Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yalıçapkını nedir, özellikleri nelerdir?

Yalıçapkını nedir, özellikleri nelerdir?
  • 27.02.2016

Yalıçapkını bir kuş türü olup, gökkuzgunlaür familyasına ait bir kuş türüdür. Oldukça dikkat çekici bir ismi olması sebebiyle dikkat çekmiş olan bu kuş türünün bazı önemli özellikleri aşağıya maddeler halinde verilmiştir. Ayrıca Yalıçapkını kuşu ülkemizin birçok yerinde görülmesi sebebiyle de ülkemiz insanlarının aşina olduğu bir kuş türüdür.

Yalıçapkını kuşuYalıçapkını kuşunun genel özellikleri nelerdir?

-Yalıçapkınının bazı önemli özelliklerini vermeden önce ilk olarak bu ismi nereden aldığına değinmekte fayda vardır. Yalıçapkını kuşuna birçok bölgede mavi çapkın, yalıcı, denizli ve bahri gibi isimlerde verilmektedir veya bu isimlerle de bilinmektedir. Fakat en çok bilinen ismi Yalıçapkınıdır. Bu kuşa peki bu isim neden verilmiştir? Diye sorulacak olursa bunun da hikayesi şu şekilde anlatılmaktadır; Halk arasındaki rivayetlere göre bu kuşu havada asılı kalırken gören yalılarda oturan genç kızlar ve genç bayanlar “vayy çapkına bak, bizi gözlüyor” demişler ve o zamanlardan günümüze kadar olan zamanda da kuşun adı çapkına çıkmıştır. İşte bu kuşun isminin yalıçapkını olarak bilinmesindeki en önemli rivayet bu şekildedir.

YAlıçapkını kuşları-Yalıçapkını kuşu neredeyse dünyadaki tüm bölgelerde ve yerlerde yaşam alanı bulmuş bir kuştur. Fakat sadece tek bir türünün Avrupa kıtasında bulunduğu bilgisi de kaynaklarda geçmektedir.

-Yalıçapkını kuşlarının kafaları büyükçe olup, boyunları kısa yapılıdır.

-Gaga kısmı uzun ve güçlü yapıdadır.

-Genel olarak beslendikleri besinler böcekler, küçük sürüngenler ve küçük balıklardır. Özellikle sulak yerlerde yaşayan yalıçapkınları suya dalarak yakaladıkları balıklarla karınlarını doyururlar.

-Yalıçapkınlarının su kenarlarında yaşayanları ve balıklar ile beslenenlerinin özellikle balık avlamadaki yetenekleri son derece dikkat çekmektedir. Hatta sadece 1-2 saniye içinde avını yakalayabilecek kadar hızlı ve yetenekli oldukları görülmüştür.

Yalı Çapkını kuşu balık avı-Yalıçapkını kuşlarının yukarda bahsettiğimiz üzere havada asılı şekilde kalabilme özelliğine sahip bir kuş türü olmasından dolayı bu özelliğini en çok avını yakalamak için kullanır. Çünkü bu şekilde avlarını takip etmeleri ve tespit etmeleri oldukça kolay olur. Avını tespit ettikten sonrada dik bir şekilde dalışa geçerek avlarını yakalar.

-Yuvalarını toprak içine veya ağaç kabuklarına yapmaktadırlar. Toprak içine yaptıkları yuvalar dikine ve galeriler biçimindedir.

-Yalıçapkını kuşları göç etmeyen kuş türlerinden bir tanesidir.

-Yalıçapkını aynı zamanda yerli bir kuş türüdür.

-Kendine has bir sesi bulunmaktadır. Ve genel olarak uçarken öterler.

-Üreme yerleri genel itibarıyla tatlı su kenarları ve çevreleridir.

yalıçapkını kuşu avlanmasıYalçapkını kuşlarının ülkemizde en çok bulunduğu yerler nerelerdir?

Gediz Deltası,

İzmir-Bakırçay Deltası,

Muğla-Güllük,

Muğla-Bodrum,

Mersin,

Ankara Mogan ve Eymir gölü,

Adana ve Mersin arasındaki sulak yerleri

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ