Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yakut taşı özellikleri

Yakut taşı özellikleri
  • 05.07.2015

Yakut nadir bulunan güzel ve değerli taşlardan bir tanesidir. Takılar ve süs eşyaları için kullanılan önemli taşlardan olup, ismi bilinen ve nadir olarak bulunan taşlardandır. Özellikle mücevher tutkunları için vazgeçilmez taşlardan bir tanesidir.

Yakut-1Yakutların özellikleri nedir?

Sertlik seviyesi bakımından oldukça yüksek olan taşlardan olup, özellikle Elmas’tan sonra sertlik olarak ilk sıralarda safir taşı ile birlikte en ön sırada bulunan taştır.

Yakut sertlik açısından en önde gelen taş olması ile birlikte dünya üzerinde elmastan sonra en pahalı olan değerli taştır.

Yakut rengi genel olarak kırmızı ve tonlarıdır. (Pembe tonlarında, eflatun rengine yakın ve kahverengiye benzer tonlarda olabilmektedir) En güzel yakut rengi kan kırmızısı olan yakutlardır. Ve en değerli yakutlar yine kan kırmızı rengine sahip olan yakutlardır.

Yakut diğer bütün değerli taşlar gibi saydam görünümlü bir taştır.

Dünyanın en değerli yakutları, Tayland, Burma, Pakistan, Afganistan, Vietnam gibi ülkelerde bulunmaktadır. Bunun haricinde Rusya, Hindistan, Avustralya ve Norveç gibi ülkelerde yakut çıkarılan önemli ülkeler arasındadır.

Yakut-2Yakut taşı içerisinde damar bulunabilen taşlardandır. Özellikle damar bulunan taşlar gerçeklik katması nedeniyle bazı mücevher düşkünlerince daha çok kullanılmakta ve istenilmektedir.

Yakut taşı kırmızı ile özdeşleşmiş olan bir taş olup bu taş aşkı tanımlayan bir taş olarak karşımıza çıkmaktadır. Aşk taşı olarak bilinir.

Yakut taşı genel olarak küpe, yüzük, kolye ve gerdanlıklarda kullanılmaktadır. Çünkü yakut ışıltılı bir taştır. Kıvılcım şeklinde ışıltısı vardır. Işığa tutulduğunda 6 köşeli yıldız şeklinde ışık verir.

Yakutlar son derece sert ve dayanıklı bir taş olması sebebiyle kırılmaları oldukça zordur. Fakat kırılmayacak bir taşta değildir.

Yakut taşları kullandığımız bazı kozmetik ürünler nedeniyle veya başka dış etkenlerle parlaklığını kaybetme ihtimali bulunduğundan arada bir yıkanması gerekmektedir. Sadece su ile yıkamak yeterlidir.

Yakut genel olarak altın ve gümüş metallerde kullanılmakta ve bu metallere işlenilmektedir.

Yakut-3Yakut özellikle kadınlar tarafından neden çok tercih edilmektedir?

Yakutun özellikle kan kırmızı renginde olanların renklerinin güzel olması, altın ve gümüş gibi metaller ile iyi uyum sağlaması, takan kişiye asillik katması ve saygınlık vermesi sebebiyle mücevher tutkunları tarafından tercih edilmektedir.

Yakut taşının faydası olduğu düşünülen konulara da biraz yer vermekte fayda vardır.

Yakut geçmiş dönemlerde özellikle beyin ve akıl hastalıkları için kullanılmıştır.

Cinsellik açısından faydası olduğu ve bağışıklık sistemini düzenlediğine, kan akışını düzene soktuğuna, ateş düşürücü özelliği bulunduğuna, bedeni dinçlik verdiği, vücuttaki negatif enerjiyi dışarı verdiği, cesaret verdiği, insanlarda özgüveni artırdığı, insana huzur verdiği, özellikle bazı iç organlarının çalışmasını düzenlediğine inanılmaktadır. 

Yararlanılan kaynaklar;

mta.gov.tr (Maden Tetkik Arama resmi web sitesi)

wikipedia.org

siriuspirlanta.com (Değerli taş satımı yapan ünlü bir firma)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ