilinmektedir.

Cüce YarasaÜlkemizde belki de çoğumuz hiç yarasa görmememize rağmen ülkemizde aşağı yukarı 30 tür yarasa bulunmaktadır. Yarasa türleri içerisinde en küçük yarasalardan bir tanesi olan “Cüce yarasa” (boy uzunluğu sadece 5 cm’dir) ülkemizde bulunan yarasa türlerinden bir tanesidir.

Yarasaların yaşamları ortalama olarak 20 yıl kadardır.

Yarasaların neredeyse hiçbir türü insanlara saldırmazlar, özellikle yarasalar içerisinde “Vampir yarasa” olarak bilinen türler dahi insanlara saldırmazlar. (Yine dünyadaki bütün insanların yanlış bildiği doğrulardan bir tanesi de budur, birçok insan yarasaları saldırgan hayvan olarak bilmektedir)

Yarasa türleri içinde sadece 3 tür vampir yarasa türü bulunmaktadır.

Yarasa-2Yarasaların temel besin kaynaklarını böcekler ve küçük canlılar oluşturmaktadır. Ayrıca bazı türleri meyveler ile beslenmektedir. Sürüler halinde bulunan yarasalar oldukça çok böcek tüketirler. Bu sebeple faydalı hayvanlar kategorisin de bulunmaktadır.

Yarasa dışkısı uzun zaman bazı toplumlarda barut yapımında kullanılmış ve barutun ham maddesi olmuştur. (Günümüzde barut yapımında yarasa dışkısı kullanılmamaktadır)

Yarasaların yüz hatları fareye çok benzemektedir.

Kulak yapıları kıvrım şeklinde ve büyükçedir. Burun yapıları da yine kıvrımlı şekildedir. Bu kıvrımlı yapılar duyu organları görevi görmektedirler. Özellikle ses titreşimlerini almaya ve iletmeye yararlar.

Yarasaların çok büyük bir çoğunluğu büyük gruplar ve sürüler halinde yaşarken birkaç türü yalnız yaşamaktadırlar.

Yarasa-1Yarasaların ilginç özelliklerinden bir tanesi ise baş aşağı tutunarak uyumalarıdır.

Geceleri aktif olan bir hayvandır. Geceleri çıkardıkları ses dalgaları sayesinde yönlerini kolayca bulabilirler.

Yarasalarda erkek ve dişiler genel olarak çiftleşme mevsiminde bir araya gelirler. Yarasalar yılda bir kez 1 yavru dünyaya getirir. Yavrular birkaç hafta içinde uçmaya başlarlar.

Yarasalar özellikle yağmur ormanlarında ağaçların polenlerinin taşınma görevi üstlendiklerinden dolayı ağaçların çoğalmasında büyük önem taşırlar. 

Yararlanılan kaynaklar;

biltek.tubitak.gov.tr

wikipedia.org

national geographic belgesel kanalı

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. ceren aydoğan diyor ki:

    helal be bi okudum yazdım resmen yarasa gibi oldum ne yaptıklarını ne ettiklerini artık mutlaka bu siteden ödevleri yapcaıcam kesinn

  2. Ahmet Korkmaz diyor ki:

    Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş.

YORUM YAZ