Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yaban Domuzlarının Özellikleri Nelerdir?

Yaban Domuzlarının Özellikleri Nelerdir?
  • 04.05.2018

Domuzlar dünyada en az sevilen hayvanların başında gelmektedir. Özellikle Müslümanlarca domuz etinin haram olması nedeniyle de Müslüman ülkelerce de sevilmeyen hayvanların başında gelmektedir. Bu yazımızda özellikle ülkemizin de neredeyse her bölgesinde yaşam alanı bulan Yaban Domuzları hakkında bilgi verilecektir. Aşağıda yaban domuzlarının genel özellikleri nelerdir? Maddeler halinde verilmiştir.

Azılı DomuzYaban Domuzları’nın genel özellikleri nelerdir?

-Yaban domuzları ülkemizde bazı zamanlarda insanların ölümüne dahi sebep olabilen tehlike yabani hayvanlardan bir tanesidir. Oldukça güçlü ve derisi de oldukça kalın olan bu hayvanlar özellikle av tüfeklerinde bulunan özel mermilerle etkisiz kale getirilebilmektedir. Bu nedenlerden dolayı kırsalda yaşayan insanların ve çobanların oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir. Fakat sebepsiz yere veya korkutulmadıkları zaman insanlara saldırma ihtimali az olan hayvanlardandır.

-Yaban domuzlarının burun yapıları özellikle yemek aramak için kullanılır ve topraktaki kökleri bulup çıkartmakta faydalı olur. Yine bu burunları sayesinde toprak altındaki küçük böcek türü hayvanları da bulup çıkarmalarını sağlar.

-Çamur banyosunu ancak serinlemek ve parazitlerden kurtulmak için yapar.

-Yaban domuzları hepçil hayvanlardır.

-Yaşam süreleri yaklaşık olarak 10 yıldır.

-Yaralı durumda olan yaban domuzları oldukça saldırgan olabilmektedir. 

Bayağı Yaban Domuzu-Yaban domuzları genel olarak 15-20 adetten oluşan sürüler halinde bulunurlar. Bu sürüde erkek yaban domuzları sadece çiftleşme zamanında sürüye katılırlar. Çiftleşme dışında sürüde dişi yaban domuzları ile genç erkek yaban domuzları ve yavru yaban domuzları bulunur. Sürünün lideri en iri dişi bireydir. Ve bu sürü lideri özellikle hareket ettiklerinde en önde gider. Küçük yavruları ortada olurken genç erkek yaban domuzları ise en arkada bulunurlar.

-Yaban domuzlarının ağırlığı 50 kilogramdan 90 kilograma kadar çıkabilmekle birlikte daha ağır olan oldukça büyük yaban domuzları da bulunmaktadır.

-Boyları omuz hizasından 50 santim ile 1,2 metreye kadar çıkabilmektedir.

-Uzunluğu kuyrukları hariç 1 metre ile 2 metre aralığındadır.

-Yaban domuzları memeli hayvanlar olup bir defasında 2 ila 7 yavru dünyaya getirmektedir.

-Yaban domuzu yavruları çok erken zamanda üreme olgunluğuna erişmektedir. Örneğin 6-7 aylıkken üreyebilecek erginliğe gelmektedirler.

Yaban Domuzu-Yaban domuzları çiftçiler ve kırsalda yaşayan halk için ekonomik yönden de oldukça zararlı hayvanlardır. Özellikle yiyecek Bir şey bulamadıkları zaman insanların yaşadıkları alanlara yönelirler ve burada bulunan ekili dikili alanlara büyük zararlar verirler.

-Yaban domuzunun faydası nedir diye sorulacak olursa yaban domuzları özellikle ormanlar için oldukça faydalı bir hayvan olarak bilinmektedir. Çünkü yaban domuzları ormanlık alanda yem bulabilmek için toprağı eşeledikleri için toprağın havalanmasını sağlayarak orman toprağına katkıda bulunurlar.

-Yaban domuzunun ayak izleri keçi izlerine oldukça benzemesine karşın özellikle avcılar tarafından ayırt edilebilmektedir.

-Yaban domuzları genel itibariyle geceleyin karnını doyurur.

-Yattıkları yerler sık çalılıklar ve dikenli çalılıklardır.

-Yaban domuzları bacakları kısa olmasına karşın oldukça hızlı koşmaktadırlar. Fakat başının büyük olması ve döndürme güçlüğü nedeniyle ani şekilde sağa sola dönmeleri çok zor olduğundan hızlı koştuğu esnada önüne çıkan bir engel karşısında çarpma olasılığı oldukça yüksektir.

-Koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. İyi koku alan hayvanlar arasındadır.

dışı yaban domuzuDişi Yaban Domuzu Özellikleri nelerdir?

-Erkeklerine nazaran küçük yapıdadır.

-Gebelik süresi 5,5 ay ile 6 ay arasında değişmektedir.

-Erkekler de olduğu gibi ağızlarının dışında azı dişleri bulunmaz.

-Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi en büyük olan dişi yaban domuzu sürü liderliği görevini yürütür.

-Her defasında 2-7 arasında yavru dünyaya getirir.

Azılı Domuz-1Erkek Yaban Domuzu Özellikleri nelerdir?

-Yaban domuzu sürüsünden ayrı yaşarlar, sadece çiftleşmek için sürüye gelirler. Çiftleşme döneminde dişi için ölümüne kavga ederler.

-Yapıları dişi yaban domuzuna nazaran iridir.

-Ağızlarının yanında iki altta ve iki adette üstte olmak üzere gelişmiş azı dişleri bulunur. Bu dişler nedeniyle bunlara “Azılı” ismi de verilmektedir. Dişler birbirine sürtecek seviyeye geldiklerinde kırarlar.

-Azı dişlerini gerek yiyecek bulmak için gerekse kendini savunmak için oldukça iyi kullanır. Çok tehlikeli ve öldürücü şekilde kullanabilir.

-İki tırnağının arasında mahmuz adı verilen iki adet çıkıntı bulunmaktadır. Bu nedenle erkek yaban domuzlarını domuz avcıları ayak izinden ayırt edebilmektedir.

-Erkek yaban domuzlarında bulunan dişlerin büyüklüğü bu domuzların yaşları konusunda fikir verir dişleri gelişken ve büyük olanlar yaşça büyük yaban domuzlarıdır. Bunun dışında yine kılları yaşlandıkça beyazlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ