Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yangın söndürme Uçakları ve Helikopterleri Özellikleri

Yangın söndürme Uçakları ve Helikopterleri Özellikleri
  • 16.04.2015

Günümüzde yangınlar özellikle orman yangınları artık küresel bir sorun olarak görülmektedir. Tabiki orman varlığı ülke için çok önemli bir konu olmakla birlikte dolaylı yoldan tüm dünya için önemli bir konudur.

Orman yangınları söndürülmesi en güç olan yangınlardan bir tanesidir. Çünkü hem yangının büyük alanlara yayılması, hem ağaçların yanmaya karşı çok duyarlı olmaları, halen özellikle geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde orman içinde ulaşım ağının bulunmaması, ayrıca orman alanlarının genel itibari ile dağlık ve tepelik olan ulaşımın zor olduğu alanlardan oluşması sebebiyle yangın söndürme çalışmaları da oldukça güçtür. 

Yangın Söndürme Uçağı-1Orman yangınlarının söndürülme çalışmalarındaki en önemli pay yangın söndürme uçakları ve helikopterlerine düşmektedir. 

Özellikle bu iki hava aracı hem hızları, hemde taşıdıkları su miktarları nedeniyle orman yangınları ve büyük çaptaki yangınlar için vazgeçilmez araçlardır. 

Çoğu zaman haberlerde görmüş olduğumuz bu helikopterler ve uçakların genel özellikleri nelerdir bir bakalım: 


Yangın Söndürme Uçaklarının özellikleri;

Ülkemizde en çok kullanılan yangın söndürme uçakları CL 215 ve CL 415 tipi uçaklardır. Bu uçaklar ülkemizde en çok kullanılan uçaklardır.

Yangın Söndürme UçağıBu uçaklar içinde CL 215 yangın söndürme uçağının su alma kapasitesi 4500 litre iken CL 415 yangın söndürme uçağı buna nazaran daha büyük bir depoya sahiptir. Yaklaşık olarak 6000 litre su kapasitesi bulunmaktadır.

Her iki uçakta bu kadar büyük hacimdeki suyu su depolarından, göletlerden veya göllerden yaklaşık olarak yarım dakika yani 30 saniyelik bir sürede dolum yapabilme yeteneğine sahiptir. 

Yine bu uçakların artı bir özelliğide yüklü halde 1000 kilometreye yakın bir mesafe gidebilmelidir. Hızlarıda oldukça iyi sayılır yaklaşık olarak 250 kilometrelik bir seyir hızına sahiptirler. 

Bu uçaklar haricinde kapasitesi bu uçaklara nazaran oldukça az olan türk Hava Kurumuna ait olan yangın söndürme uçaklarıda kullanılmaktadır. Bu uçaklar yaklaşık olarak 1500 litrelik bir su kapasitesine sahip olan uçaklardır. 

Yangın Söndürme Helikopteri-1Yangın Söndürme Helikopterleri özellikleri;

Yanın söndürme helikopterleri hızları, gideceği menzilleri ve su taşıma kapasiteleri düşük olmasına karşın özellikle çok daha faydalı olmaları sebebiyle tercih edilen hava taşıtıdır. Çünkü helikopter neredeyse tam istenen noktaya su boşaltma yeteneği bulunan araçtır. Uçaklar genelde çok geniş çaplı yangınlarda kullanılırken helikopterler suyu iyi hedeflemesi nedeniyle ve tam istenen noktaya boşaltması sebebiyle öne çıkan bir araçtır. 

Ülkemizde kullanılan helikopterlerin yaklaşık olarak 2500 litrelik bir su taşıma kapasitesi bulunan helikopterlerdir. Yangın söndürme uçaklarına karşın su doldurma süresi aşağı yukarı 3-5 kat daha uzun bir süredir. Yaklaşık olarak 2500 litrelik bir su deposunu yaklaşık 2 dakikada doldurabilmektedir. 

Menzili yine uçaklara nazaran azdır. Yaklaşık dolu halde 500 kilometreye varan bir menzile sahiptir. 

Yangın Söndürme HelikopteriDünya üzerinde kullanılan yangın söndürme helikopterleri hakkında bilgi verecek olur isek, bazı ülkelerde kullanılan yangın söndürme helikopterlerinin su taşıma kapasiteleri 10.000 litreye kadar olabilmektedir. 

Yangın söndürme helikopterleri su haricinde köpük atabilme özelliğide olabilen helikopterlerdir. Özellikle son nesil yangın söndürme helikopterlerinden su yanında köpük ve yaralı taşıma gibi özellikler hatta yük taşıyabilme özelliği de bulunabilmektedir. 

Yararlanılan kaynaklar;

Orman ve Su işleri Bakanlığı resmi web sitesi (ormansu.gov.tr)

wikipedia.org 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ