Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yalancı gebelik nedir? Özellikleri nelerdir?

Yalancı gebelik nedir? Özellikleri nelerdir?
  • 08.09.2015

Birçok evli çiftin hayalindeki en önemli şey çocuk sahibi olmaktır.  Yalancı gebelik bir deyim olmakla birlikte aslında günümüzde fazla sık rastlanmayan bir durum olmamasına karşın birçok bayanda görülmektedir. 

Yalancı gebeliğin birçok nedeni olabilmektedir. Bu nedenle bütün bayanlarda görülme olasılığı bulunan bir durumdur.

İlk olarak yalancı gebelik nedir, sebepleri nelerdir, yalancı gebelik durumunu ortaya çıkaran ve yalancı gebelik durumuna neden olan etkenler nelerdir ayrı ayrı bakalım. 

Yalancı gebelik-1Yalancı gebelik nedir?

Kadının hamile olmamasına rağmen kendisini hamile zannetmesi durumuna tıpta verilen isim yalancı gebeliktir. 

Yalancı gebelik neden olur, kadınlar neden böyle bir durumla karşılaşırlar?

Yalancı gebelik kadının özellikle stres durumlarında ortaya çıkabilmektedir. Örneğin kadın hamile olmak istememesi halinde hamilelikten korkması durumlarında kendini hamile kaldım zannetmesi veya hamile kalmayı çok arzulaması gibi nedenler yalancı hamilelik belirtilerinin ortaya çıkmasındaki en büyük etkendir. 

Hatta bazı durumlar vardır ki kadın hamile kalmayı çok arzuluyordur ve herhangi bir adet gecikmesinde veya bulantı durumlarında kendisini hamile olduğunu zanneder. Tetkikler sonucunda hamile olmadığını anlasa dahi kimseye inanmaz ve bu nedenle karında büyümeler dahi görülebilir. 

Yalancı gebelik-2Yalancı gebelik en çok hangi kadınlarda görülmektedir?

Yalancı gebeliğin en sık görüldüğü durumlar çocuk sahibi olmayı aşırı derecede isteyen artık bunu bir hastalık seviyesine getiren bayanlarda büyük oranda görülmektedir. Hamilelikten korkan bayanlarda bu oran çok düşük şekilde cereyan edebilmektedir.  Bu rahatsızlığa yakalanan kadınların büyük oranını hamile olmayı çok isteyen kadınlar oluşturmaktadır. 

Yalancı hamilelik bu sorunu yaşayan bayanlarda hem ruhsal hem de fiziksel olarak büyük bir çöküntüye neden olmaktadırlar. 

Yalancı gebelik yaşayan kadınların bazılarında hamilelik belirtilerinin neredeyse tamamı görülebilmektedir vücut yaşanan bu ruhsal duruma bedeni olarak da tepki verebilmektedir.

Yalancı Gebelik-3Gerçek hamile olan kadınlarda sık görülen aşerme, kilo alma, doğum lekeleri ve bütün hamilelerde görülen karın büyümesi yalancı gebelikte de görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda kadının kendisini hamile olarak görmesi ve buna kendini inandırması tıpta psikolojik rahatsızlıklar içine girdiğinden kadının kesinlikle bu konuda psikolojik yardım alması gerekebilmektedir.

Yalancı gebelik rahatsızlığı sadece kadınlarda görülebilen bir rahatsızlık değildir. Çok şaşırtıcı gelebilir fakat bu rahatsızlar bazı erkekler de dahi görülebildiği bazı kaynaklarda geçmektedir. Özellikle eşi doğum yapmış olan erkekler de de bu rahatsızlığın olduğu örnekler bulunmaktadır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ