Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Vostok (Vostak) nedir? Özellikleri nelerdir?

Vostok (Vostak) nedir? Özellikleri nelerdir?
  • 05.01.2016

Vostok ismini günümüzde Rusya olan ve eski Sovyetler Birliği’nin çeşitli araştırmalar için kurmuş olduğu istasyon sebebiyle adını duyurmuş olan bir yerdir. Günümüzde vostok isminden ziyade Vostok İstasyonu olarak adlandırılan bir yer olmuştur. Vostok’u yazımıza konu etmemizdeki en önemli sebep burasının bir özelliğinden dolayı dünyada ilk sırada bulunan bir yer olmasıdır. Aşağıda Vostok’un bazı önemli özelliklerine kısa kısa maddeler halinde değinilecektir.

Vostok İstasyonu-1Vostok nedir, özellikleri nelerdir?

-Vostok, Rusya’nın önemli araştırmalar yaptığı bir yer olup, güney kutbuna çok yakın bir noktada yer alan araştırma merkezinin bulunduğu yerdir.

-Vostok’un en önemli özelliği bu istasyonda ölçülmüş olan en düşük sıcaklık değerinin dünyada bugüne kadar ölçülmüş en düşük sıcaklık değeri olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebepten dolayı dünyadaki en soğuk yer olarak burası gösterilmektedir. Yani dünyanın en soğuk noktası vostok’tır.

-Vostok’ta yaklaşık olarak 3 ay süre ile gece yaşanmaktadır.

-Havada neredeyse hiçbir zaman nem bulunmamaktadır.

-Rüzgâr hızı yaklaşık olarak saatte 20 kilometre ile 100 kilometre arasında değişiklik göstermektedir.

-Yüksekliği sebebiyle oksijenin oldukça az olduğu bir noktadır.

-Havadaki gazların kısmi basınçlarının, insanların normalde alışık olduklarından daha farklı seviyededir.

Yukarda saymış olduğumuz özelliklerinden dolayı dünyada yaşamın en zor olduğu noktalardan birisi olarak kabul edilmektedir.

Vostok İstasyonu-Vostok’ta bir yıl içinde ölçülmüş en yüksek değer yaklaşık olarak -12 derece iken, ölçülmüş olan en düşük değer ise -90,9 olarak kayıtlarda geçmektedir. En yüksek sıcaklık rekoru olarak olarak ölçülen -12 santigrat derecelik rekor Ocak ayında ölçülmüştür.

-Güney kutup noktasında olmasından dolayı en sıcak zamanlar ocak-aralık ayları iken en soğuk zamanlar ise temmuz ve ağustos aylarıdır. Zaten ölçülmüş olan en düşük sıcaklık değeri de Temmuz ayında ölçülmüştür.

-Burada yağış miktarı neredeyse yok denecek kadar azdır. Özellikle Ocak-Temmuz aylarında yağış miktarı 0 olarak gösterilmektedir. Yıl içindeki toplam yağış miktarı ise 2-3 mm arasındadır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ