Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Van Gölü özellikleri

Van Gölü özellikleri
  • 23.08.2015

Van gölü ülkemizin en büyük gölü olması sebebiyle tüm ülkemiz tarafından bilinen bir göldür. Van gölü volkanik oluşumlu bir göl olma özelliğinde olup Nemrut volkanik dağının patlaması sonucunda van gölünün bulunduğu yerdeki tektonik çöküntü alanın önünün kapanması sonucu oluşmuştur.

Van gölü uyduVan gölünün özellikleri nelerdir?

Ülkemizin en büyük gölüdür. Yüzölçümü yaklaşık olarak 3713 kilometrekaredir.

Van gölünün uzunluğu 120 kilometre civarında olup genişliği ise 80 kilometre civarındadır.

Van gölü oluşum itibariyle Volkanik bir set gölüdür. Yukarda değinmiş olduğumuz gibi volkanik patlamaların set oluşturması sonucunda oluşmuştur.

Van gölünün suları hem sodalı hem de tuzlu bir özellik barındırmaktadır. Van gölü dünya üzerinde bulunan en büyük sodalı göl olma özelliğine sahiptir. Fakat bu özelliği sebebiyle yani sodalı ve tuzlu suları bulunmasından dolayı gölde canlı çeşitliliği oldukça azdır. Balık olarak sadece tek tür balık yaşamakta olup oda İnci Kefali’dir. Bu balıklarda genel olarak nehirlerin göle döküldüğü bölgelerde yaşamaktadır.

Van gölü inci kefaliVan gölünün su yapısı, ne tatlı su yapısına ne de deniz suyu yapısına uymaktadır. Farklı bir su yapısı bulunmaktadır.

Van gölü suyunun tuzluluk oranı % 0,19’dur. (Binde 19)

pH değeri ise 9.8’dir. (Van gölü bu değerler sebebiyle çok düşük sıcaklıklarda dahi donmamaktadır)

Van gölü yüksek bir göl olup deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık olarak 1640-1650 metre aralığındadır.

Van gölünün ortalama derinliği 170 metre civarında olup, derin bir göldür. (Hatta Van gölünün en derin noktasının derinliği 450 metre civarındadır)

Van gölüne bir çok yöre halkı, büyüklüğü sebebiyle Van Denizi ismi vermiştir. Ve bu isimle anmaktadır. Ayrıca Van gölünün doğu kısmında 4 ada bulunmakta olup, bu adalar hem tarihi hem de turistik bir önem arz etmektedir.

Van gölü büyük bir göl olması sebebiyle çevresini arabayla dahi dolaşmak saatler almaktadır. Zaten yürüyerek dolaşma imkanı günlerce sürebilir. Çünkü bu gölün çevresinin uzunluğu 430 kilometre civarındadır.

Van gölünün oluştuğu tahmin edilen zaman günümüzden 200.000 yıl öncesidir.

Van gölünün özellikle çevresinde ve gölde bulunan adalarda tarihi nitelik taşıyan kiliseler de bulunmaktadır. Özellikle Akdamar adasında bulunan Akdamar klişesi önemli yapılardan bir tanesidir. Bunun yanında yine önemli bir tarihi yapıt olan Van Kalesi Van gölünün hemen doğu kısmında bulunmaktadır. Van gölünün doğu kısmında bulunan adalar tarihi ve turistik niteliklerinden dolayı sit alanı konumundadır.

Van gölü siyasi haritaVan gölüne kıyısı olan sadece iki ilimiz bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ismini almış olduğu Van ilimiz diğeri ise Bitlis İlimizdir. Özellikle Bitlisliler ve Vanlılar arasında gölün kendilerine ait olduğu yönünde küçük tartışmalar yaşanmaktadır.

Van gölü üzerinde feribot seferleri de yapılmaktadır. Özellikle bazı yerleşim yerleri arasında yük taşımacılığında van gölü su yolu olarak kullanılmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar:

dsi.gov.tr (Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesi)

wikipedia.org

vankulturturizm.gov.tr (Turizm ve kültür bakanlığı resmi web sitesi)

van.bel.tr (Van Belediyesi resmi web sitesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. koyunadam diyor ki:

    Ödev yapmak için sitenizdeki bilgileri kullanabilir miyim?

    1. admin diyor ki:

      Evet

YORUM YAZ