Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yağmur Damlasının Büyüklüğü, Hızı ve Özellikleri Nelerdir?

Yağmur Damlasının Büyüklüğü, Hızı ve Özellikleri Nelerdir?
  • 05.05.2018

Yağmur çok kurak çöller haricinde neredeyse dünyanın tüm bölgelerinde meydana gelen bir doğa olayıdır. Tabi kutup bölgelerinde de yağmurun yağmadığı bölgeler bulunmaktadır. Yağmur çoğumuzun merak ettiği doğa olaylarından bir tanesi olmakla birlikte bu yazımızda yağmur hakkında kısa bilgiler verilecek olmakla birlikte asıl yazımızın konusu yağmur damlalarıdır. Çünkü yağmur damlaları belkide çoğumuzun ilk defa duyacağı kendine has birçok özelliği de içinde barındırmaktadır. Örneğin yağmur damlalarının ne kadar hızla düştüğü, büyüklüğü, ne şekilde oluştuğuna ilişkin kısa bilgiler maddeler halinde bu yazımızda verilecektir.

İlk olarak yağmur nedir kısa bilgi verildikten sonra yağmur damlasının özelliklerini verelim.

Yağmur nedir?

Yağmur, atmosfer içerisinde bulunan su buharının yine atmosfer içinde yoğunlaşması sonucu yeryüzüne düşen sıvıya verilen isimdir. Birçok bölgede yağmur için farklı terimler kullanılmakla birlikte genel olarak herkes yağmur olarak ifade etmektedir. Çoğu benzetmeden kaynaklı olmak üzere yağmura rahmet, bereket gibi isimler de verilmektedir.

Dünyanın en çok yağış alan yeriYağmur damlası özellikleri nelerdir?

Yağmur damlaları bulutlar içerisinde oluşur, zaten bulutun olmadığı yerde yağmur yağması mümkün değildir. Yağmur oluşabilmesi için bir su buharının olması şarttır. Eğer yağmur yağıyor ve herhangi bir bulut benzeri birşey gözle görülmüyor dahi olsa kesinlikle bulut vardır. Zaten bulutuda su buharı oluşturmaktadır. Ama bu pek mümkün olmayan bir durumdur.

Yağmur damlası çeşitli büyüklüklerde olabilmektedir.

Bazen çok küçük damlalar olabildiği gibi çok büyük şekilde düşen yağmur damlaları da olmaktadır.

Yağmur damlaları oluştuğu bulutun yapısına göre çok az sayıda veya çok yüksek sayıda yeryüzü ne düşebilmektedir.

Yağmur damlalarıa) Yağmur damlalarının genel olarak büyüklükleri ne kadardır?

Yağmur damlalarının ortalama büyüklüğünü çap olarak verecek olur isek 0,5 milimetre ile 1 milimetre arasında değişiklik göstermektedir. Bu genel ortalama haricinde çok ufak çapta veya çok büyük çapta yağmur damlaları da oluşabilmektedir. Çok büyük çaplara ulaşması halinde tekrar hava sürtünmesine bağlı olarak yine küçük parçalara ayrılmaktadır. Örneğin yağmur damlaının ulaşabileceği maksimum çaplardan birisi 0,5 santim kadar olup, bu büyüklüğe ulaştıktan sonra tekrar sürtünme sebebiyle küçük parçalara ayrılmaktadır.

Gerçek yağmur damlasıb)Yağmur damlaların şekli nasıldır?

Yağmur damlalarının şekli su dolu bir baloun ağız kısmından tutulduğu zaman aşağı tarafının yuvarlakça yukarı tarafınında ağza doru daralarak uzadığı ve bitişik hale geldiği gibi bir şekilde olduğu düşünülüyor ve çoğu kitaplarda bu şekilde çiziliyor ise de şekli kesinlikle böyle değildir. Yağmur taneleri ilk oluştuğunda ve düşmeye başladığında yuvarlak iken yere yaklaştıkça düz bir şekil almaktadır.

Yağmur damlası 1c)Yağmur damlalarının hızı nedir? Yüryüzüne ne kadar hızla düşmektedir?

Yağmur damlaları çok yükseklerden düşmesine karşın yeryüzüne düşdüğünde o kadar hızlı olmadığını biliriz çünkü o kadar yüksekten düşen bir cismin düşdüğü yere çok zarar vermesi gerekirken yağmur damlaları kendini hissettirmekle birlikte hiçbir zaman büyük zararlar vermez. Ancak bitkilere çok az şekilde zarar verir. Yoksa çok büyük hızlarda düşmüş olsa ölümcül zararlar vermesi içten bile değildir.

Yağmur damlaları küçük boyutlarda iken hızı yavaşken büyük damlalarda hızı daha fazladır.

Yağmur damlasıOrtalama bir yağmur damlasının yere düşüş hızı yaklaşık olarak saatte 8 ila 10 kilometre arasında değişiklik göstermektedir.

Eğer yağmur damlası çok büyük olur ise örneğin çapı 0.5 santim civarına erişirse hızı oldukça yüksek olmakta olup bu hız saatte 36 kilometreye kadar çıkmaktadır.

Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda aynı ebat ve ağırlıktaki bir madde yaklaşık olarak 1000 metre gibi bir yükseklikten bırakıldıklarında yere çarpma hızı saatte 500 kilometre civarında olmaktadır. Yağmur damlaları ise yapısı sebebiyle hiçbir zaman yukarda vermiş olduğumuz ortalama dışına çıkmamakta veya çok nadiren çok düşük artı ile çıkabilmektedir.

Eğer yağmur damlası normal bir madde gibi yeyüzüne inse insanı öldürebilecek bir tehlike haline gelir.

Yararlanılan kaynalar:

Tubitak resmi web sites

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ