Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ülkemizin rüzgâr enerji santralleri hangileridir, özellikleri nelerdir?

Ülkemizin rüzgâr enerji santralleri hangileridir, özellikleri nelerdir?
 • 01.01.2016

Rüzgâr enerji santralleri günümüzdeki en temiz ve en önemli santrallerden bir tanesidir. Fakat Rüzgâr enerji santrali kurulabilmesi için bazı kriterler bulunmasından dolayı istediğimiz yerlere kuramamaktayız.

Rüzgar gülü-1Ayrıca Üretim kapasitelerinin fazla yüksek olmaması nedeniyle ve maliyetinin de muhtemelen diğer enerji santrallerine göre daha maliyetli olması nedeniyle fazla tercih edilmeyen bir sistem olmamasına rağmen, özellikle küçük enerji üretimleri için ve doğaya zarar vermeyen bir enerji üretimi olduğu için ülkemizde son yıllarda bu santrallerin kurulması ve yapılmasına ağırlıkta verilmiştir.

Bilindiği üzere rüzgâr enerji santralleri rüzgârgülü veya rüzgâr türbini adı verilen makinalar sayesinde olmaktadır.

Küçük ev tipi rüzgâr enerjisi üretimi yapan rüzgârgülleri bulunduğu gibi neredeyse kapasitesi7 Megavat gücünde olan (dünyanın en büyük rüzgârgülü olup halen Almanya ülkesinde deneme aşamasındadır) çok büyük rüzgâr türbini de bulunmaktadır. 

Rüzgar gülüPeki, ülkemizde rüzgâr enerji santralleri nerelere kurulmuştur. Bu santrallerin gücü ne kadardır? 

İşte ülkemizde Rüzgâr Türbinleri vasıtasıyla elektrik üretimi yapan santraller şunlardır:

Zorlu Enerji (Rotor) Gökçedağ Rüzgâr Enerjisi Santrali (135 MW) Ülkemizde kurulu güç bakımından en büyük Rüzgâr enerji Santralidir.

 1. Aksa Enerji Çanakkale Ayres Rüzgâr Enerjisi Santrali (5 MW)
 2. Aksa Enerji Balıkesir Şamlı Rüzgâr Enerjisi Santrali (114 MW ) Ülkemizde kurulu gücü bakımından en büyük ikinci rüzgâr enerji üretim santrali olup Aksa Enerji’nin bünyesindeki en büyük rüzgâr enerji santralidir.
 3. Aksa Enerji Hatay Sebenoba Rüzgâr Enerjisi Santrali (30 MW)
 4. Aksa Enerji Manisa Karakurt Rüzgâr Enerjisi Santrali (10,8 MW)
 5. Çanakkale Rüzgâr Enerjisi Santrali
 6. Bozcaada Rüzgâr Enerjisi Santrali (30 MW)
 7. Bandırma Rüzgâr Enerjisi Santrali (50 MW)
 8. Çeşme Rüzgâr Enerjisi Santrali
 9. Sanko Enerji Çatalca Rüzgâr Enerjisi Santrali (60 MW -3 MW x 20) 

Rüzgar enerji santralleri-1Yukarda bakıldığı zaman ülkemizde bu rüzgâr enerji santrallerinin toplam kurulu gücünün 500 MW’a yakın bir güce sahip olduğu görülmektedir. 

Örneğin bir Atatürk Barajının Kurulu gücü ise 2400 Megavatlık bir güce sahip olduğunu düşünür isek cidden rüzgâr enerji santrallerinin kesinlikle geliştirilmesi ve büyümesi gerekmektedir.

 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Hosting diyor ki:

  Ayn? mant?kla su gibi s?v? maddelerin yer degistirme ozelligini kullanarak enerji elde etmeye de hidro elektrik ad? verilmektedir ve uretilen merkeze Hidro Elektrik Santrali denilir. Ruzgar enerjisinden elektrik ureten merkezlere de Ruzgar Santrali denilmektedir.

YORUM YAZ