Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Van kedisinin özellikleri nelerdir?

Van kedisinin özellikleri nelerdir?
  • 02.12.2014

Ülkemize has ve ülkemizde görüldüğü zaman en çok tanınan kedi türlerinden bir tanesidir. Aşağıda belirteceğimiz gibi Ankara kedileri de bu kedilere benzemelerinden dolayı bu kediler ile karıştırılsa da bu kedi türünü ülkemizde bilmeyen yoktur. Fakat özelliklerini bir çoğumuz ne yazık ki bilmemekteyiz. Birkaç kısa bilgi verdikten sona bu güzel kedi türünün özelliklerini maddeler halinde verelim. 

Dünyada sadece ülkemizde yetiştirilen ve ülkemizde de sadece yıllar önce Ankara Hayvanat bahçesinde türetildiği bilinmesine karşın günümüz de Ankara Hayvanat Bahçesinin de kapanması sebebiyle nerede ne şekilde türetildiği konusunda fazla bilgi sahibi değiliz. 

Türkiye’ye özgü bir kedi türüdür.

Fransa’da  ve Almanya’da Van kedisi gibi isimler alan iki tür kedi bulunmakta olup bunlar Van kedisi olmamakla birlikte kendi dillerinde Turc De Van ve Turkish Van olarak adlandırılmıştır. Bunlar safkan Van kedisi değillerdir. Günümüzde de bunların safkan Van kedisi olmadığı hatta başka tür bir kedi olduğu bu ülkelerce de kabul görmüştür.

Van Kedilerini ülkemiz insanlarının neredeyse tamamı bilmektedir. Özellikle farklı göz renklerine sahip olması nedeniyle  çok iyi bildiğimiz bir kedi türüdür. Fakat bazen Ankara kedileri ile karıştırılabilmektedir. 

Van Kedisi-1Van Kedilerinin özellikleri nelerdir?

Van Kedilerinin bilinenin aksine gözleri sadece ayrı ayrı renkte olan kediler değillerdir. Yani Van Kedisi olup iki göz rengi de aynı olan kediler vardır. Bu göz rengini şu şekilde anlatalım:

Van Kedilerinin üç tür göz renkleri vardır:

1-Her iki gözü mavi olan Van kedileri: Bu tip Van Kedilerinin göz renkleri aynı olup her zaman Turkuaz mavisi rengindedir.

Mavi gözlü Van Kedilerinin bazıları kısa kadife tüylü iken, bazıları ise uzun ipek kürklüdür.

2-Her iki gözü Kehribar olan Van kedileri: Bu tip Van Kedilerinin de iki gözü aynı renkte olup renkleri Sarı renk ile tonları ve kahverengi olabilmektedir)

3-Gözleri farklı renk olan Van kedileri: Bu tür Van Kedilerinde Bir gözü Mavi diğer gözü ise Kehribar rengindedir.

Gözleri farklı olan Van Kedileri içerisinde en çok olan Mavi ve Sarı gözlü Van kedileridir.  Tüm Van kedileri içinde bu tip Van kedileri çoğunluktadır.

Kiloları ortalama 3-8 kilo arasındadır.

Van Kedisi-3Van Kedileri iyi bir yüzücü olup, yüzmeyi severler. (Van kedilerinin bu özelliği nedeniyle dünyadaki tek bu özellikteki kedi olarak bilinmektedir)

Toplam hayat süresi yaklaşık olarak 12 yıl kadardır.

Fazla uyumlu bir kedi değildir. Zaman zaman agresif olabilmektedirler.

Van kedileri nadide kedi türlerindendir.

Van kedisi asil bir kedidir.

Van kedilerinin yavrularında genel itibari ile kulak aralarında bir veya iki adet siyah renk bulunmaktadır.

Van Kedilerinin rengi beyazdır.

Van Kedilerinin gözleri 40 gün oluncaya kadar grimsi bir renk olur iken 40 günün sonunda Van kedilerinin gözü tam olarak netleşir.

Van kedileri kilo almaya ve obezliğe yatkın bir kedidir. Beslenmesi yanlış yapıldığı taktirde kilo ile ilgili rahatsızlıkları ve karaciğer rahatsızlıklarına yakalanabilir.

Van kedileri ayrıca renginden dolayı deri hastalıklarına daha sık yakalanır.

Van Kedisi-2Van Kedileri nasıl üremektedir?

Van Kedileri diğer tüm kedilerde olduğu gibi belli zamanlarda kızgınlık dönemi olur. Genel olarak Van kedilerinin kızgınlık dönemi Şubat Ayı, Mart Ayı ve Haziran ayı başında başlar.

Kızgınlık süresi 10 gündür.

Kızgınlık sürecinde çiftleşme olur ve hamile kalır ise yıl içinde bir kızgınlık geçirmez ve hamile kalmazlar.

Hamilelik süresi 60-62 gün civarıdır.

Van Kedilerinin hamileliğinin belirginliği 1 aydan sonra olur karnı 1 ay sonunda büyür.

Yavrusunun göbek bağı anne kedi tarafından kesilir (kopartılır)

Yavrusunu emzirme süresi 2 ay kadardır.

Hamileliğinin son 1 ayında şişmeye başlayan karnını kimseye dokundurtmaz. Dokunulursa huysuzlaşır.

Yavrularını doğuracağı zaman ıssız yer aramaya başlar.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Yunus diyor ki:

    Emekleriniz için teşekkür ederim.

YORUM YAZ