Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yapay uyduların özellikleri nelerdir?

Yapay uyduların özellikleri nelerdir?
  • 08.09.2015

Yapay uyduların genel özelliklerine geçmeden önce yapay uydu nedir ona bir bakalım. Yapay uydu insanların yapmış olduğu belirli bir amaç için dünyamızın veya diğer gezegenlerin yörüngesine yerleştirmiş oldukları uydulara verilen isimdir. 

Yapay Uydu-1Uyduların genel özellikleri ve gönderiliş amaçları nelerdir?

Dünya yörüngesinde bulunan uydular dünya ile birlikte dönerler. Dünyanın çekim gücünün etkisinden dolayı dünya yörüngesinden ayrılmazlar. 

Büyüklükleri aşağıda ayrıntılı şekilde vereceğimiz gibi kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. 

Dünyamız yörüngesinde bulunan bazı yapay uydular çıplak gözle dikkatli bakıldığı zaman görülebilmektedir. Fakat birçoğumuz bunu yıldızlar ile karıştırabilmektedir. En net olarak göründüğü zamanlar ise güneşin batışından hemen sonraki zaman dilimi olduğu bildirilmektedir. 

Uydular yeryüzünde bulunan noktalardan bilgisayar ile kontrol edilebilmektedir. 

Uzaya gönderilen ilk yapay uyduyu Rusya göndermiş olup ismi sputnik-1’dir. 

Uzaya gönderilen yapay uyduların tamamı miadını doldurduktan sonra uzay çöpü olarak uzaydaki yerini alır. Uzaya gönderilen hiçbir uydu görevi bittikten veya kullanım ömrü bittikten sonra geri getirilmezler veya getirilemezler. Nadir de olsa bazı yapay uydular uzay çöplerinin çarpması veya göktaşlarının çarpması sonucunda parçalanarak kendileri uzay çöpü haline gelirler. 

Birçok ülkenin uzayda yapay uyduları bulunmaktadır. Bu uydulardan öncelikli olarak iletişim ve haberleşmede, daha sonra keşif ve yer gözlem için kullanılan uydulardır. Bunlar dışında birçok sebepten dolayı da uzaya uydu gönderilmiş ve halende gönderilmektedir. 

Yapay Uydu-2Uzaya gönderilen uydu tiplerini şöyle sıralayabiliriz:

1-Haberleşme uyduları

2-Meteoroloji uyduları

3-Anti-uydu silah sistemleri (katil uydular)

4-Astronomi uyduları

5-Biyouydular (Biosatellites)

6-Minyatür uydular

7-Navigasyon uyduları

8-Gözetleme uyduları

9-Gözlem

10-Güneş enerjisi uyduları

11-Uzay istasyonları 

Sputnik-1 uydusuUzaya gönderilen bu yapay uyduların genel itibari ile büyüklükleri ve ağırlıkları ne kadardır? 

Uyduların büyüklüğü gönderiliş amacı ve kullanılacağı duruma göre büyüklük yönünden değişiklik gösterebilmektedir.  Bazı uydular çok hafif olmasına karşın bazı uydularda oldukça ağırdır.

Örneğin uzaya gönderilen ilk uydu olan Rus Uydusu sadece 80 kilogram ağırlığında idi. Tabi günümüzdeki uydular bu ağırlığın kat be kat üstündedirler. 

Şimdi kendi haberleşme ve keşif uydularımızdan bazı örnekler vererek uyduların ağırlıkları açısından en azında fikir sahibi olabiliriz. 

Türkiye’nin uzaya göndermiş olduğu fakat fırlatıldıktan sonra infilak eden uydusu olan Türksat 1A uydusunun toplam ağırlığı 1743 kilogram idi. 

Yine ülkemizin uzaya göndermiş olduğu Türksat 2 uydusunun ağırlığı ise 3 ton 60 kilo ağırlığında idi. 

Son gönderilen uydumuz olan Türksat 4A 4900 kilogramlık daha yüksek bir ağırlığa sahip bulunmakta idi. 

Keşif uydumuz olan Göktürk 2 uydusunun ağırlığı ise 409 kilodur. 

Ülkemizin ilk kendi yapımı uydusu olma özelliğini taşıyan yer gözlem uydusu Rasat’ın ağırlığı ise sadece 93 kilogramdır. 

Dolayısı ile Uzaya gönderilen uyduların ağırlıkları görevlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu örneklerden anladığım kadarı ile özellikle keşif ve yer gözlem uydularının küçük ve hafif oldukları fakat buna nazaran Haberleşme ve iletişim uydularının daha ağır ve büyük olduğu görülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. llplpöpöomlmlöl

YORUM YAZ