Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

USB Bellek (Flash Disk) nedir özellikleri nelerdir?

USB Bellek (Flash Disk) nedir özellikleri nelerdir?
  • 24.08.2015

Günümüzde insanlarımızın birçoğunda bulunan veya birçok insan tarafından ara ara kullanılmış olan cihazlardan bir tanesidir. Bilgisayar ile uzaktan yakından ilgisi bulunan herkeste mutlaka bulunmaktadır.

Usb bellek-1Peki nedir bu flash disk veya USB bellek ne işe yaramaktadır, özellikleri nelerdir?

USB bellekler veri depolamaya yarayan alet veya veri depolama aracına verilen isimdir. Temel görevi elektronik ortamdaki verilerin saklanmasını ve taşınmasını sağlamaktadır. Günümüzden fazla değil yalnızca 15-20 yıl öncesine kadar çok büyük ebatlarda bulunan veri saklama araçları artık birkaç gram ve 1 cm2 alan kaplayan ufak araçlara dönüştürülmüştür.  USB bellekler günümüzde neredeyse 1 TB’lik saklama kapasitesine kadar artırılmıştır. Fakat günümüz itibarıyla en yaygın kullanılan flash disk veya USB belleklerin kapasiteleri 4-8-16 gb’lik USB belleklerdir. 1-2 cm uzunluğunda ve 0,5 cm ve 1 cm’lik genişliğe sahip olan bu USB bellekler ortalama 5-10 TL fiyata kadar düşmekle birlikte içerisine bir kütüphane dolusu kitaptaki bilgiyi alabilecek bir kapasiteye sahiptir.

USB bellek-2USB belleklerin özellikleri ve yapıları nasıldır?

Güç kesilse dahi içinde sakladığı veriyi tutabilirler.

İçerisinde saklanan bilgi silinebilir ve başka bilgiler kaydedilebilir.

Tamamının boyutları insanların üzerinde taşımaları için yapıldığından küçüktür. Ağırlıkları birkaç gram ağırlığındadır.

Genel itibarıyla dış tarafı plastik veya metal olmakla birlikte yaygın olarak plastik olup çok çeşitli şekillerde yapılabilmektedir.

Kullanımı oldukça basit olup, sağlam bir yapısı bulunmasına karşın, nem ve su gibi ortamlarda bozulma ihtimali yüksektir. Fakat bir USB bellek iyi kullanıldığı takdirde yıllarca dayanabilir.

USB belleklerin kapasiteleri 1,2,4,8,16,32,64,128,256 GB gibi 2 rakamının çarpımı ile katlanarak devam eden kapasite aralıklarındadır.  

Flash disklerde bulunan bilgiler başka bir yere veya başka bir ortama aktarıldığından sürekli olarak bu aktarım hızının yükseltilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Günümüz itibariyle hızı oldukça yüksek olan 3.0 tabir edilen flash diskler bulunmaktadır.  Daha önceleri 1.1 iken günümüzde 2.0 usb bellekler yapılmış ve en son 3.0 teknolojisinde bellekler üretilmiştir.

Günümüzde saklama kapasitesi 1 Tb (1024 GB) olan flash diskler bulunmaktadır.

Flash diskler USB girişi bulunan bütün bilgisayarlarda ve benzeri araçlarda pil veya başka bir güç gerektirmeksizin çalışır.

Diğer veri depolama aygıtlarına nazaran (disket, Cd, Dvd vb.) hem kullanışı hem taşıması hem de dayanıklılığı açısından çok çok kullanışlıdır.

Flash Disk içi ve ParçalarıBir flash bellekte bulunan üniteler genel olarak şunlardır;

1-USB konnektörü

2-USB yığın depolama kontrolörü

3-Test noktaları

4-Flaş bellek yongası

5-Kristal osilatörü

6-LED

7-Yazma-koruma anahtarı

8-İkinci flaş bellek yongası için boşluk

Günümüzde en çok tercih edilen flash disk markaları şunlardır?

Sandisk

Kingston

Sony

Toshiba’dır.

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

Uzman editörlerimiz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ