Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Vatozların özellikleri nelerdir?

Vatozların özellikleri nelerdir?
  • 17.07.2015

Vatoz deniz canlıları arasında en ilgi çeken deniz canlılarından bir tanesidir. Gerek şekli gerek özellikleri açısından şaşırtıcı bir canlı profili çizmektedir.

Vatoz-2Vatozların özellikleri nelerdir?

Vatozlar bir deniz canlısı olup kıkırdaklı deniz canlılardan bir tanesidir.

Gövde yapıları diğer deniz canlılarına göre oldukça yassıdır.

Vücutlarına göre kuyrukları oldukça uzun bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda vücutlarına nazaran oldukça ince yapılı bir kuyruğu bulunmaktadır.

Yüzgeçleri diğer deniz canlılarına nazaran oldukça büyüktür.

Vücutları düz olması nedeniyle gözleri gövdelerinin üst kısmında bulunmaktadır.

Ağızları yine vücutlarının düz ve yassı olması sebebiyle gövdenin alt tarafında yer almaktadır.

Vatoz-4Solungaçlı bir canlı olup solungaçları aynı ağızları gibi vücutlarının yani gövdelerinin alt kısmında yer almaktadır.

Vatozların avlanma şekli birçok canlı türünde olduğu gibi pusu şeklindeki avlanma yöntemidir. Genel olarak avlarını pusu kurarak yani saklanarak avlarlar. Suyun diplerinde kendini saklayabilecek kumlar bulur ve bu kumlara kendilerini gizlerler. Bunun haricinde deniz içinde bazı balık türlerini ve planktonlarıda ağızlarıyla yakalayarak beslenirler. Büyük bir ağza sahip olması deniz içerisinde pusu kurmadan avlanmayı sağlayan önemli bir faktör konumundadır.

Vatozların avları genel olarak kabuklular ve küçük balıklardır, ayrıca planktonlarda vatozların önemli avları arasındadır.

Vatozların renkleri genel itibari ile gri ve mavi renklerdedir.

Vatoz-1Şimdi vatozların en önemli özelliğini söyleyelim. Vatozları diğer birçok canlıdan ve deniz canlısından ayıran en önemli özelliği elektrikli bir canlı olmasıdır. Yukarda bahsetmiş olduğumuz gibi vatozların vücutlarına göre oldukça uzun ve ince olan kuyrukları elektrik barındırmaktadır. Ve bu elektrik vatozlara muhteşem bir savunma sağlamaktadır. Denizin en korkunç canlıları dahi vatozların bu elektrikli kuyruklarından çekinmektedirler. Vatozların kuyruklarında bulunan bu elektrik vücutlarında bulunan başka bir organ tarafından üretilmektedir. Ve birçok canlıda ölümcül etki yapma gücündedir.

Vücut yapıları itibariyle denizde bir kelebek edasıyla hareket etmektedirler. Zaten vücutları da kelebeğe oldukça benzemektedir.

Vatoz-3Vatozların büyüklükleri çeşitlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. 10-15 cm’lik küçük vatozlar olduğu gibi büyüklüğü 7-8 metreye kadar çıkan büyük vatozlarda bulunmaktadır.

Vatozların yaşamış olduğu derinlik 500 metre ile 2 kilometre arasında değişmektedir.

Vatozların üremeleri bazı canlılarda görünen canlı doğum şeklidir. Yani vatoz normalde yumurta ile üreyen canlılardır. Fakat yumurtalar vatozların vücudunun içerisinde bulunur. Yavrular önce yumurtadan daha sonrada anne vatozun vücudundan dışarıya çıkarlar bu sebeple sanki doğum yapıyorlarmış gibi görünürler.

Yararlanılan kaynaklar;

biltek.tubitak.gov.tr (Tubitak web sitesi)

wikipedia.org

national geographik belgeseli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ