Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Venüs gezegeni özellikleri

Venüs gezegeni özellikleri
 • 23.01.2015

Venüs gezegeni gezegenler içerisinde en çok ismini duyduğumuz gezegenlerden bir tanesidir. Çünkü mars Gezegeni ile birlikte dünyamıza en yakın olan gezegendir. Hatta yörünge ortalaması itibariyle dünyamıza en yakın gezegen konumundadır.

Birçok gezegen gibi ismini Eski roma tanrıçalarından Venüs’ten almıştır. Venüs bilindiği üzere Yunan Mitolojisindeki Afrodit’tir)

Venüs gezegeni güneş sistemi içerisinde Güneşe en yakın ikinci gezegendir.

Venüs gezegeni Zühre, Çolpan ve Çoban Yıldızı ismiyle bilinmektedir.

Venüs-1Venüs gezegenin özellikleri nelerdir?

Venüs gezegenin kendi etrafındaki dönüşü diğer gezegenlere göre tam tersi istikamettedir.

Güneş etrafındaki 1 dönüşünü yaklaşık olarak 224,7 günde tamamlamaktadır.

Venüs gezegeni konumu nedeniyle dünyamızdan gündüzleri görünmez. Sadece güneş battıktan sonra güneş doğana kadarki sürede görülebilir.

Yukarda Venüs gezegeninin isminin Çoban Yıldızı olarak ta bilindiğinden bahsetmiştik. Bu nedenledir ki Venüs Gezegeni gökyüzündeki en parlak cisimlerden bir tanesidir. Güneş ve Ay’dan sonra gökyüzünde gördüğümüz en parlak cisimdir.

Venüs gezegeni  güneşe yakınlık açısından ikinci gezegen olmasına rağmen gezegenler içerisinde en yüksek yüzey sıcaklığına sahip olan gezegendir buna rağmen Merkür gezegeninin güneşe en yakın gezegen olmasına karşın yüzey sıcaklığı Venüs’e göre daha düşüktür. (Merkür gezegenin venüs gezegeninden daha soğuk olma sebebi atmosfer tabakasının yok denecek kadar ince olması ve yoğunluğunun da çok düşük değerde olmasından kaynaklanır)

Venüs-2Güneşe uzaklığı günöte durumunda 108 Milyon 939 Bin kilometre (108.939.000 km), Günberi durumunda 107 Milyon 477 Bin kilometredir.(107.477.000 km)  Günöte ve günberi mesafeleri birbirine çok yakındır. Bu durumda gösteriyor ki güneş etrafında izlediği yörüngesi tam çember biçimdedir.

Venüs gezegeninin yörünge hızı saniyede 35 kilometredir.

Venüs gezegeninin yerküremize yani dünyamıza olan uzaklığı en yakın olduğu dönemde 38 milyon 200 bin kilometredir. (38.200.000 km), yeryüzüne en uzak konumunda ise aradaki mesafe 261 Milyon kilometredir (261,000,000 km)

Venüs gezegeni, yakın olmasından dolayı uzay araçlarının en çok gönderildiği gezegen olma özelliğini elinde bulundurmaktadır.

Diğer gezegenlere nazaran atmosferi oldukça yoğun bir yapıya sahiptir.

Venüs gezegeni büyüklük olarak neredeyse dünyamız ile eşdeğer bir büyüklüğe sahiptir. Ekvator yarıçapı dünyamızın ekvator yarıçapının %95’i civarında.

Hacmi %86’sı kadar.

Kütlesi ise %81’i kadardır.

Venüs-3Yoğunluğu ise yine dünyamızın yoğunluğuna yakın dünyamızın %95’i kadardır.

Yerçekimi dünyamızdaki yerçekiminin %91’i kadardır.

Yüzey sıcaklığı yaklaşık olarak 464 C’dir. (gezegenler içerisinde yüzey sıcaklığı en yüksek gezegendir)

Venüs gezegeninin atmosferinin çok büyük çoğunluğunu %96’dan daha fazla oranda bulunan Karbondioksit maddesi ile %3,5 oranı civarında Nitrojenden oluşmakta olup çok az miktardada diğer bazı gazlar bulunmaktadır.

Güncel bilgi olarak Venüs’ün güneşin batmasından güneşin doğduğu zamana kadar görünmesinden dolayı bu gezegene tan yıldızı, Sabah Yıldızı veya Akşam yıldızı adı verildiği ve çevremizde Çoban Yıldızı olarak bahsedilen yıldızın aslında bir yıldız olmayıp bir gezegen olan Venüs olduğunun bilinmesi gerekir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. ceyda diyor ki:

  Alah sizden razı olsun fen ödevim için gerekliydi :)

  1. fatmanur diyor ki:

   DEĞİLMİ İŞMİZE ÇOK YARADI KANKA

 2. fatmanur diyor ki:

  SÜPERRRRRRRRRRRRRR

 3. SEDEF diyor ki:

  DEĞİLMİ İŞMİZE ÇOK YARADI KANKA

  1. SUPERMEN diyor ki:

   DEĞİLMİ İŞMİZE ÇOK YARADI KANKA

 4. Venüs diyor ki:

  Lakabımın Venüs olmasından dolayı tekrar tekrar okuyorum ne ilginç bir gezegen değil mi ?

 5. Abdulkadir Turan diyor ki:

  Evet dünyaya benziyor

YORUM YAZ