Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Vikingler kimlerdir özellikleri nelerdir?

Vikingler kimlerdir özellikleri nelerdir?
  • 19.01.2016

Vikingler özellikle kafasında bulunan başlıkları sebebiyle bilinen eski dönemlerde yaşamış ünlü kavimlerden bir tanesidir. Haklarında birçok film de yapılmış olan bu kavim ayrıca birçok çizgi filme de konu olmuştur. Günümüzde özellikle İskandinav ülkelerinin bazılarının ataları bu kavimden gelmektedirler.

Vikingler, İskandinavya bölgesinde hayatlarının çoğunu denizde geçirmiş olan ve korsan, tüccar ve savaşçı bir kavim olarak tanınmaktadır.

Viking ŞapkasıVikinglerin özellikleri nelerdir?

-Vikinglerin diğer anıldıkları isim NORSLAR’dır.

-Denizci ve Savaşçı bir halktır.

-Deniz korsanları ve deniz tüccarları olarak bilinirler.

-Günümüzden 900 ila 1200 yıl kadar önce yaşamış ve hüküm sürmüş olan bu kavim bulundukları dönemde Avrupa da birçok yere akınlar düzenlemiş ve fethetmişlerdir.

-Vikingler takmış oldukları çift boynuzlu şapkaları ile özdeşleşmişlerdir. Tabi bu şapkaları ile birlikte yine her iki tarafta kanadı bulunan kanatlı şapkaları da bulunmakta idi. Yine şapkaları gibi Vikinglerin kendilerine has gemileri de olmuştur. Özellikle aşağıda belirteceğimiz gibi Vikinglerin Fransa ülkesinde yaşayan kısmı olan Normanlar’ın gemileri de kendine hastır. (Bazı kaynaklarda her Viking’in bu kasklardan takmadığı hatta savaşlarda dahi bu kaskların birçok Viking tarafından kullanılmadığı, kask takan Vikinglerin ise önemli kişilerin olduğu bilgisi yer almaktadır)

Viking Gemisi-Vikingler yaşamış oldukları 8.yüzyıl ile 11.yüzyıl aralarında Avrupa kıtasındaki birçok yeri fethetmişlerdir. Özellikle bu dönem Avrupa da Viking Dönemi olarak adlandırılmıştır.

-Vikinglerin Fransa’nın Normandiya bölgesine göç etmiş bulunan Danimarka ve Norveç kökenli olanlarına Normanlar adı verilmiştir. Normanlar da Vikinglerden olup Fransa ülkesine yerleştiklerinden dolayı buraların kültürünü ve dilini benimsemişlerdir.

-Normanların kendilerine has olan gemilerinde Ejderha başı figürünü kullanmışlardır. Bu gemiler sayesinde Amerika kıtasına kadar yol almışlar ve buradaki bazı yerleri fethetmişlerdir. Yine İngiltere’yi dahi fethetmeyi başarmışlardır. Aynı zamanda Avrupa’nın birçok şehrini de istila etmişlerdir.

-Vikingler özellikle Avrupa ülkeleri insanları tarafından kötü, zorba, kaba, ilkel ve medeniyetten uzak olarak nitelendirilmişlerdir. Yani Avrupalılar tarafından hoş gözle bakılmayan kavimlerden birisi olmuştur. Bundaki en büyük sebep ise özellikle manastırları yakıp yıkmalarından kaynaklanmıştır. Ayrıca gittikleri her yere korku salmışlardır.

-Vikingler hem savaşçı hem de göçebe bir kavim olmuştur.

-Viking çizgi filmelriVikingler hakkında bilgi oldukça azdır. En çok bilgi ise Vikingleri fazla sevmeyen veya Vikinglere iyi gözle bakmayan Avrupalılardan alınmıştır.

-Vikingler hakkındaki en önemli bilgilerden bir tanesi ise Vikinglerin ölülerini tahta ve içi toprak dolu bir kayığa koyarak yakmaları ile ilgili gelenekleridir. Yani Vikinglerin ölülerini yakan bir gelenek mevcuttur.

-Günümüzde ise vikingler ile ilgili birçok sinema filmi ve çizgi film yapılmıştır. 

Viking kökenli ülkeler hangileridir?

Dünya üzerinde en çok Vikinglerin ülkesi olarak bilinen ülke “Danimarka” ülkesi olarak bilinse de Danimarka ülkesi ile birlikte aşağıda vereceğimiz ülkelerde Viking kökenli ülkeler arasında yer almaktadır.

Danimarka

İsveç

Norveç

İzlanda

Faroe Adaları

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ