Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Varil bombası nedir? Özellikleri nelerdir?

Varil bombası nedir? Özellikleri nelerdir?
  • 06.09.2015

Varil bombası diye bir bombanın varlığını dahi bilmeyen bir çok insan olduğu gibi adını dahi duymayan insanlar özellikle Suriye’de yaşanan iç savaş neticesinde bu bombanın varlığından haberdar olmuşlardır. Sık sık Suriye savaşında kullanıldığı iddia edilen bombalardan bir tanesidir. Varil bombası hedef gözetmeksizin atılan ve çevresine büyük bir yıkım veren bomba olması sebebiyle ve çevrede bulunan sivil halka da zarar vermesinden dolayı kullanılmasına şiddetli karşı olunan bombalardan bir tanesidir. Varil Bombası-1Acaba varil bombası ne demektir? Varil bombası neden yapılır? Etkileri nedir?

Varil bombaları daha önceleri de birçok olayda ve savaşta kullanılmasına karşın en çok son yıllarda yaşanan Suriye iç savaşı nedeniyle kulaklarımızda yer edinmeye başlamıştır. 

Varil bombası genellikle varil içerisine veya varil benzeri metaller içine konan TNT türü patlayıcılardan yapılan bir bombadır. 

Varil bombası yapımı hem ucuz hem de kolay olması ve maliyetine göre  etki alanı bakımından da yüksek tesirli olması sebebiyle savaşlarda tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. 

Varil bombasının içeriğinde bulunan temel maddeler ise amonyum nitrat, Şarapnel ve fuel oil gibi maddelerdir. Görüldüğü üzere bu maddeler bulunması ve yapılması oldukça kolay olabilecek 3 maddedir. 

Varil Bombası-3Varil bombalarının kullanılmasında en çok kullanılan araç helikopterlerdir.  Bu bomba havadan karaya doğru atılabilecek bir yapıda olması sebebiyle helikopterler tercih edilmektedir, istenilen hedefe isabet etmesi amacıyla daha yavaş olan helikopter uçaklara nazaran ilk tercih edilen hava araçlarıdır. 

Varil bombasının büyüklüğünün ne kadar olduğu konusuna gelince, aslında belli bir büyüklüğü olmayıp kolayca yapılabildiğinden genel olarak 250 Kg ile 1 ton arasında bir ağırlığa sahiptirler. Tabu bu ağırlık azaltılabileceği gibi oldukça büyütülebilir de bu atılan hedefe ve bombayı götürecek araca göre değişiklik gösterebilmektedir. 

Özellikle Suriye iç savaşında bazı olaylarda kullanıldığı iddia edilen varil bombalarının  büyük çaplı varil bombaları olduğu, yüzlerce kişiyi öldürebildiği ve sakat bıraktığı, binaları yerle bir edecek kadar güçlü olduğu söylenmektedir. 

Varil Bombası-2Varil bombasının büyük çapta ve çok sayıda kullanılmış olduğu ülkeler Sudan ülkesi, Irak ve Suriye ülkeleri kayıtlarda geçmektedir. (yine kayıtlarda büyük çaplı iki devlet arasında yapılan savaşlarda varil bombası kullanımına ilişkin bir bilgi bulunmamaktadır, dediğimiz gibi genelde iç savaşın hüküm sürdüğü ülkelerde rejim yanlısı veya devlet tarafından isyancı veya terörist olarak addedilen gruplara karşı kullanılmıştır ve halende kullanılmaktadır)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ