Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ülkemizin en eski özel kuruluşu (işletmesi) hangisidir?

Ülkemizin en eski özel kuruluşu (işletmesi) hangisidir?
  • 02.03.2016

Günümüzde birçok devlet kuruluşunun yanında, devlet kuruluşlarının sayısından kat be kat daha fazla olan özel kuruluşlar bulunmaktadır. Bu kuruluşların birçoğu ulusal özel kuruluşlar olmakla birlikte yine birçok sayıda da yerel kuruluşlar bulunmaktadır.  Örneğin Maden Tetkik Arama Kurumu bir devlet kuruluşu veya kurumu iken Akbank bir özel kuruluştur. Yine Akbank ülkemizin birçok bölgesine ve birçok yerine yayılış göstermesi sebebiyle tüm ulus tarafından bilinen ulusal özel bir kuruluş iken örneğin bir kasabada yer alan ve sadece o kasabaya hizmet veren bir market ise yerel veya küçük çaplı kuruluşa örnek teşkil etmektedir. 

Hacı Bekir LokumcusuÜlkemiz topraklarında bulunan ve tarihi çok eskilere dayanan birçok özel ve kamu kurumu bulunmaktadır. Bazı özel ve kamu kurumlarının tarihi Osmanlı dönemine değin uzanmaktadır. Örneğin Ziraat Bankasının kuruluş tarihi 1863 yılı olarak geçmektedir. En çok bildiğimiz devlet bankası olan Ziraat Bankasının kuruluş tarihi Türkiye Cumhuriyetinden daha eskidir. Ziraat Bankası Osmanlı döneminden günümüze kadar kalmış ve halen faal olan bir devlet kurumudur. Ayrıca birçok özel işletme veya kuruluş tarihinin eski olmasıyla övünmektedir.  Örneğin Ankara ilimizin en meşhur baklavacılarından birisi olan Hacıbaba Baklavacısı’nın tabelasında “1949’dan beri” yazmaktadır. Yani tarihinin oldukça eski olması birçok işletme için avantajdır. Acaba hiç düşündük mü ülkemizdeki en eski özel kuruluş hangisidir? Bu konuda sitemizin yapmış olduğu araştırma neticesi aşağıda bazı küçük detayları ile verilmiştir. 

Hacı Bekir tatlıcısıTürkiye’nin en eski özel kuruluşu hangisidir? 

Ülkemizde halen faaliyet gösteren en eski özel kuruluş Ali Muhiddin Hacı Bekir isimli kuruluştur. Tatlıcı olarak faaliyet gösteren bu kuruluş 1777 yılında kurulmuştur. 

Hacı Bekir şekercisi olarak bilinen bu kuruluş yaklaşık olarak 250 yıla yakın bir süredir faaliyet göstermektedir. 

İlk olarak İstanbul Bahçekapı’da şekerci olarak açılmıştır. 

Bekir Efendi tarafından açılan bu dükkân daha sonra “Hacı Bekir Efendi” olarak anılmış ve günümüzde ise “Ali Muhiddin Hacı Bekir Şekercilik A.Ş.” olarak faaliyet göstermektedir. 

Bakir Bekir lokumlarıBu şirketin ana merkezi Bahçekapı olmakla birlikte ayrıca yine İstanbul şehrimizde birçok şubesi bulunmaktadır. İşte bu şubelerin bulunduğu yerler şunlardır:

1-Karaköy

2-Galata

3-Tepebaşı

4-Pangaltı

5-Çarşıkapı

6-Beyoğlu

7-Parmakkapı

8-Kadıköy

9-Bakırköy

Hacı Bekir lokumlarıGünümüz itibarıyla sadece İstanbul ilimizde şubeleri bulunan Hacı Bekir Şekercilik işletmesi ayrıca dünyadaki birçok ülkeye de ihracat yapmakta hatta bazı ülkelerde yine şubeleri bulunmaktadır.  İşte ülkemizin en eski özel kuruluşu olan bu şirketin dünyada şubelerinin bulunduğu ülkeler şunlardır:

1-Amerika Birleşik Devletleri

2-Fransa

3-İngiltere

4-Japonya

5-Mısır

6-Güney Afrika

Ali muhiddin Hacı Bekir tatlıcısı“Ali Muhiddin Hacı Bekir Şekercilik A.Ş.” firması hangi ürünlerin pazarlamasını yapmaktadır?

1-Lokum

2-Akide Şekeri

3-Tahin Helvası

4-Badem Ezmesi

5-Çeşitli Şekerlemeler

6-Karamela

7-Bisküvi

8-Kurabiye

9-Kek

10-Hamur işi tatlıları

11-Şekerli drajeler

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

hacıbekir lokumları web sitesi (hacibekir.com)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ