Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Vatikan ülkesinin özellikleri nelerdir?

Vatikan ülkesinin özellikleri nelerdir?
  • 10.07.2016

Vatikan ülkesi bazı özellikleri sebebiyle dünyadaki en önemli ülkelerden bir tanesidir. Hatta bazı özellikleri bakımından dünyadaki ülkeler arasında birinci sırada yer almaktadır. Vatikan ülkesinin özellikleri madde madde aşağıya çıkarılmıştır.

Vatikan ülkesiVatikan ülkesinin özellikleri nelerdir?

-Vatikan ülkesi dünya üzerindeki en küçük toprak büyüklüğüne sahip yani en küçük ülkesidir.

-Vatikan ülkesi bütün toprakları sadece bir şehir içinde bulunan bir ülkedir. Bütün toprakları İtalya ülkesinin Roma şehri sınırları içinde yer almaktadır. Bu nedenle tek komşusu İtalya ülkesidir.

-Katoliklerin Ruhani Lideri olan Papa burada bulunmaktadır.

-Devlet Başkanı Papa’dır. Ve Mutlak Monarşi ile yönetilmektedir.

-Bütün Katoliklerce kutsal kabul edilir.

-Nüfusu çok az olup 900 ila 1000 kişi aralığındadır. Dünyanın birçok bölgesinden turist çektiği için genelde bu nüfusun üstünde bir nüfus bulunur.

Vatikan ülkesi haritası-Ülkenin toplam toprak büyüklüğü 0,44 kilometrekaredir.  Ülkemizin en küçük ile olan Yalova ilinden yaklaşık olarak 1930 kat daha küçüktür.

-Vatikan ülkesinin çevresi duvarlarla çevrilidir. Ülkenin çevresini yürüyerek 1 saat içinde dolaşılacağı söylenmektedir.

-Vatikan ülkesi bu kadar küçük bir ülke olmasına karşın dini bir merkez olması sebebiyle yönlendirmiş olduğu basın yayın sayısı oldukça çok sayıdadır. 200’den fazla gazete ve dergi, 154 radyo istasyonu veya emisyonu, 49 TV kanalı veya kablolu yayını bulunmaktadır.

Vatikan-1-Vatikan sahip olduğu bütçe bakımından yine dünyanın önemli ülkeleri arasındadır. Bazı kaynaklarda bütçesinin milyarlarca dolar olduğu söylenmektedir. Bütçesi Katoliklerden kesilen kilise vergisi, aidatlar, bağışlar, şirket gelirleri, hisse senedi-tahvil-bono gelirleri, bankacılık ve faiz gelirleri, hediyelik eşya satışlarından elde edilen gelirlerle basın yayından elde edilen reklâm gelirlerinden oluşmaktadır.

-Papa kış aylarında haftada bir kez Çarşamba günleri Katolikleri burada kabul etmektedir. Kabul için Katoliklerin bağlı bulunduğu Katolik kilisesinden yazı getirerek müracaat edip kabul edilmesi gerekmektedir. Yaz aylarında ise Vatikan dışında başka bir yerde kabul ettiği bilgisi yer almaktadır.

Vatikan ordusuPeki, Vatikan devletinin bir ordusu var mıdır?

Evet, Vatikan çok küçük bir ülke olmasına karşın yine çok küçük sembolik bir ordusu bulunmaktadır. İsviçreli Muhafızlar adı verilen bu ordunun asker sayısı 110 kişidir. Bu ordunun bazı özelliklerini de burada verelim.

Vatikan Ordusu “İsviçreli Muhafızlar”ın özellikleri nelerdir?

- Vatikan’ı Papa’yı korumakla yükümlü 110 kişilik ordudur.

-1506 yılından buyana Vatikan’da görev yapmaktadırlar.

-Üniformalarının rengi sarı, mavi ve kırmızıdır.

Vatikan askeri-İsviçreli muhafız olmak için öncelikli olarak Katolik olmak, Bekâr olmak, İsviçre vatandaşı olmak, askerliğini yapmış ve lise veya üniversiteyi bitirmiş olmak, 19 ila 30 yaş aralığında olmak, boyunun ise 174 cm uzunluğunda olması gerekmektedir.

-Geleneksel olarak kılıç, cop, mızrak, kılıç ve zırh taşıyan bu birlik ayrıca oldukça modern ateşli silahlarda taşımaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ